Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kalp Çarpıntıları

Otobüse yetişmek için koştuğumuzda ya da korktuğunuzda kalbinizin çarpması normaldir. Ancak, nedensiz yere oluşan çarpıntılarda doktora görünmek gerekir
Aşağı yukarı herkes, çarpıntının ne olduğunu bilir. Kalp atımlarının belirgin bir biçim aldığı bu durumu anlatmak için ”yüreğim göğsümden fırlayacakmış gibi oldu” ya da ” yüreğim ağzıma geldi” gibi deyimler sık kullanılır. Çarpıntılar çok değişik biçimlerde görülebilir. Üç kat merdiveni, çıkabildiğiniz kadar çabuk çıkmışsanız, kalbinizin çok hızlı ve güçlü bir biçimde vurduğunu fark edersiniz. Bu, bütünüyle normaldir. Ama evinizde, televizyonun karşısında rahatça otururken aynı şey olursa, bunu anormal saymakta haklı olursunuz.

Kalp Çarpıntılarının Nedenleri

İnsanın, arada sırada, bir-iki saniye süreyle çarpıntı hissetmesi, özellikle sinirli ya da heyecanlıysa anormal değildir. Çarpıntı şikayetiyle doktora başvuranlarda ortaya çıkarılması gereken sorun,herhangi bir hastalığın olup olmadığıdır.
Kalp damarlarında bir daralma ya da  tıkanmanın olduğu iskemik kalp hastalığı, özellikle de kalp kası bir kalp kriziyle hasar görmüşse, çarpıntı yapabilir. Damarlara hiç zarar vermeden yalnızca kalp kasını etkileyen hastalıklarda da çarpıntılar görülebilir. Kalpte, bir kapakçığın işlevlerinin engellenmeye başlaması da çarpıntı yapabilir.
Ancak, en sık görülen durum, çarpıntıların başka bir kalp sorunu olmaksızın, kalbin elektriksel zamanlama sistemiyle ilgili olmasıdır. Özellikle hasta gençse, neden, büyük olasılıkla budur. Çarpıntı nöbetlerinin ya da doktorların  diliyle taşikardi’lerein şiddeti hep aynı olmaz. Bazılarında yılda yalnız bir ya da iki kez, birkaç dakika süren nöbetler olurken, bazılarında her hafta ve her defasında saatler süren nöbetler olabilir. kolayca tahmin edilebileceği gibi, yalnız ikinci tipteki rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir.
Çarpıntıların çoğu kalp kökenli değil, ruhsal kökenlidir. Bunlar, anksiyete sonucu oluşurlar. Anksiyete ”biraz endişeli olmak” anlamına gelmez. Sık görülen bu anormal durum, hastanın sıkıntılı, hiçbir neden olmaksızın endişeli hatta korkulu olmasıdır.
Çarpıntılar, bazen de hormon bozukluklarından kaynaklanır. Aşırı çalışan bir tiroit bezi ender görülen bir böbreküstü bezi tümörü de salgıladığı adrenalin ile egzersizde kalp ritmini hızlandırdığı  için, çarpıntıya neden olur.

Kalp Çarpıntılarının  Tehlikeleri

Kalp ile ilgisi olmayan çarpıntıların kötü sonuçlar doğurması beklenmez.
Kalp hastalığı olduğunda ise, kalbin hızlı tempodan normal ritmine geçememesi tehlikesi vardır; ama bu da ender görülür. Doktorlar, kalbin hangi bölümünün taşikardiye yol açtığını saptamaya her zaman önem verirler. Bu, olayın tehlike derecesini belirlemelerini sağlar. EKG taşikardinin nereden doğduğunu gösterir; elektirksel sorunun kaynağı da uygulanacak tedaviye karar vermek için önemlidir.

Kalp Çarpıntılarının Tedavisi

Çarpıntıları durdurmada ilaçlar çok etkili olabilir. Çarpıntının nedeni adrenalin fazlalığı ise anksiyetede, trotoksikozda, feokromositoma’da olduğu gibi adrenalinin etkisini durduran ilaçlar çok yararlı olur. Kalp rahatsızlığı kökenli çarpıntılar içinse son yirmi yıl içindeki yoğun araştırmalar sonucu bulunmuş, birçok etkili ilaç vardır.
İlaçların çarpıntıları önleyemediği ender durumlarda, özel piller takılabilir ya da kalp kasının elektriksel olarak anormal olduğu bölümünün çıkarıldığı ameliyat yapılabilir.Görüntülenme: 2.218

24 Ağustos 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar