Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kalp Kapakçığı Hastalıkları ve Tedavisi

Kalp Kapakçığı Hastalıkları ve Tedavisi

Kalp kapakçığı hastalıkları

Kalp kapakçığı hastalıkları

Kalp, bizi hayata bağlayan en önemli organlarımızın başında gelir.Bu yüzden kalp sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Yapılan araştırmalar kalbin sol kapakçıklarının sağ kapakçıklara göre daha sık hastalandığını göstermiştir. sol kulakçığı sol karıncıktan ayıran mitral kapakçık karıncık dolarken açılır. Karıncık ise kanı aorta pompalarken kapanır.

Aort kapakçığı sol karıncığı aorttan ayırır. O da kanın aorta basılması sırasında açılır. Kanın karıncığa dolması sırasında kapanır.

Kanı yönlendirmekle görevli olan kalp kapakçıkları açıkken hiçbir direnç göstermemeli kapalı iken de asla sızdırmamalıdır. Bu denge bozulduğunda kalp kapakçığı rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.

Kalp kapakçığı rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkan riskleri azalmak için cerrahlar kapakçık cerrahisi tekniklerinde oldukça ilerleme kaydetmişlerdir.

Çeşitli ameliyatlarla tedavi uygulanır. Tedavide çoğu zaman hastanın kalp kapakçıkları tamir edilmektedir. Bu mümkün değilse yapay kapakçıklar takılır.

1960 lardan beri uygulanan bu tedavi güvenilir bir tedavi olduğundan günümüze kadar gelmiştir. Ve uygulanmaktadır. Hatta yaşlı kimselerde dahi bu tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Bunların yanında son senelerde daralmış mitral kapakçığını ameliyata gerek olmadan genişletmek mümkün hale gelmiştir.

Genişletme şu şekilde yapılır. Bir sondanın ucuna bir balon yerleştirilir radyoskopi altında ilerletilen balon kapakçığa kadar sürülür, kapakçığa gelindiğinde balon şişirilir. Bu şekilde tamamlanan tedavi de hastanın iyileşmesi sağlanmış olunur.Görüntülenme: 2.625

12 Ekim 2015 tarihinde, Sağlıklı Yaşam, Hastalıklar kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar