Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Göğüste Kramp Ağrısı nedir, nasıl tedavi edilir?

Göğüsteki kasların krampı, göğüs kafersinin önünde ya da tam altında, keskin bir ağrıya yol açar. Öteki kramplar da olduğu gibi, ağrı daha çok hareket sırasında, ancak bazen de herhangi bir neden yokken ortaya çıkar. Ağrılı oluşuna karşın, ciddi değildir. Ancak bazı hastalıkların belirtileri göğüs krampıyla karıştırılabilir. Bu yüzden göğüs krampına benzeyen inatçı ağrılar, kesinlikle doktora bildirilmelidir.
Göğüs Krampı Nasıl Oluşur?
Göğüs krampı, soluk alıp vermede işlev gören kaslardan kaynaklandığından, etkisi bölgeseldir. Bunlar, diyafram ile kaburgalar arası kaslardır (göğüs kafesinin genişleyip daralmasını sağlarlar), diyafram ise, göğüs kafesinin tabanını bütünüyle kaplayan bir kas tabakasıdır. Diyafram kasları, soluk alındığında gerilip düzleşirler; soluk verildiği zamansa gevşeyerek kubbe biçimini alırlar.
Kramp, diyaframda, kaburgalararası kaslarda ya da ikisinde birden oluşabilir. Kaburgalar arası kaslarda kramp varsa ağrı çoğunlukla göğüsün önüne doğru yayılır. Bu çeşit bir kramp soluk alıp vermeyi ağrılı hale getirir. Her soluk alışta keskin bir ağrı hissedilir, kaslar gerektiği gibi kasılamaz; soluk tutmak bile güçleşir.
Diyaframdan kaynaklanan krampta ise ağrı bedenin yanında duyulur. Kramp nedeniyle diyafram kasılır. Soluk alma ağrılıdır, soluk alıp verme aralığında da ağrı sürüyormuş gibi olur. Ağrının, rahatsızlığın olduğu yerden çok, yanda duyulmasının nedeni, sinirlerin dağılma biçimidir.
Göğüs Krampının Nedenleri Nelerdir?
Öteki kramplarda olduğu gibi, ağrı genellikle ağır egzersiz sırasında elir. Bunun nedeni, bedenin başka bölgelerine gitmesi yüzünden göğüs kaslarına gelen kanın yetersiz kalması, ilgili bölgeyi besleyen kan damarlarının daralması ya da egzersiz sırasında kan damarlarının yeterli kanı sağlayamamasıdır. Laktik asit gibi artık maddelerin kaslarda birikmesiyle de kramp oluşabilir.
Ağrı, özellikle yemekten sonraki egzersizlerde ya da bedenin hareket yeteneği aşıldığı zaman oluşur. Buna karşılık, düzenli egzersizlerle ağrılar azalır. Bunun nedeni, kan damarlarının esneklik kazanıp genişlemesi ve daha çok kan akımına elverişli hale gelmesidir.
Ancak ne kadar sağlıklı olunursa olunsun, yemekten sonraki egzersizler sırasında kan sindirim sistemine gittiğinden göğüs krampları önlenemez. Bu yüzden, ağır egzersize başlamadan önce yemeğin üstünden en az bir saat geçmesi beklenmelidir.
Diyaframın zayıf oluşu da, hafif bir egzersizden ve ağır bir yemekten sonra ya da hareketsizken göğüste krampa neden olur. Bu durumda sorun, dolu midenin diyaframı yukarı doğru itmesidir.
Şiddetli durumlarda diyaframın basınç altında yırtılması bile olasıdır.
Göğüs Krampı Nasıl Tedavisi Edilir?
Göğüs krampına karşı önce egzersizi kesin, sonra da elleriniz ayak parmaklarınıza değecek şekilde öne eğilin. Bu hareket diyaframı ve kaburgalararası kasları gererek ağrıya neden olan kas spazmını ortadan kaldıracaktır. Bunun yararı olmazsa, oturun, rahatlayın ve başınızı dizlerinizin arasına sokarak, olabildiğince derin soluk alıp vermeye çalışın. Böylece kaslar gerilecek ve spazm ortadan kalkacaktır.
Daha Ciddi Durumlar
Krampa benzeyen, ancak egzersize bağlı olmayan ve genellikle daha uzun süren ağrı, ciddi bir hastalık belirtisi olabilir ve gözardı edilmemelidir. Zatülcenp, yani diyaframın bakteri ya da virüslerden kaynaklanan iltihabında ve dalak ya da bağırsak hastalıklarında da böyle bir belirti olabilir. Bu nedenle göğüste kramp ağrısına benzeyen, ancak özellikle karın ve göğüsteki ağrılarla birlikte görülen sancılarda, gecikmeden doktora gidilmelidir.
Öte yandan, başka belirtilerle birlikte görülmese bile, sık sık yineleyen ya da uzun süren ağrıda da mutlaka bir doktora gidilmelidir.
Görüntülenme: 69.088

TOPLAM 8 YORUM YAPILMIŞ
colin:
01 Nisan 2012, 19:26

teşekkürler çok yardımcı oldunuz…

Musa:
08 Şubat 2016, 02:12

Tesekkurler….. o kadar arastirmamdan sona bu kadar dogru bilgileri burda paylastiginiz icin minnettariz

oğuzcan:
27 Haziran 2016, 09:23

çok yardımcı oldun thankyou

Alper:
06 Eylül 2016, 01:00

Aynı belirtilere maruz kaldım ve çok açıklayıcı bilgiler sunmussunuz

volkan:
13 Şubat 2017, 17:05

Bu problem bende ileri duzeye cikti ve hastaneden randevu almam gerekli vangi bolume almaliyim sizce yardimci olurmusunuz

Gülşen:
22 Şubat 2017, 00:15

Benimde arada kırap giriyor ve endişe ediyorum önce den doktora gittim kalp te birşey olduğunu sandım ama ritim bozukluğu varmış ama bu kırap içinde gidicem inş ne zaman girse ölüm korkusu geliyor endişe ediyorum …..

Adnan yarar:
14 Ekim 2017, 00:30

Allah razı olsun hocam kafayi yemek üzereyim sanki şiş batar gibi oluyor bazen de göğüs etrafı ve yanlara kramp giriyor ağrısı midenin üzerine de atıyor orda yanma yapıyor doktor yolu görüldü teşekkürler

Hatice:
20 Ekim 2017, 16:52

Bunun için hangi doktora gitmeliyiz.Tıpkı yukarıda anlattığınız gibi krampları kızım bir buçuk yıldır yaşıyor ve biz hangi doktora gideceğimizi bilmiyoruz..

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar