Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kalp Masajı Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kalp masajı, duran kalbi yeniden çalıştırma amacıyla uygulanır. Solunumun ve dolaşımın sürmesini sağlayan bu yöntem, doğru uygulandığında yaşam kurtarabilir.
Kalp masajı, hastanın göğüs duvarına bastırarak kan dolaşımını sürdürmeyi sağlayan bir ilkyardım yöntemidir. Dıştan kalp masajı her zaman ağızdan ağza yapay solunum ile birlikte uygulanır. Kalp masajı, kalbin normal çalışma ritminin çeşitli nedenlerle bozulduğu ya da kalbin durdurğu durumlarda uygulanır. Kalp boğulma, havasız kalma, elektrik çarpması, aşırı ilaç alma, kalpte enfarktüs ve koroner hava embolisi ya da pulmoner emboli gibi nedenlerle durabilir.

Kalp Yetersizliğinin Nedenleri

Kalbin durduğu ancak elektrokardiyogram(EKG) ile kesinlikle saptanılabilir, ama gözle görülen belirtiler de vardır. Hasta, kalbin durmasından 6-12 saniye sonra bilincini yitirir, nabız hissedilmez olur, 30 saniye sonra da sounum durur. Derinin rengi griye döner ve gözbebekleri genişler.
Eğer hastada bu belirtiler varsa dolaşımı ve solunumu yeniden başlatmak için hemen önlem almak gerekir. Bu en çok 10 dk. içinde yapılmalıdır, yoksa dolaşım durur ve 3-4 dk. sonra oksijensiz kalan beyin hasara uğrar, kalp yeniden çalışsa bile beyindeki bozukluk kalıcı olur.

Kan Dolaşımı

Kalp masajının temel ilkesi, göğüs duvarını ritmik olarak sıkıştırarak beyne kan taşıyan büyük atardamarlarda kan akımını başlatmaktır. Dışarıdan göğse bastırıldığı zaman kalbin içindeki kan göğüsteki geniş damarlara dolar. Baştan gelen büyük toplardamarların göğse girdikleri noktada yer alan kapaklar kanın geri akmasını önler.
Göğüs, yarım saniye kadar süren güçlü bir sıkıştırma hareketiyle boşalan, kan dolu bir sünger olarak düşünülebilir. bırakıldığı zaman sünger yeniden şişer ve kan geri dönerek oluşan boşlukları doldurur. Bu durumda aort ile sol karıncık arasında, yani aort girişinde yer alan aort kapağı kapanır ve pompalanan kanın kalbe geri dönmesini önler. bir sonraki sıkıştırma hareketi kanı daha da ileri iter ve aynı işlem yinelenir.

Kalp Masajı Nasıl Uygulanır?

Kalp durduğunda zaman geçirmeden kalp masajına başlanmalıdır. Bunun için özel aygıtlar ya da doktorun yardımı gerekmez. Hastayı sert bir zemin üstüne yatırın. Başını arkaya eğerek dört parmağınızı boynunun yanına, ademelmesı ile boyun kasları arasındaki boşluğa yerleştirin ve şahdamarının atıp atmadığına bakın. Nabzın atmadığına karar vermeden önce en az 10 saniye bekleyin. Elinizi göğsüne, göğüs kemiğinin alt kısmının üstüne indirin, parmaklarınızı kaburgaların birleştiği noktaya yerleştirin. Bu noktada küçük bir kemik yer alır. bir elinizin ayasını bu noktaya yerleştirdikten sonra öteki elinizi de onun üstüne koyun.
Ritmik ve düzenli bir biçimde bastırın. Elinizin hep göğsün orta çizgisi üzerinde kalmasına dikkat edin. Hasta yetişkinse bütün ağırlığınızla bastırabilirsiniz. Çocuk ya da bebekler içinse çok daha hafif bastırmak gerekir. Bu amaçla tek el ya da tek parmak kullanılabilir.
Kalp masajı yapay solunum ile birlikte uygulandığı zaman, ağızdan ağza solunumu uygulayan, her beş bastırma hareketinde bir soluk vermelidir. Bu sırada masaja ara vermek yanlış olur. Büyükler için ideal ritm dakikada 100, 5-10 yaş arasındakilere 80, daha büyüklere ise 60 bastırma uygulanır.
Masaj sırasında kalbin çalışmaya başlayıp başlamadığını anlamak için iki dk. da bir şahdamarı nabzına bakın. Kalp çalışmaya başladığında masaja son verebilirsiniz. Kalp genellikle masajın etkisiyle birkaç dakika içinde çalışmaya başlar, hasta yeniden soluk alır, derideki grileşme yok olur, genişleyen gözbebekleri küçülür.

Tehlikeleri

Masajı etkisiyle kalp atışları düzeninin bozulması ya da kalbin durması tehlikesi yoktur; ama aşırıya kaçan bastırma hareketi kaburgaların altında yer alan yumuşak organlara zarar vererek karaciğer, mide  ve dalak yırtılmasına yol açabilir. Bazen kaburgalardan biri de kırılabilir; ama bunlar, yaşam kurtaran bir girişimde göze alınması gereken tehlikelerdir. Ayrıca, eller doğru yerleştirilir ve işlem doğru uygulanırsa hasta için önemli bir tehlike söz konusu olmaz. Normal bir bastırma hareketinde göğüs kemiğinin2,5-5 cm içeriye doğru bastırılması gerektiği unutulmamalıdır.
Kalp masajı hemen yapılırsa yaşam kurtarıcı olabilir. Bu yüzden insanların kalp masajı, ağızdan ağza yapay solunum tekniğini öğrenmelerinde yarar vardır. Bazı ülkelerde, ilkyardım tekniğinin kitlelere öğretilmesini amaçlayan eğitim programalrarı düzenlenmektedir. Çoğu kaza ya da hastalıkta acil ilkyardım yöntemlerinin bilinmemesi ve yanlış uygulamalar kazazede yada hastaların yitirilmesine neden olmaktadır. Oysa, acil durumda, doğru bir ilkyardım girişimi, çoğu kez daha sonraki hastane tedavisi kadar değer taşır.Görüntülenme: 3.181

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar