Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kalp Krizi Nedir?Kalp Krizinin Nedenleri ve Tedavisi

Kalp krizi, özellikle gelişmiş toplumlarda görülen ciddi bir tehlikedir. Çoğu kişi tam olarak iyileşebilir, ama sağlıklı bir yaşam sürerek önlenmesi de olanaklıdır.
Kalbin düzgün çalışması, kandan yeterli oksijen almasına bağlıdır. Kalp kasının herhangi bir bölgesi yeterli oksijen almadığı zaman çalışamaz duruma gelir, atarken yeterli kasılmamaya başlar ve pompalama işleminde kendine düşen görevi yerine getiremez.

Nedenleri
Koroner damarların ( kalbe kan taşıyan iki atardamar) iç yüzünde aylar ya da yıllar boyunca biriken ateromlar (yağlı birikimler) zamanla damardaki kan akışını engellemeye başlar. Damarın en dar noktasında kan pıhtısı oluşursa damar tümüyle tıkanır. Bu pıhtının ( tromboz) oluşma nedenleri kesinlikle bilinmemekle birlikte, damarın ateromlarla kaplı olmasının tromboz olasılığını artırdığı açıktır.
Kalp krizi bir dizi olayın sonucunda gerçekleşir. İlk aşamada kan akımı engellenmeye başlar. Kalp kasının ( miyokard hücreleri ) kansız kalması, hastanın ağrı hissetmesine neden olur. Oksijensizlikten etkilenen hücreler ölürler. Kan akımı normale dönmezse ilgili kas bölgesi canlılığını yitirir ve birkaç hafta içinde bu bölgenin üstünde nedbe dokusu oluşur. Etkilenen kas bölgesi çok genişse, kalbin verimi azalır.
Kalp krizi geçirme tehlikesi sigara içen, çok yağlı yiyen, ruhsal gerilimlerin etkisinde bulunan insanlarda, şeker hastaları ve ailelerinde kalp krizi vakaları bulunanlarda en yüksektir. Kriz daha çok orta yaşlı erkeklerde görülür; menopoz çağından önce kadınlarda ve 35 yaşından genç erkeklerde ender rastlanır.

Tehlike Belirtileri
Kriz bazen hiç beklenmedik biçimde ortaya çıkar, ama çok önceden kendini anjina ağrısı ile belli ettiği de olur. Anjina egzersiz ya da heyecan sonucu göğsün ortasında belirerek birkaç dakika süren ve çoğunlukla kollara, omza ve boyna da yayılan bir ağrıdır.
Anjina ağrısı hisseden ya da eski ağrıları sıklaşan ve uzayan herkesin doktora başvurması gerekir.

Kriz Belirtileri
Kalp krizinin başlıca belirtileri göğsün ortasında şiddetli ağrıdır. Terleme, bulantı, kusma ve solunum güçlüğü de görülebilir. Hastanın rengi solar, genel görünümü bozulur. Belirtiler çok şiddetli ağrıı ile hafif bir rahatsızlık arasında değişen çeşitli düzeylerde olabilir. Öyle ki, kalp krizi geçirdiğinin farkına varmayanlar bile olabilir.
Kalp krizine benzeyen belirtiler kuşkusuz hemen doktora başvurmayı gerektirir; ancak sindirim bozuklukluğunun göğüs enfeksiyonlarının, idrar kesesi hastalıklarının ve aşırı mide asidi salgılanmasının da benzer şikayetler yarattığı akıldan çıkarılmamalıdır.

Tanı ve Tedavi
Kalp krizi ve tedavisinde öncelik ağrının hafifletilmesidir. Morfin ve benzeri maddeler yararlı olur.
Tanının kalp atışlarını grafik halinde gösteren EKG (elektrokardiyografi) ile doğrulanması da önemlidir. Ağrının nedeni kalp krizi ise, EKG’de belirli değişiklikler olur.
Kesin tanıya varıldıktan sonra yeni sorunların çıkmasını engellemek için gerekli önlemler alınır.

Koroner Bakım Birimleri
Hastanelerdeki koroner bakım birimleri, kalp krizinden sonra görülen  ritm bozukluklarını önlemek ve tedavi etmek üzere donatılmıştır.
Ritm bozuklukları ilaçla ve gerektiğinde elektrik şoku ile tedavi edilir. Kuşkusuz bu, hastanın koroner bakım birimine girmek için mutlaka hastaneye yatması gerektiği anlamına gelmez.

Ev mi, Hastane mi?
Kalp krizinde en önemli sorunlar ilk iki saat içinde ortaya çıkar. Hastaların çoğunu bu süre içinde hastaneye yetiştirmek olanaklı olmaz; bu süreyi atlattıktan sonra ise, evlerinde kalmaları daha doğru olabilir. Özellikle yaşlıların evde bırakılması daha olumlu sonuçlar vermektedir, ama son karar doktora aittir.

Rehabilitasyon
Koroner bakım birimine yatırılan hastalar orada bir-iki gün tedavi gördükten sonra normal koğuşa alınırlar. Normal koşullarda yatakta birkaç günden fazla kalmaları gerekmez ve sorun çıkmazsa 10-14 gün içinde taburcu olurlar.
Amaç, hastanın yavaş yavaş normal yaşamına dönmesidir. Kalp kasının ağır ölçüde hasara uğradığı ender durumlarda ise, hastaların tam anlamda iyileşmesi daha uzun sürebilir.Görüntülenme: 2.715

05 Ekim 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar