Göz morarmasında rengi değişen, gözün kendisi değil, göz çukurunun derisidir. Ezik üst ve alt kapağını da kapsayabilir ve eğer ciddiyse, şakaklara ve yüze de yayılabilir.
Göz Morarmasının Nedenleri Nelerdir?
Göz çukuruna ya da burna gelen her darbe gözü morartabilir. Daha çok dolap kapaklarının köşesine çarpmak gibi kazalara bağlı yaralanmalar, spor yaralanmaları (özellikle boks karşılaşmalarında, ama yaralanma topla ya da raketle de olabilir) ve yumruk yeme gibi nedenlerle olur. Burun bölgesindeki bütün ameliyatlardan, sözgelimi estetik ameliyatlardan sonra da göz morarır.
Göz Morarmasının Belirtileri Nelerdir?
Renk değişimi, yırtılmış kılcal damarlardan açığa çıkan alyuvarlardan kaynaklanır. Şişlik de, yine kılcal damarlardan sızan sıvıya bağlıdır.
Göz morarmasının tıbbi adı olan periorbital hematom, göz çukuru çevresinde kan toplanması anlamına gelir; ama deri göz çukuru üstünde çok gergin olduğu için, sıvı ve alyuvarların hareket edebilecekleri yer azdır ve yavaş yavaş gözlerden dışarıya, yani göz kapaklarına, şakaklara, yüze yayılırlar. Gözkapakları ne kadar şişerse, dokuların şişmesi nedeniyle gözün ”kapanma” olasılığı o kadar yüksek olur.
Göz Morarmasındaki Tehlikeler
Şişlik ve renk değişimi,morarmış gözde durumun, olduğundan daha ağır ya da ciddi görünmesine neden olur. Aslında bir miktar kanın gözün dıştan görünen beyazına yayıldığı konjunktival kanamalarda bile gözün kendisi genellikle hiç zarar görmez.
Yine de, gözde ezilme varsa, özellikle de göz ”kapanmışsa” ve hasta net göremiyorsa, iyi bir tıbbi inceleme gereklidir. Hekim, göze zarar gelip gelmediğini, göz çukuru kemiğinin kırılıp kırılmadığını ve merkezi sinir sisteminin etkilenip etkilenmediğini gösteren, gözbebeği büyüklüğünde değişme gibi belirtileri kontrol eder.
Gözün çeşitli darbelerle art arda morarması görmeyi tehlikeye sokar ve beyin hasarına yol açabilir. Bu nedenle boksörler, iki maç arasında olabildiğince uzun zaman bırakmak zorundadırlar.


Göz Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

İlkyardım, deri altındaki kılcal damarlardaki kanamayı durdurmaya yöneliktir. Kazadan sonraki birkaç dakika içinde, göze uygulanan soğuk kompres, şişliği ve çürüğü en aza indirir. Daha ileri bir zamanda uygulanması ise kişiyi rahatlatabilir. Temiz bir bez soğuk suya batırılır ve gözün üstüne hafifçe bastırılır. Ancak kompres için kesinlikle alkol kullanılmamalıdır; gözü tahriş edebilir.
Ağrıyı dindirmek için de aspirin ya da parasetamol alınır.
Çürük çok ciddiyse ama başka bir komplikasyon yoksa, hekim, dokudaki şişliği azaltıp iyileşmeyi hızlandırmak için streptokinaz ve streptodornaz bileşimi olan tabletler verebilir. Ancak bu tabletler her zaman gerekli değildir. Bazı kişilere göre de beş ya da altı gün süreyle günde bir ya da iki gram C vitamini almak, morarmış bir gözün eski haline dönmesi için gereken süreyi azaltmaktadır.
Görüntülenme: 14.933

07 Ağustos 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar