Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Çocuk Gelişimi>Çocukluk ve Ergenlikte Görülen Depresyon

Çocuklar ve özellikle gençler bu dönemlerde depresyona meyillidirler. Ufacık şeyleri büyütebilirler. Ailelerine karşı hırçın davranışlarda bulunabilirler. Çocuklarda var olduğu düşünülen tipik, kaygısız, bir şeye aldırmaz hal; çocuk ve ergenlerde de depresyon ve kronik depresyonun bulunduğuna işaret etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü çocuklardaki duygudurum bozukluklarını yetişkin ölçütleri altında içine almaktadır.

Çocuklarda Depresyon

Çocuk ve ergenler 7-17 yaşları arasında duygularındaki depresiflik, zevk almama, dikkat toplama sorunları ve intihar düşünceleri ile yetişkinlerle benzer özellikler gösterir. Yetişkinlerden ayrılan noktaları ise çocuk ve gençlerde daha fazla intihar girişimi olması ve bunun ardından yaşanan suçluluk duygusu, yetişkinlerde ise iştahsızlık, uyku sorunları, ani kilo verme ve sabah depresyonudur. Yetişkinlerin depresyonlarının tekrarlamasında olduğu gibi genç ve çocuklarda da depresyonlar tekrarlanabilir.

Okul öncesi dönemdeki çocukların yüzde biri, okul çağındaki çocukların ise yüzde 2-3 kadarı depresyonu yaşamaktadır. Ergenlikte depresyon görülme sıklığı yetişkinlere benzer ölçüde yüzde 10-15 civarlarında seyretmektedir. Ergen kızlar, yaşıtı olan erkeklere oranla çok daha fazla depresyon belirtisi göstermektedir
Görüntülenme: 4.273

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar