Bakımlıyız > Güzellik>Fondöten Nasıl Seçilir? Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Hiç makyaj yapmadım diyen kadın yalan konuşuyordur. Her kadın güzel görünmek uğruna hayatının bir anında makyaj yapmıştır. Güzel bir makyajın vazgeçilmezleri ise tabii ki, fondötenler ve kapatıcılardır.Fondöten ve kapatıcı seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?  Uygulama teknikleri neler? Doğru fondöten seçimi nasıl yapılıyor? İşte, fondötenler ve kapatıcılar hakkında bilmeniz gerekenler.

Fondöten nasıl seçilir?

Fondöten seçerken öncelikle renk konusuna dikkat etmek gerekiyor. Ten renginizden daha koyu bir renk seçmemeniz çok önemli. Doğal ten renginizin üzerine çok daha koyu bir renk kullanırsanız, yüzünüzde bir maske varmış gibi dolaşacaksınız demektir. Bu, dışarıdan bakıldığı zaman hiç de hoş olmayan bir görüntü yaratır. Fondötenin rengini seçerken mutlaka kolunuzun içindeki deri üzerinde denemeli ve doğal ten renginizden bir ton daha açık bir renk seçmelisiniz. Seçiminizi yaparken gün ışığını kullanmayı tercih edin. Mağazalarda kullanılan floresan ışığı, rengi yanlış algılamanıza neden olabilir.

Tenin rengine uygun fondöten ve gizleyici seçimi nasıl olmalı?

Ürünleri yüzde denemek en kolay yöntem. Eskiler, bu tür malzemelerin bilekte denenmesini önerirlerdi. Fakat yüz rengi ile vücudun diğer bölgelerinin renkleri birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle, ürünleri bilekte denemek yanlış olur. Ayrıca makyaj malzemelerini kapalı ve karanlık mekanlarda denemeyin.

Fondoten çeşitleri nelerdir?

Stick fondoten: Bunlarda krem fondotenle kapatıcı bir aradadır. Normal ve kuru ciltler için idealdir. Cildini daha fazla kapamak isteyenler de tercih edebilir. Kusurları örtmek veya kırmızı ve birden fazla tona sahip ciltler için ideal.

Sıvı fondoten: Kullanımı en kolay tip. Hemen hemen her cilde uyar. Şişe veya tüp içinde satılır. Yüzünüze sürdüğünüzde hafif renkli remlendiriciden daha fazlaFondoten çeşitleri ve kullanımı krem fondotenden daha az örter.

Krem fondoten: Kuru ve normal ciltler için ideal. Koyu ve kalın kıvamına rağmenFondoten çeşitleri ve kullanımı nemli sünger kullanılarak kolaylıkla daha şeffat bir tabaka olarak sürülebilir. Kapatıcı olarak da kullanılabilir. Pul pul cildiniz varsa uzak durun. Kötü durabilir.

Köpük fondoten: Aslında köpük kıvamında bir tür krem fondoten. Sıkıştırılmış olarak değilFondoten çeşitleri ve kullanımı kavanozda satılır. Sıkıştırılmış olandan daha hafif ve daha şeffaf. Kalın bir tabaka oluşturmadan cildi pürüzleştirir. Olgun ciltler için öneriliyorFondoten çeşitleri ve kullanımı çünkü kalın krem fondotenler gibi ince çizgileri göstermiyor.

Hafif renkli nemlendirici: Fondotenler içinde en şeffafı ve yaz için uygun olanı. Aslında çok hafif bir renge sahip nemlendiricidir.

Krem-toz fondoten: Kullanımı kolay. Sürüldükten sonra kuruyarak pudraya dönüşen kremsi bir dokusu var. Bu nedenle ayrıca pudra sürmeniz gerekmez. Yağlı ciltler için uygun. İçeriğindeki pudraFondoten çeşitleri ve kullanımı aşırı parlamayı gidermeye yardımcı olur.

Sıkıştırılmış pudra: Cildi hızlı ve kolay bir biçimde kapatan çift kullanımlı toz fondotendir. Islak veya kuru olarak kullanılabilir. Kuru kullanılırsa pudra özelliğini korur. Genç kızlar için uygun. Yağ içeriği düşük. Gözenekleri tıkamazFondoten çeşitleri ve kullanımı sivilce riskini düşürür. Hızlı rötüşlar için de ideal. Fırçayla uygulandığında şeffaf fondoten çeşitleri ve kullanımı süngerle uygulandığında daha kalın bir tabaka oluşturur. Nemli süngerle uygulanırsa sıvı ve krem fondotenler gibi daha fazla kapatır.

Pigmentli nimeralli pudra: Cilde yapışır. Cilde bakım yapan vitamin ve mineraller içerir. Sıkıştırılmış pudrayla hemen hemen aynı işlevi görür. Kolay uygulanır.

Fondöten sivilce oluşturur mu?

Sivilcelerinin gerçek sorumlusu fondöten olmamalı. Ancak cildini daha iyi koruyabilmek için fondöten kullanmadan önce, cildine uygun bir nemlendirici krem sürmelisin. Ve de tabii en önemlisi, akşamları yüzünü iyi bir demakiyan süt ya da losyonla derinlemesine temizlemelisin. Yüzünde pudra, allık ya da fondöten gibi en ufak bir makyaj artığı kalmamalı. Ama makyajla yatarsan, cildinde her türlü sorun ortaya çıkabilir. İşte o zaman gözeneklerin tıkanabilir, makyaj artıkları gün boyu cildinin maruz kaldığı toz ve kirle birleşip sivilceye uygun bir ortam oluşturabilir.

Cildinize uygun olanı seçin

Kullandığınız malzemenin cilt tipinize uyması çok önemli. Normal, kuru, yağlı ve karma diye ayrılan tüm cilt tiplerine göre ayrı malzeme var. Fondöten seçiminde de cildinize göre en uygununu seçmeniz gerek, aksi takdirde yüzünüzde istemediğiniz fazlalıkta kuruluk ya da yağlı bir görünüm ortaya çıkar.

Kuru fondötenler, taze ve şeffaf, mat ve yumuşak bir görünüm verir, cildinize hafiflik ve doğallık kazandırır. İnce çizgiler ve gözenekleri kapatmak için idealdir. Cilt bakımını desteklediği gibi ultraviole ışınlarına karşı da koruma sağlar. Eğer yüzünüzün parlamasını önlemek isterseniz, içinde mikrosfer, renklendirici pigment ve yumuşatıcı pudra tanecikleri bulunan bir fondöten seçmeniz gerekiyor. Hafif bir makyaj yapmak istiyorsanız fondöteni sadece bir kat ama eğer sofistike bir makyaj yapmak istiyorsanız en az iki kat uygulamalısınız.

Likit fondötenler ise yine cildinizin kuru, yağlı, normal ya da karma olmasına göre ayrılıyor ve bununla beraber sizlere birçok seçenek sunuluyor; Silikon içeren, yağsız olan, E-Vitaminli, güneş koruma faktörlü olmak üzere birçok likit fondöten var. Bu fondötenleri elinizle yüzünüze yaymak haricinde yumuşak bir süngerle de sürebilirsiniz. Likit fondötenler, mükemmel birer kapatıcılar. Aynı zamanda pudranın mat ve pürüzsüz görünümünü de cilde kazandırıyorlar. Tüm cilt tipleri özellikle karma ciltler için ideal. Açık tenlere mat opaline, mat fildişi, mat naturel, mat pembe-bej, mat altın-bej ve mat bakır-bej tonları, yanık ve mat tenlere ise dore renkler tavsiye edilir.

 
Görüntülenme: 4.038

19 Temmuz 2011 tarihinde, Güzellik, Makyaj kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar