Bakımlıyız > Düşük gebelik belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bazı düşükler daha kadının gebeliğinin farkına bile varmadığı ilk haftalarda olduğundan, hiç kimse düşüklerin ne kadar yaygın olduğunu tam olarak bilemez. Gebeliklerin yüzde 10 ile 25’inin ilk üç ayda düşükle sonuçlandığı sanılmaktadır. Kadınların ortalama yüzde 30’u da doğurganlık dönemlerinin çeşitli evrelerinde düşük yapmaktadır. Erken düşük, bir-iki hafta gecikmiş, her zamankinden şiddetli bir adet kanaması gibi geçirilebildiğinden, gözden kaçabilir. Düşük çoğu kez doğanın, kalıtsal olarak anormal ya da kusurlu olan dölütü reddetme yoludur.

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğin ilk 28 gününde olan çoğu düşüğün nedeni hormon dengesizliğidir. Gebeliği koruyan hormondan yeterli miktarda üretilmediğinden, bedende adet çevrimi sırasında hormon değişiklikleri olur ve beklenen günde adet gibi kanama görülür. Kuşkusuz bu adet sanıldığından, düşük fark edilmez. Düşük tehlikesi genellikle, kadının her zamanki aylık kanamasının olduğu zamana denk düşen günlerde ortaya çıkar. Bel ağrısı ya da rahim çevresinde şiddetli bir kanama olabilir. Hormon eksiklikleri de gebeliği koruyacak kadar gelişememesine neden olarak, plasenta (son) ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Düşük, rahim boynunun zayıflığı nedeniyle de olabilir. Rahim boynu kasları herhangi bir nedenle (önceki bir ameliyat ya da güç doğum gibi) hasar görmüşse, gebe rahmi destekleyemez ( böyle bir rahim boynu ”yetersiz” olarak tanımlanır.)

Düşükler, kalıtsal anormallikler nedeniyle de olabilir. Nedenini bulmak için yapılan araştırmalardan henüz kesin bir sonuç alınamamıştır, ama yumurta ya da spermle ilgili olduğu açıktır.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük, şiddeti gebeliğin süresine bağlı olarak değişen kanama ya da ağrı ile başlar. Kanın rengi parlak kırmızıdır. Rahim kasılmaları başlayabilir. Çekilen ağrı kadından kadına değişir.

Rahim boynu yetersizliği nedeniyle olan düşük, su kesesinin rahim boynu içine inmesiyle başlar. Sonra kese yırtılır ve su boşalır. Suyun boşalmasından sonra da düşük olur.

Düşükteki Tehlikeler Nelerdir?

Çoğu vakada düştükten sonra kadının bedeni normale döner. Ama düşük tam olmamışsa, yani rahim içinde parça kalmışsa tehlikeli olabilir. Bu durum kanama yapar ve bu tür bir aşırı kanama gerçekten çok tehlikeli olabilir. Bir düşük ya da kürtajın ardından şiddetli kanama olduğunda, hemen doktora başvurulmalıdır.

Tam olmayan düşükten sonra iltihap da olabilir. Belirtileri yüksek ateş ve karnın alt bölgesinde ağrıdır. Tedaviye hemen başlanmalıdır. Daha sonra, rahim içinde kalan parçaları almak için kürtaj yapılır.

Düşük Nasıl Tedavi Edilir?

Düşüğün tedavisi nedenine göre yapılır. Genellikle önce, yatakta dinlenme ve yatıştırıcılar denenir. Böylece, düşük tehdidinin ardından gebeliğin normal sürmesi sağlanabilir. Ama düşük başlamışsa, durdurulması çoğunlukla olanaksızdır.

Düşük tedavisi genellikle önleyici niteliktedir. Daha önce düşük yapmış kadınlara, sonraki gebeliklerinde de aynı şeyin olmaması için uygulanır. Bazı rahim boynu yetersizliği vakalarında dikişle düşük engellenir. Dikişler doğumdan iki hafta önce alınır. Hormon dengesizliği varsa düzeltilir.

Düşük Doğumdan Sonra Duygusal Sorunlar

Düşük, birçok kadında büyük bir ruhsal sarsıntı ve üzüntü yaratır. Kadınlar genellikle kendilerini suçlarlar. Düşük yapmış her kadın, çevresindekilerin ilgi ve desteğine gereksinim duyar. Bebeğini yitirmesinde herhangi bir sorumluluğu olmadığına inandırılmalıdır. Bazı kadınlar, bütün belirtiler sonraki gebeliğin normal olacağını gösterse bile, duygusal olarak yeni gebeliğe hazır olmak için aylarca beklerler.

Yineleyen düşükler

Bir kadın farklı zamanlarda üç ya da daha fazla düşük yaparsa, bu, ”yineleyen düşük” olarak tanımlanır. Her birinin farklı bir nedeni olabilir; bu yüzden hem kadın hem de erkekle ilgili testlerin eksiksiz yapılması önemlidir. Spermlerde yetersizlik olabilir. Bazı kadınlar her gebeliğin aynı döneminde düşük yaparlar. Bu üç ya da daha fazla kez olmuşsa, ”habitüel düşük” olarak tanımlanır ve pek çok nedene bağlı olabilir. Düşüğe miyom gibi sorunlar neden olmuşsa, onların tedavi edilmesi gerekir.

Birçok düşükte bir daha olmayacak bir tek kusurlu yumurta gibi özel koşullar nedeniyle ortaya çıkar. Birkaç hafta süren iyileşme tamamlandığında cinsel ilişkiye başlanabilmesine karşılık, doktorlar genellikle yeniden gebe kalmak için üç ay beklemeyi önerirler.

Yeniden Başlamak

Düşük yaptıktan sonra, kadının kendini yeniden gebe kalmaya hazır hissetmesi zaman alır.

Yeni bir gebeliğin ne kadar süre sonra başlaması gerektiği, önceki düşüşün nedenine, kadının genel sağlık durumuna ve yaşına bağlıdır. Doktor uygun bekleme süresini söyleyecektir. İlk gebeliklerde düşüğün özellikle yaygın olduğunu ve ikinci gebeliklerin büyük bir bölümünün normal geçip sağlıklı bebek doğumlarıyla sonuçlandığını akıldan çıkarmamak gerekir.
Görüntülenme: 13.236

16 Ağustos 2009 tarihinde, Genel kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , ,

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
gebelik belirtileri:
13 Kasım 2010, 19:16

Gebelik belirtisi olarak en önemli işaret adet gecikmesidir. Buna rağmen her adet gecikmesi gebelik sürecinin başladığının belirtisi değildir. Adet gecikmelerinde bir çok neden olabilir. Bunlar arasında kişinin hayatındaki fiziksel aktivite değişiklikleri, hastalıklar, psikolojik etkenler – stres, perhiz gibi nedenler sayılabilir.

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar