Bakımlıyız > Manşetler>Hamilelikte uçağa binmek

Hamilesiniz yaz tatiline çıkmak istiyorsunuz. Otobüsle uzun süre seyahat etmek gözünüzde büyüyor ve gebe iken uçak ile seyahat etmek hakkında herhangi bir fikriniz yok. Bu yazı tam size göre hamilelikte uçağa binmek ile ilgili hazırlanmış.

Uçak yolculuğu sağlıklı bir gebe ve onun  fetusu için özel bir risk taşımamaktadır. Bununla beraber gebeliğe ciddi anemi, orak hücre anemisi, pıhtılaşma problemleri ya da plasental yetmezlik gibi durumlar eşlik ediyorsa bir takım problemlere yol açabilir. Bu yüzden bu durumları doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

Bazı kadınlar uçak yolcuğu sırasında azalan basınçdan dolayı endişelenebilirler. Uçuş sırasında kabin içi basınç 5000 ile 8000 arasında değişmektedir. Bu basınç düzeyindeki oksijen deniz seviyesine göre daha azdır ancak vücudunuz buna uyum sağlayacaktır.

gebelik2

Uçak yolculuğundaki bir başka sorun ise yüksek irtifadaki güneşin yaydığı elektromanyetik radyasyondur. Gebelikte radyasyona maruz kalmanın etkilerini biliyoruz fakat bu uçuşlar eğer çok sık olmayacaksa bunun bir önemi olmayacaktır. Buna karşılık pilot, hostes, kabin görevlisi gibi mesleği olanlarda radyasyona maruziyet artacak ve tavsiye edilen sınırların üzerine çıkabilecektir. Böyle bir durum yine doktorunuza danışmayı gerektirir.

Gebe bir kadının yolculuk yapması için en uygun zaman, ikinci trimestir yani 18 ile 24. hafta arasıdır. Bu dönemde en az düşük ve erken doğum riski vardır. Pek çok doktor erken doğum riski olan gebelerin ve normal gebelerin 36 haftadan sonraki uçak yolculuğunu yasaklar.
Uçağa binecek gebelere bazı tavsiyeler ;

Koridor tarafı veya ara bölümdeki koltukları isteyin. Bu size daha geniş bir alan ve rahatlık sağlayacaktır. Ya da kanat kısmından isteyebilirsiniz. Burası da daha az sarsıntılı bir yolculuk sağlayacaktır.
* Emniyet kemerinizi karnınızın altından uylukları çaprazlayarak bağlayın.
* Pıhtılaşmayı önlemek içinher yarım saatte bir kalkıp yürüyün ya da “kemerinizi takın” uyarısı yanıyorsa ayak bileklerinizi öne- arkaya kuvvetli ve sık olarak oynatın.
* Bol miktarda sıvı alın. Uçaktaki düşük nem dehidratasyona da neden olacaktır.
* Her uçak şirketinin gebelerle ilgili kendi kuralları vardır. Uçak biletinizi almadan önce bu durumunuzu konuşun.

kaynak: Dr. Murat EmanetoğluGörüntülenme: 7.690

30 Haziran 2009 tarihinde, Manşetler kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , ,

TOPLAM 3 YORUM YAPILMIŞ
dadlı kız:
04 Eylül 2010, 00:44

hamileyim korkumdan uçaga binemiyorum

ecrin:
05 Ekim 2010, 12:56

iki aylik hamileyim ve yurt disinda yasiyorum turkiyeye gitmem gerekiyor korkuyorum birsey olur mu acaba

emine:
28 Mayıs 2011, 00:08

15 haftalık hamıleyım ama ucakla yolculuk yapmam gerekıyor herhangı bı rısk varmıdır

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar