Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kalp Kapağı Hastalıkları Nelerdir?

Kalpte kasılma ve gevşeme hareketleri yaparak, dolaşımdaki kanın uygun yerlere iletilmesini sağlayan 4 tane kapak bulunmaktadır. Kalp kapaklarında bozukluk olan insanlarda kalbe daha fazla yük binmektedir. Kalp kapağı hastalığı doğuştan olabileciği gibi sonradan da gerçekleşebilir.

Kalp kapağı hastalıkları darlık ve yetmezlik olarak iki ana grupta toplanır. Darlık tipi kapakçık hastalığında kalp kapakları tam açılamaz, kan daha dar bir alandan geçer. Yetmezlikte ise kapak kapanmadığından kanın geri akması görülür.

Kalp Kapakçıkları

Mitral kapakların darlığı ve yetmezliği ile aort kapakların darlığı ve yetmezliği en çok rastlanan kalp kapak hastalıklarıdır. Eklem romatizmaları, çocukluk döneminde geçirilen ağır üst solunum yolu enfeksiyonları kapakçık hastalıklarının en önemli nedenleridir.

Kapakçık bozukluğu olan kalp daha çok çalışmak zorundadır. Fazla çalışmasına rağmen yeterli kanı pompalayamaz. Kalp aşırı çalışma nedeni ile zayıflar, dokusu artar. Dünyada görülen ölümlerin yüzde biri kalp kapağı yetmezliği nedeni ile olur.

Kalp kapakçık hastalığının en önemli belirtileri, çarpıntı nöbetleri, güç kullanımından sonra görülen nefes darlığı, göğüste ağrı, bacak şişlikleri, az efor sarfetmeye karşın çok yorulma, baş dönmesi ve halsizliktir.Görüntülenme: 3.579

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar