Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Halsizlik belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Yoğun fiziksel ya da zihinsel zorlanmaları izleyen doğal bitkinliği herkes bilir. Bu durumlarda halsizlik normaldir; ama psikolojik kökenli ya da organik bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Uzun bir egzersizden sonra bitkin düşerseniz, kollarınızla bacaklarınız ağrır ve biraz daha egzersiz yapma düşüncesi bile tatsız gelir. Ama bu tür bir halsizliğin yerini kısa sürede dinç ve sağlıklı olma duygusu alır. Benzer biçimde, bütün gün yoğun biçimde çalışmış biri, yorgunluk ile doyumun verdiği o karışık duyguyu bilir. Bu da doğal bir bitkinliktir.
Halsizlik, gebeliğin ilk ve son aylarında da normaldir. İlk aylardakinin nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ama hormon etkiliğindeki artışa bağlı olduğu sanılmaktadır. Gebeliğin son zamanlarındaysa, biraz da bebeğin ağırlığıyla, yeniden halsizlik görülür.
Ancak halsizlik psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir ve bazı hastalıkların belirtisi olabilir.
Halsizliğe İlişkin Düşünceler
Başka bir belirtinin olmadığı, yani halsizliğin tek başına görüldüğü olayların yüzde 80’inde nedenin psikolojik olduğu düşünülür. Bu, bir akıl hastalığının söz konusu olduğu anlamına gelmez; halsizlik, zihnin ve bedenin sağlıksız çevreye göterdiği tepki demektir.
Halsiz kişinin dürtüsü ve isteği ya çok azdır ya da hiç yoktur; bu da sanki bedenin itici güç kaynağının tükenmesi gibidir. Doktorlar, sayıları oldukça çok olan bu hastalarda başlıbaşına bir neden bulamamışlardır; ancak aşırı yemek, tütün, alkol, hareketsizlik ve fazla çalışmanın bir bileşimi olabileceğini savunurlar.
Uzun süre sorunu başka nedenlerin yarattığı düşünülmüş, hatta iltihaplı dişler bile suçlanmıştı. Birçok hastalık da kabızlığa bağlanmış ve bağırsaklardaki dışkının içerdiği toksinler (zehirli maddelerin) geri emilerek hastalığa neden olduğu kuramı benimsenmişti. Bunların yanlış olduğu artık bilinmektedir. Halsizlik, vitamin eksikliğinden de olmaz. Kuşkusuz ciddi vitamin eksiklikleri halsizlik yapar, ama her zaman çok daha ağır başka belirtilerle birlikte görülür. Fazladan vitamin almanın çocuklara da erişkinlere de pek zararı yoktur, ama bunun isteksizliği ve halsizliği ortadan kaldırmasını beklemek anlamsızdır.
Adet kanaması fazla olan kızların anneleri çoğunlukla kızlarının kansız olduğunu düşünürler. Bir kan tahliliyle bu tahminin doğru olup olmadığı kolayca anlaşılır.
Halsizliğin Nedenleri Nelerdir?
Bazı hastalıklar, gerçekten de halsizlik yapar, ama bunlar her zaman başka belirtilerle birlikte görülür. Bunlardan biri şeker hastalığıdır; kan şeker düzeyinin yüksekliği, hastayı halsiz kılar. İyi denetlenmeyen şeker hastalığında kan şekeri düzeyinin inip çıkmasının bir sonucu olarak hastanın canlılığında da iniş çıkışlar olur.
Ciddi kansızlıkta alyuvarlar iyice azalır ve bedene gerekli oksijeni sağlamak ve iletmek, kalp ile akciğer için oldukça zorlaşır. Bu yüzden ciddi kansızlıkta kalp hızlı atar ve sonra halsizlik eşlik edebilir.
Veremin klasik tanımı, zayıflama ile birlikte öksürük ve şiddetli halsizliktir. Ender görülen Addison hastalığında ise, böbreküstü bezlerinde hormon yapımı yetersizliği nedeniyle düşük kan basıncı ve bitkinlik olur.
”Miyestania gravis” adlı, az rastlanan bir başka hastalık da, bedendeki kimyasal bir anormalliğe bağlı olarak, kas-sinir bağlantısında sinir uyarısı iletimi bozulur. Hasta kaslarında yoğun bir halsizlik hisseder ve dinlenince toparlanır. Hastalık ilerledikçe, hastanın yürüme sırasında gittikçe daha çok dinlenmesi gerekir. Gözkapakları düşer ve bazen konuşması güçleşir.
Bazı ruhsal sorunlar da halsizliğe neden olur. Ciddi anksiyetede kişi o kadar gergin olur ki, herhangi bir ek zihinsel çaba ya da zorlanma, bitkinlik yaratır. Halsizlik, ancak gerilim azaldığında ortadan kalkar.Ciddi depresyon belirtileriyse, sabah erken uyanmak, isteksizlik, kolay ağlama ve suçluluk duygusu ile birlikte halsizliktir. Halsizlik, hastalığın başka yönleri ve uykusuzlukla birlikte tedavi edilmelidir.
Son olarak, halsizliğin grip gibi sıradan hastalıklara eşlik etmesi de söz konusudur. Akut belirtilerin görülmesinden sonraki haftada yaşanan şiddetli bitkinliği, grip geçiren herkes bilir.
Halsizlik Belirtileri Nelerdir?
Halsizilk belirtileri çok çeşitlidir ve nedene yönelik ipuçları verebilirler. Sabah erken saatte olup gece geç saatlerde hiç görülmeyen halsizlik, depresyonun tipik belirtisidir. Ama, her an yorgunluktan yakınanlarda da depresyon olabilir.
Belirli kaslardaki ağrılarla tanımlanan halsizliğin nedeni genellikle fizikseldir. Buna karşılık, miyestania gravis’e eşlik eden güçsüzlük herhangi bir halsizlik duygusundan farklıdır.
İşyerindeki yoğun bir sabah gibi, en hareketli olunan saatlerdeki halsizlik, psikolojik olabileceği gibi, fiziksel kaynaklı da olabilir. İşyerinin sıcaklığına ya da havaya bağlı halsizlikler ise, daha çok fiziksel tepkilerdir.
Halsizlik Nasıl Tedavi Edilir?
Önemli bir hastalığın belirtilerinden biri olduğu durumlarda halsizlik, hastalığın bir parçası olarak tedavi edilir. Miyestania gravis ilaçlarla denetlenebilir; şeker hastalığında insülin ve diyetle hastalığın kontrol altına alınmasına çalışılır.
Psikolojik kökenli halsizliğin tedavisi çok daha zordur. Tıbbi muayeneyle işe başlanır, ama genellikle kişide bir rahatsızlık bulunmaz. Tedavinin başarılı olması için, söz konusu hastanın tedavi konusunda istekli olması gerekir.
Doktor tarafından önerilen bir diyet, egzersizle birlikte iyi gelebilir. Kimileri içinse yüzmeye, koşmaya ve başka bir spora başlamak çözüm olabilir. Egzersiz dolaşımı hızlandırır, kana oksijen sağlar ve dinçlik verir. Bazıları da yeni bir hobiye başlayarak (halsizliğin ardında sıkıntı olabilir) yaşantısına canlılık kazandırabilir.
Psikolojik halsizlik için dinlenmek genellikle çözüm değildir. Erken yatmak işe yarayabilir, ama sabahları geç kalkmak iyi değildir. Gün içinde dinlenmekten kaçınılmalıdır. Günlük yaşam etkinliklerinde değişiklik yapmak çok daha iyidir.
Olanaklıysa hiç uyku ilacı alınmamalıdır.
Psikolojik Halsizliği Yenmek İçin Yapılabilecekler

  • Doktorunuza gidip muayene olun
  • Halsizliğinizin nedenlerini anlamak için sorunlarınızı düşünün
  • Yaşama biçiminizi değiştirmeyi deneyin
  • Yeni bir spora başlayın(yüzmek ya da koşmak olabilir)
  • Okuyarak, yeni bir hobiye başlayarak oyalanmaya çalışın
  • Günlük alışkanlıklarınızda değişiklikler yapın
  • Daha sağlıklı yaşamaya çalışın- daha az yemek, daha az alkol, daha az tütün
  • Sizi üzen sorununuzu çözmek için ilk adımı atın
  • Dinlenmek için yoga yapmayı deneyin
  • Daha çok uyumak yerine daha az uyumayı deneyinGörüntülenme: 22.283

TOPLAM 4 YORUM YAPILMIŞ
gizem:
30 Aralık 2009, 17:38

ne kadar doktara gıtsem de su halsizlıgım gecmıtor basım donuo gozlerım kararıo bunun ıcın ne yapmam gerekıyo

zuhal:
17 Şubat 2010, 21:58

günlerdir kendimi yorgun hissediyorum.surekli uyumak istyorumbahar yorgunluğu denilen yorgunluk olabilirmi.bahar yorgunlugu nedir

tuqba tokqöz:
28 Eylül 2011, 20:48

arkadaşlar bu sorun 2 ay önce bendede vardı yataktan kalkamıyodum hiç bişeklde içimden bişi yapmak gelmiyodu doktora gittim bana vitamin verdi o günden beri çok iyiyim tabi sıkıntılarımdan da kurtuldum bunların mutlka önemi vardı die düşünüyorum :)

berra:
16 Mart 2013, 11:27

iki haftadır çok halsizim öksürük için antibiyotik kullanmıştım ondan olabilirmi bu ara psikolojik olarakda yıprandım bitkisel ne yapabilirim.

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar