Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Hamilelik>Hamile Kalmadan Önce Neler Yapmalıyım?

Hamile Kalmadan Önce Neler Yapmalıyım?

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Hamilelik sırasında problem yaşamak istemiyorsanız belirli bir programınız olsun.Hamile olmak istiyorum kararını vermeden en az üç ay öncesinden doktorunuzla yapacağınız bir görüşme sizin yararınıza olacaktır. Doktorunuz bu görüşmede size çeşitli testler ve tetkikler uygulayarak hamileliğiniz boyunca karşılaşabileceğiniz sorunlar karşısında sizi uyaracak ve hamileliğinizin daha rahat ve sağlıklı geçebilmesi için çeşitli yöntemler anlatacaktır. Bunun dışında hamilelikten önce eğer gerekiyorsa vitamin takviyesi uygulayarak doğabilecek sakatlıklara karşı önlem alacaktır.

Doktorunuzun yapacağı incelemelerden ve tavsiyelerinden sonra tabi ki sizinde hayatınızda uymanız gereken bazı kurallar olacaktır. Bu yüzden hamilelik dönemi boyunca yaşam tarzınızı değiştirmeye hazırlıklı olun. Eğer sürekli fast food tarzı besleniyorsanız ilk atmanız gereken adım düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmanız olacaktır. Dengeli beslenme burada zayıflama için kullanılan programlardan çok vücudunuza bebek ve sizin için gerekli maddeleri içerisinde yeterli düzeyde bulunduran programlar olacaktır. Bu programlarda mutlaka yağ ve şeker miktarını düşürmeli, protein bakımından zengin gıdaları tercih etmelisiniz. Yağ içermeyen süt ve süt ürünleri, beyaz et ve bol miktarda balık tüketmenizde hamilelikten önce gerekli vitamin ve mineralleri almanızda size yardımcı olacaktır. Bunların yanında sebze tüketmeyi ihmal etmemeli ve her gece yatmadan önce meyve yemeyi de alışkanlık haline getirmeniz hamilelik esnasında size fayda sağlayacaktır.

Hamilelikten önce genellikle doktorunuzla yaptığınız görüşmede destek tedavisi için folik asit almanızı tavsiye edecektir. Bebeğin merkezi sinir sisteminde herhangi bir problem oluşmaması ve sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için hamileliğin ilk günlerinden itibaren düzenli olarak folik asit alınması oldukça önemlidir. Taze olarak tüketilen yeşil sebzeler harika bir folik asit yani B9 vitamini kaynağıdır. Fakat çok beklemiş ve artık bayatlamak üzere olan sebzelerde bu oran gittikçe düşmektedir. En fazla folik asit ıspanak, yer fıstığı, fındık ve karnabahar da bulunmaktadır.

Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise kesinlikle sigara kullanımından uzak durmanızdır. Sigara içmek hamilelik oranını düşürür ve gebelik esnasında alkolle birlikte kullanıldığında düşük veya bebekte gelişme geriliğine sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü mutlaka hamilelik öncesinde ve hamilelik esnasında sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir.

Stres ve endişe hayatınızın her zaman olmazsa olmazlarındandır. Günümüzde birçok insan gün içerisinde aşırı derecede stres veya endişe yaşamaktadır. Fakat hamilelik esnasında her iki olumsuz histen de uzak durulması yada durulmaya çalışılması gerekmektedir.
Görüntülenme: 1

09 Kasım 2015 tarihinde, Hamilelik, Anne ve Çocuk kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar