Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kalınbağırsak İltihabı Nedir? Kalınbağırsak İltihabının Nedenleri ve Tedavisi

Kalın bağırsak iltihabı, yani kolit, insanı rahatsız eden ve bitkin düşüren bir hastalıktır.
Kalın bağırsağın görevi, katı haldeki dışkıyı peristaltik hareketlerle makata doğru iterken dışkıdan tuz ile suyu soğurmaktır. Kalınbağırsağı kaplayan mukoza zarının iltihabına kolit denir. Kalın bağırsak iltihabının iki türü vardır. Enfeksiyon ya da alerji sonucu görülen akut tür kısa sürer, kronik ya da ülserli kolit ise ciddi sorunlara yol açabilen çok daha önemli bir hastalıktır. Her yaşta görülebilmesine karşılık en çok 20- 40 yaş arasında rastlanır.

Nedenleri

Akut kolitin nedenleri dizanteri, tifo, anterovirüsler ve daha çok besin alerjileridir.Kronik kolitin nedeninin ise kesin olarak bilinmemesine karşılık, bazı varsayımlar vardır. Bunlar arasında bakteri enfeksiyonları, süt ve süt ürünlerine karşı alerji sayılabilir.

Belirtiler ve Tehlikeler

Kalın bağırsak iltihabının iki türünde de belirtiler, karın ağrısı ile apansızın başlayan sulu ishaldir. Kronik kolitte hasta günde 15-20 kez dışkı yapma gereksinimi duyabilir ve her seferinde çok miktarda iltihap, mukus, hatta kan atılır. Bazen de hasta boşalma gereksinimi duymasına karşılık dışkı çıkarmaz. Daha ağır durumlarda dehidratasyon, kansızlık, iştahsızlık, zayıflama, kusma ve yüksek ateş görülebilir.

Tedavi ve Sonuçları

Akut kolitte hasta yatakta dinlenmelidir. İshale karşı kaolin içeren ilaçlar kullanılır. Kronik kolit tedavisinde ise günde üç kez salazoprin verilir. Bağırsağa sıvı hidrokortizon verilmesi ise ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Hasta yumuşak, protein açısından zengin besinlerle beslenir, pek az meyve ve zebze yer. Hastalığın nedeni psikolojik ise ruhsal tedavi de yararlı olabilir.
Akut kolitte hastalığın nedeni ortadan kalktığı zaman hasta tam anlamıyla iyileşir. Kronik kolit krizinden sonra bazı hastalar iyileşir, ama çoğunda hastalık ömür boyu sürer.
Görüntülenme: 2.489

11 Ekim 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar