Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Hamilelik>Gebeliğin 7. Haftasında Neler Olur?

Hamilelikte 7. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta

6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 7. haftası hamile bayanlar için çok önemlidir. Çünkü ilk gebelik belirtilerinin ortaya çıktığı, gebelik belirtilerinin kendini hissettirdiği haftadır. Bunlardan başlıcaları sık sık idrara çıkma, iştahta azalma, ilk defa bulantı ve kusma görülmesi, aşırı koku hassasiyeti, tiksinme vb. belirtilerdir. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Daha erken veya daha geç görülebilir ancak aşırı bir farklılık görülmez. Bu belirtilere gebelik belirtileri denir. Hemen hemen bütün anne adayları bu belirtileri farklı oranlarda yaşarlar.

Tiksinme nedeniyle anne adayı yetersiz beslenebilir. Ancak bu haftalarda yetersiz beslenme bebeğinizi olumsuz etkilemez. Bu sebeple zorla yemeye çalışmayınız. Yiyebildiğiniz gıdalardan azar azar da olsa yemeniz yeterlidir.

Hiç merak etmeyin bebeğinizin besine ihtiyacı olduğu dönemde iştahınız açılacaktır. Bu bir yaratılış hikmetidir. Herşey planlanmıştır. Siz bu haftalarda kendi sağlığınızı düşünün, bebek henüz o kadar ufaktır ki yememeniz onu etkilemez. Söylediğimiz gibi bebeğin ihtiyacı olduğunda iştahınız kendiliğinden açılacak yedikçe yiyeceksiniz.

7 Haftalık hamile anne adayları nelere dikkat etmelidir?

  • Bulantı giderici önlemler alınmalıdır. Sabahları uyandığınızda hemen kalkmayın biraz uyanık olarak yatın, baş ucunuza akşamdan bıraktığınız kraker, bisküvi türü yiyeceklerden birkaç tane atıştırdıktan sonra kalkın.
  • Bol sıvı alın.
  • Bol meyve yiyin.
  • Yemeği azar azar yiyin.
  • Bulantı sonrası kusma varsa, çok aşırı öğürmekten kaçının.
  • Açık hava ve kısa yürüyüş iyi gelebilir.
  • Ortam değiştirmek iyi gelebilir. Örneğin bir iki hafta annenize uğrayın. Hem destek alırsınız, hem ev değiştirmek suretiyle rahatlamış olursunuz.


Görüntülenme: 1.940

20 Ekim 2015 tarihinde, Hamilelik, Anne ve Çocuk kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar