Bakımlıyız > Diğer>Kan Şekeri Düşmesinin Nedenleri Nedir?Belirtiler ve Tehlikeler Nelerdir?

Tıpta hipoglisemi olarak adlandırılan kan şekerinin düşmesi, çeşitli düzeylerde bilinç bozukluklarına, hatta bilinç yitimine yol açabilir. Ama daha çok şeker hastalarında görülen bu durum, bütünüyle denetim altına alınabilir.
Aldığımız besinlerdeki karbonhidrat, bedende, bize enerji veren ”yakıt” olan glizkoza (şeker) dönüşür, fazlası da karaciğerde glikojen olarak depolanır. Bu süreç hormonlar tarafından kontrol edilir. Pankreastan salgılanan insülin, glikojen oluşumunu hızlandırır ve aşırı miktarda glikoz oluşmasını önler. Glükagon ve böbreküstü bezi hormonları glikoz düzeyini yükseltir. Kan şekerinin düşmesi, kandaki glikoz düzeyinin normalin altına düşmesidir.

Nedenleri

Şeker hastalarında (insülin yetersizliği nedeniyle kanlarında yüksek miktarda şeker bulunanlar) kan şekerinin düşmesine sık rastlanır. Fazla insülin alma ya da düzensiz yemek yüzünden şeker ve insülin alımındaki dengeyi koruyamama sonucu kan şeker düzeyleri düşebilmektedir. Ender görülen bir hastalık olan Addison hastalığı’nda da böbreküstü bezlerinin yeterli kortizol salgılayamayışı nedeniyle kan şekeri düzşebilir. Hipofiz bezinin az çalışması, kan şekerini düşüren bir başka durumdur.
Çocuklarda enzim eksikliği ile früktoza ve galaktoza karşı duyarlılık durumlarında da kan şekeri düşer. Bazen de insülin salgılayan hücrelerin bulunduğu pankreastaki tümörler insülin salgısını artırır. Son olarak boş mideye içki içmek kan şekerinde düşmeye neden olabilir.

Belirtiler ve Tehlikeler

Beynin çalışması kandaki glikoza bağlı olduğundan, kan şekeri düşmesi beyni de etkiler. Genel olarak bir fenalık, sıkıntı ve panik duygusu oluşur. Konuşma güçleşebilir, davranışlar mantıksız ve garip hale gelebilir. Yürüme bozulur; terleme ve çarpıntı görülür.
Kan şekeri düzeyi yeniden artmazsa hasta sonunda bilincini yitirir. Bu daha çok şeker hastalarında görülen bir durumdur.
Şeker hastaları, söz konusu belirtiler görüldüğünde, hemen ağızdan şeker almalıdırlar. Belirtilerin farkına varmayı öğrenmeleri ve beslenmelerini insülin alımlarına göre düzenlemeleri gerekir.
Görüntülenme: 12.836

22 Ekim 2009 tarihinde, Diğer kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , ,

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
MEHMET YAZAR:
24 Ekim 2012, 15:15

UMUDUN BİTTİĞİ YERDE ŞEKER HASTALIĞI BAŞLAR.YANARSIN YANARSIN ÜZÜLÜRSÜN KADERİNE HEP ÜZÜLÜRSÜN SONUNDA ŞEKERİ GÖRÜRSÜN.HEP GÜL EĞLEN HİÇ BİR ŞEYE YANMA ÜZÜLME.
AMA MUTLAKA ÇARESİ BULUNMALI.

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar