Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Hamilelik>Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Evlenirken kan uyuşmazlığı testi yapılmaktadır. Bunun sebebi ileride doğacak çocukta herhangi bir problem olmasının önüne geçmektir. Örneğin annenin A rh(-) babanın ise A rh (+) olması kan uyuşmazlığıdır.

Bebeğin kanının Rh pozitifken az miktarda bile karışması ile annenin bağışıklık sistemi kendi kırmızı kan hücrelerinden farklı olan çocuk kırmızı kan hücrelerine karşı antikor geliştirir. Kan uyuşmazlığında annenin meydana getirdiği antikorlar sonraki gebelikte, bebek dolaşımına eteneden geçerek kan hücrelerini öldürmeye başlar. Geçen antikor miktarıyla doğru orantılı olarak, bebeğin anne karnında, kansızlığa bağlı kalp yetmezliği ve buna bağlı ölümüne kadar giden bir hastalık durumu görülebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Annenin bağışıklık sistemi bir defa uyarılınca engellenemeyen bir   biçimde yabancı kırmızı kan hücrelerine karşı antikor ürettiğinden bu uyartının hiç meydana gelmemesi en büyük korunma yöntemidir. Bu uyarılma işleminin oluşma ihtimali ilk doğumda %1 dir. Her uyarı doğumla olmaz. Hatalı kan nakilleri, yabancı kan bulaşmış aletlerle operasyonlarda da kan uyuşmazlığı meydana gelebilir.Kan grubu rh negatif olan tüm anne adaylarının kanı incelenmeli, çiftin grupları hamilelik başlangıcında tespiti yapılmalı ve uyuşmazlık için tedaviye başlanmalıdır.

Doğumu izleyen 3 gün içinde annenin bağışıklığı için anneye iğne tedavisi uygulanır. Düşük oluşmuşsa ve 3 aydan fazla gebelik varsa aynı işlem yapılır. 3 aydan az düşüklerde ve kürtajda da kan uyuşmazlıgı var ise işlem düşük dozla tekrarlanmalıdır.Görüntülenme: 4.190

10 Temmuz 2012 tarihinde, Hamilelik, Anne ve Çocuk kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar