Bakımlıyız > Güzellik>Ciltteki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri bir hastalık değildir. Fakat yinede oluşturduğu görüntü yüzünden insanlar rahatsız olmaktadır.Güneş ışınlarıyla ortaya çıkan güneş lekeleri cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için ortaya çıkan savunma dokusudur.

Normalde cilde rengini veren melanin denilen maddenin dengesiz bir şekilde çoğalması sonucu oluşur.Melanin melanosit adlı hücrelerden salgılanan cildi güneş ışınlarından koruyan kahverengi bir pigmenttir.Güneş ışığına karşı verilen kişisel cevap farklılığı güneş lekesi olarak karşımıza çıkar. Çok değişik renk, şekil ve derinlikte olabilmektedir.

GÜNEŞ LEKESİ TEŞHİSİ
Genellikle şahıs lekenin oluşumunu hatırlar ve güneşten dolayı olduğunu bilir dikkat edilmesi gereken gebelik lekesiyle ( kloazma ) karıştırmamaktır.Birbirlerine çok benzer ama gebelik lekesinin tedavi şansı daha azdır.

GÜNEŞ LEKESİ TEDAVİSİ

Lazerle Güneş Lekesi Tedavisi

Lazer tedavisinde lekeli bölgeye çok kısa süreli yüksek enerjili belirlenmiş dalga boyunda ışık uygulanır.Uygulanan bu ışık ciltten daha koyu olan bölge tarafından fazla tutulduğu için cilt zarar görmezken lekeler ısınır. Isınan lekeler ince tabaka şeklinde dökülür.Lazer yüzeyel lekeleri yok ettiği gibi lekeyi yapan derin plandaki melanositleride etkileyerek lekenin asıl sebebini yok eder. Bu sayede kökten çözüm sağlanarak lekeler kalıcı olarak yok edilir.

Lazer uygulaması esnasında yüzdeki lekelerle birlikte yaşlılık ifadesi veren kılcal damarlarda yok olmaktadır ve aynı alandaki ince kırışıklıklarda gerilemektedir.

Kimyasal Peeling ile Güneş Lekesi Tedavisi

Doğumsal lekeler,güneş lekesi ve çil gibi ciltten daha koyu renkli oluşumlar kimyasal peeling ile ciltten ince bir tabaka kaldırılarak tedavi edilmektedir.Bu yöntemde etkinlik yetersiz kalabilmekte tamamen düzelme elde edilememektedir.
Güneş lekesinde ciddi ölçüde sağlanan gerileme tatmin edici sonuç verir güneş koruyucularla güneşin etkisinin azaltılması tekrar oluşumunu geciktirir.Dik güneşe maruz kalındığında tekrar oluşabilir.

Kimyasal peelingle tedavinin sonunda lekeler azaldığı gibi tazelenen ciltte daha kırışıksız,genç ve parlak bir görünüm elde edilir.

Çil ve lekenin kişisel yatkınlık olduğu için tekrarından korunmak amacıyla özellikle yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanmak gerekir.

Gebeliğe bağlı olarak oluşan lekelerin oluşum tarzı çok farklı olduğu için gerek kimyasal peeling gerekse lazer yeterince etkili olamamakta ve % 60-70 oranında tekrarlamaktadır.Gebelik lekesinde her iki tedavi yöntemi de uygulanmamaktadır.
Görüntülenme: 6.625

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar