Bakımlıyız > Doğum Sonrası Kanama Neden Olur?

Doğum sonrası kanama, bebeğin doğumunun ardından annenin aşırı kan yitirmesidir. Korkutucu olmasına karşılık, genellikle çabuk geçer.Doğum yapan her kadın, doğum sırasında oluşan küçük yırtık ve kesiklerden ve rahimdeki kan damarlarından belirli bir miktar kan yitirir. Bu kan, doğumdan sonraki ilk 24 saatte 500 ml’den fazlaysa, annenin (birincil doğum sonrası kanaması) olduğu söylenir. Bebeğin doğumundan sonra, 24 saat ile 6 hafta arasındaki büyük miktardaki kanamaya ise, (ikincil doğum sonrası kanama ) denir.

Doğum Anı

Doğum Anı


Birincil Kanama

Bu kanamaya vajina ya da rahim boynundaki yırtıklar ya da epizyotomi (bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için cerrahi olarak yapılan kesi) neden olabilir. Bu tür yırtıklar lokal anestezi altında ve bedende ariyen dikişlerle hemen kapatılarak kanamanın önü alınabilir.
Doğum sonrası kanamanın öteki nedenleri plasenta (son) ile ilgilidir.Plasenta, bağlı olduğu rahim duvarında anne kanıyla beslenir. Bebek ve plasentanın çıkışından sonra, rahmin, kaslardan oluşan duvarı sımsıkı kasılır ve plasentayı besleyen kan damarlarını sıkıştırarak kapatır. Bu damarların uçlarında oluşan pıhtılar kanamaları önler. Pıhtılaşma olmazsa doğum sonrası kanama ortaya çıkar. Sözgelimi, plasenta bütünüyle dışarı atılmamışsa, rahim, duvarındaki damarları kıstırıp kapatacak kadar kasılamaz. Bu sorun genel aneztezi altında plasenta dokusunun rahimden çıkarılmasıyla çözülür.

İkincil Kanama

İkincil kanama daha çok , doğumdan sonraki ilk 10 gün içinde ortaya çıkar.Nedeni, rahmin iç yüzündeki büyük parçaların dışarı atılması olabilir. Bu kanama kısa sürer.
Bazen de plasentanın bir parçası rahim içinde kaldığı için kanama olur. Bu durumda , genel anestazi altında küçük bir ameliyat yapılır.
Doğum sonrası kanama korkutucu olsa da , hemen müdahele edildiğinde, hasta genellikle kısa zamanda iyileşir.Görüntülenme: 8.675

31 Temmuz 2009 tarihinde, Genel kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar