Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Çıkık Nedir? Çıkık Türleri ve Tedavisi

Hareket etmemizi sağlayan eklemler,kemiklerin birbirlerine bağlandıkları yerlerdir. Eklemleri oluşturan kemik parçalarının ayrılmasına çıkık denir. Çıkılar, genellikle basit girişimlerle tedavi edilebilir.
Çıkık eklem görevini yapamaz ve ağrır. Eklemin çevresindeki beden bölgesi doğal biçimini yitirir. Eklem yuvasından çıkan kemik, yakındaki bir sinire baskı yaparsa, ağrı dayanılmaz hale gelir.
Aşağı yukarı bütün eklemlerle çıkık olabilir, ama bazılarında çıkığa daha sık rastlanır. Önemli olan, eklemin hareketliliği, çevresindeki destekleyici dokuların, bantların, kasların, kas kirişlerinin gücüdür. Sözgelimi, kalça eklemi gibi çok güçlü kaslarla ve bol miktarda dokuyla desteklenen bir eklemde çıkık olasılığı, omuz ve parmak eklemleri gibi daha hareketli eklemlerden azdır.
Çıkıktan kuşkulanıldığında, zaman geçirmeden doktora gitmek gerekir.Doktor olmayanlarca yapılan girişimler çıkığı iyileştirmek yerine, daha ciddi sorunlara yol açabilir. Öte yandan, çıkığın üzerinden 24 saat geçtiğinde kirişler kısalmaya başladığından, kemiklerin yerine oturtulması zorlaşmaktadır.

Omuz

Omuz eklemi, kol kemiği ile kürek kemiğini birleştirir. Eklem, bir küre ile oyuktan oluşur. Kol kemiğinin yuvarlak başı, kürek kemiğinin çukuruna oturur. Bu biçimi, kolumuzu her yöne oynatabilmemizi sağlar, ama aynı nedenle üst kol kemiğinin kürekkemiği yuvasından çıkması da oldukça kolaydır. kol kemiğinin başı yerinden çıkarken dört yöne doğru yer değiştirebilir.Eklemin önüne,arkasına, altına ve üstüne. omuz çıkıklarının %90 ı öne çıkıklardır.
Kemiği yerine yerleştirmek için hasta, yatağa yatırılır.Ayak ucuna geçen doktor bir ayağını destek almak için hastanın koltukaltına yerleştirip hastanın elini sıkıca tutar,kolu içe doğru çevirerek aşağı çeker. Kemik başı küçük bir çıtırtıyla yerine girer ve hastanın ağrısı hemen hafifler. Çok ağrılı hastalarda, işlemin anestezi altında yapılması gerekebilir.

Kalça

Kalça ekleminde de omuz eklemi gibi, küre biçimindeki kemik başı bir oyuğa yerleşmiştir. Küreyi uylukkemiğinin başı, oyuğu ise kalça kemiğinin çukur bir parçası yapar. Bedenin güçlü eklemlerinden biri olan kalça ekleminde çıkık olması için güçlü bir darbe olması gerekir. Kalça çıkıklarının çoğu, trafik kazası gibi bir olay sonucu dizin hızla öndeki bir yere vurmasıyla ortaya çıkar. Kemik başı öne,arkaya ya da kalça kemiğini delip geçerek karın içine girebilir. En sık görüleni arkaya çıkıktır.
Arkaya çıkıkta diz hafif bükük ve bacak içe dönüktür. Öne çıkıkta ise diz dışa döner. Bacağı oynatmak zorlaşır. Bacak kolay oynatılıyorsa, bir kemik kırığı olduğunu gösterir. Kalça çıkığı hastanelerde anestezi altında düzeltilir.

Doğuştan Kalça Çıkığı

Bazı çocukların kalça eklemleri doğuştan çıkıktır. Bu kalıtsal özellik gösteren bir bozukluktur ve kızlarda, erkeklerden daha sık rastlanır.
Doğuştan kalça çıkığında erken tanı ve özel olarak hazırlanmış bebek atelleri ile çocuk, ömür boyu topal kalmaktan kurtarılır. Üç aylıktan büyük çocuklarda tedavi güçtür. O yüzden, her çocuğun doğumdan sonra kalçasında çıkık olup olmadığına bakılması gerekir. Bu muayeneden geçirilip geçirilmediği bilinmeyen çocukları en kısa zamanda bir doktora göstermek akıllıca olur. Ömürboyu sürecek ve ciddi bir topallık yapacak bu bozukluk, çocuk küçükken anlaşılırsa, tam anlamıyla iyileştirilir.

Boyun

Boyun omurları, omurganın en oynak bölümü olduğundan, kolayca çıkarılabilir. Boyundaki bir çıkık, omuriliği zedeleyeceği için, hemen tedavi edilmezse, bacaklarda ve kollarda felce neden olabilir. Bu kadar ağır sonuçlara yol açan boyn çıkıları, daha çok spor kazalarında olur. Kazadan sonra hasta ayağa kalkamıyorsa ve kollarında ya da bacaklarında uyuşma ya da felçten söz ediyorsa, önemli bir boyun çıkığı söz  konusudur. Yapılcak tek yardım, başı ve boynu hiç oynatmadan hastayı en yakın hastaneye götürmektir.

Dirsek

Dirsek çıkığı genellikle kol gerginken üstüne düşme sonucu olur. Eklem çevresindeki sinir ve damarlar da zedelenmişse, hasta çok ağrı duyar. Tedavi, en çok 12 saat içinde çıkık kemiğin, anestezi altında yerine oturtulmasıdır.

Parmak

Çıkmış bir parmak öteki parmaklardan daha kısa görünür, şişer ve ağrı yapar. Eklemin yerine oturması için parmak düz tutularak çekilir. Dokular iyileşinceye kadar parmağın atelle hareketsizleştirilmesi yararlı olur.

İyileşme

Her çıkıkta çevredeki dokular zedelenir. Bu nedenle de kemiğin yerine oturtulmasıyla rahatsızlık tam olarak geçmez. Eklemin normal hareketliliğini kazanması için  çevre dokularının tümüyle iyileşmesi gerekir. Bu aşamada fizik tedavi yararlı olur, eklemin hızla eskisi gücünü kazanmasını sağlar, iyi bakılmış bir çıkık hiçbir iz bırakmadan iyileşir.
Görüntülenme: 11.637

22 Ağustos 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , , , ,

TOPLAM 7 YORUM YAPILMIŞ
mücahit:
23 Ağustos 2010, 15:58

çok teşekkür ederim

mücahit:
23 Ağustos 2010, 16:02

benim baş parmağım futbol oynarken sakatlandı parmağımı geriye itince çok acıyo ve parmağımın acıyan yeri morarık belirtilere göre çıkmış ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz

esmer:
04 Ocak 2011, 14:59

arkadaşlar benimde parmagım mücahitin dedigi gibi oldu ama morarmadı sizce cıktımı incildimi?

. makbule:
11 Mart 2011, 18:43

ben de 7. sınıftayken koltuktan koltuğa zıplarken yere düşmüştüm ve sağ kolum 180 derece dönmüştü. saat gece 02 sularında kolum hem bilekten hem de dirsekten çıkmıştı. bileğimi düzeltmek çok kolay oldu ,hemen hemen hiç hissetmedim ama dirseğimi düzeltirken çok zorluk çektim , hayatımın en büyük acısını o zaman çekmişim diyebilirim. sizlere de çok geçmiş olsun

ebru demir:
29 Nisan 2011, 02:35

iş kzası nedeniyle elıme tavuk şişi düştü ve elım ılk kanamaya basladı daha sonra parmagımın 2katı şiştigini farketim doktora gıttım cıkık oldugunu söledi alüminyum akel tedavısını uygulladı ve 10gun rapor verdı suan raporum bıtmesıne 1gun var ama benım parmagım halla şiş ve aşa ındıremıyorum işyerım bu duruma cok kızıyo ınsallah tekrardan rapor verılmez

Anonim:
08 Ekim 2011, 12:26

ben 24 yaşındayım ayağımdaki aşili (kas)uzattılar ameliyattan önce iyiydim fakat ameliyattan sonra ayağım devamlı çıkıyo bende yerine getiriyorum tekrar çıkıyo doktora gidiyorum senin bir şeyin yok diyo gönderiyo ve ameliyat olalı 5 ay oldu ne yapmam gerekiyo

bekir taş:
16 Mart 2012, 14:53

bnm parmağım 3 ay önce çıkmıştı doktor 15 gün sargıda durcak dedi ama bn 3 gün önce çıkardım parmağım hala şiş inmesi gerekirmiydi

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar