Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kist Nedir?Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kist, sık rastlanılan bir oluşumdur. Bedenin her yanında ortaya çıkabilir ve genellikle iyi huylu, yani selimdir. Ancak yine de çıkarılması gerekebileceği için, mutlaka doktora gösterilmelidir.
Kistler, bedenin çeşitli yerlerinde oluşabilen, içi sıvı, bazen de katı madde dolu olan keseciklerdir. Değişik büyüklüklerde olabilirler. Kistlerin çoğu selimdir. Başka bir deyişle, kendileri büyürler, ama çevre dokulara yayılmaz, onları istila etmezler. Öetki dokuları da istila edenler habistir.
Kistler evde tedavi edilemez. Kanser tehlikesi olduğundan, aşağı yukarı bütün vakalarda, kistin türünün ve doğasının doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Çoğunlukla ameliyatla çıkarılır ve laboratuvarda incelenirler.
Kistler genellikle deri, kemik, meme , göz kapağı, böbrek, karaciğer ve yumurtalıklarda görülür. Bazen iki ya da daha fazla bölümlü olurlar. Birçok küçük kistin bir araya toplanmasına polikist denir.

Nedenleri

Kist ya da şişlik, çoğunlukla bilinmeyen bir nedenle, apansızın oluşur. Bazı kistler, beden gelişmesindeki bir bozukluk nedeniyle oluşurlar. Dermoid kist olarak adlandırılan kist türü, bazı deri hücrelerinin deraltında gömülü kalması sonucu ortaya çıkar. Zamanla bu hücreler sıvı salgılar ve bölgede kist ortaya çıkar.
Polikistik böbrekte ise, böbrek borucukları, sağlıklı bir boşaltım sistemi oluşturacak biçimde bağlantı yapmamış olduklarından, idrar gerektiği gibi boşaltılamaz ve birikerek borucukları şişirip kistler oluşturur.

Tıkalı Salgı Bezleri

Bazen, bilinmeyen nedenlerle salgı bezlerinin boşaltım kanalları tıkanır; ancak sıvı salgılanması sürdüğünden, bez yavaş yavaş şişer ve sonucunda kist ortaya çıkar. Bunu en yaygın örneği, derialtındaki yağ bezlerinin yağla şişip yağ kisti denilen kisti oluşturmasıdır. Kistler, bir asalağa yanıt olarak sıvı oluşturulmasından kaynaklanabilir. Ancak sağlık koşulları düzeldikçe, asalak kökenli kistler azalmaktadır.
Şiddetli darbeler de kaslarda kist oluşturabilir. Bu durumda kist kas  içindeki bir damarın darbe etkisiyle yırtılması, ardından pıhtı oluşması ve pıhtının dağıtılması için kandan sıvı çekilmesine bağlıdır.

Belirtileri

Kistin belirtileri, türüne ve bulunduğu yere göre değişir. Kist derialtındaysa, hasta bir şişlik hisseder. Kist yumurtalık gibi bir iç organdaysa karında duyarlılık ya da genel bir şişme görülür. Kist büyüdükçe komşu organlar sıkışır. Çoğu vakada hekim, elle muayenede izotop tarama yöntemleriyle doğrudan görür. Bazı kistler, iyice şişmiş olduklarından, üstlerine bastırıldığında ağrıya yol açarlar. Deri yüzeyine  yakın bir kist, elle bastırıldığında, yumuşak bir topun bastırılmasına benzer bir duyum yaratır.
Erbezlerini çevreleyen derideki kistler sıvı içerirler ve ışığa tutulduklarında erbezlerinin ışığı geçirmemesine karşılık, rahatlıkla görülürler. Translüminasyon denilen bu yöntemle kistin konumu ve boyutları kesin biçimde belirlenir.

Komplikasyonlar

Bedendeki her tür bölgesel şişmede kist olasılığı akla gelmelidir. kist kanser olmadıkça tehlikeli değildir. Kanser ender görülür, ama her şişliğin mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekiyor. Herhangi bir kuşku söz konusu olduğunda, kistin çıkarılmasında ne kadar erken davranılırsa sonuç o kadar iyi olur. Enfeksiyon da teklike oluşturur. Sözgelimi yağ kisti enfeksiyon alırsa, apseye dönüşüp cerrahi olarak açılmayı gerektirebilir.
Yumurtalık kisti enfekte olduğunda ise peritonite zemin hazırlar. Bu, oldukça ağır seyreden ciddi bir durumdur. Karın içindeki başka büyük kistler gibi, yumurtalık kistleri de sapları üstünde dönerek , kanla beslenmelerine bozma yoluyla boğulma denen duruma yol açabilirler. Bunun gibi, kist içi kanama da oldukça tehlikelidir. Böyle bir durumda hastada, özellikle kistin bulunduğu bölgede daha yoğun olan, şiddetli karın ağrısı  ve bulantı ortaya çıkar. Durum, acil cerrahi girişim gerektirir.

Sonuç

Kist kanser değilse, çıkarıldığında yinelemez. Ancak bazı selim kistler de yineleyebilir. Yeni kistler oluşursa, herbirinin yapısı ve doğası yönünden incelenmesi gerekir.Görüntülenme: 61.692

14 Ekim 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , ,

TOPLAM 35 YORUM YAPILMIŞ
cihan:
01 Aralık 2009, 23:38

dizimde kist var 6mm çapında 24 yasındayım ve amelıyat olmaktan korkuyorum . doktorum kapalı amelıyat dedı sızce ne yapmalıyım??? cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım .

ne yapacağım?:
30 Kasım 2010, 18:55

benim bir teyzem var tam nerede bilmiyorum ama ya böbrek yada yumurtalığında kis var ama hamilede. yiğenime zarar veriyormuş kist. ne yapacağımızı şaştık ne olur yardım eedin. ameliyata alamıyorlar hamile die düşmesini bekliyorlar yani düşme oranıda yüksekmiş. ağrısıda çok oluyor karnı ve belinde özellikle. ağrısını gidermek için hap gibi ilaçlarda alamıyor. çözümü sizde aradım lütfen yardımcı olun.

suat çetin:
22 Mart 2011, 21:44

benim eşim hamile bebeğin yaında kist var bebeğe zararı olurmu veya ne gibi zararları olur

ceyda büyük:
06 Nisan 2011, 15:39

benim bir arkadaşın beynindede kist var ne olacak bilmiyorum

Anonim:
23 Mayıs 2011, 22:03

ya korkacak bişey yok benimde gözlerimin yanında kist vardı ama ameliyat oldum az bucuk acıdı bukadar sakin olun

hejan:
09 Temmuz 2011, 10:25

gözümde kist var ve ne olacağını bilmiyorum gerçi ben korkmuyorumda ne olursa olsun diorum nedense hiç umursanıyorum:))

vijdan ERGÜL:
17 Ağustos 2011, 10:14

3 haftadır benimde karnımın sağ tarafında ele gelen ve acı veren bişey oluştu,sivilce gibi acıyodu,bayağ iri bi sivilce.cerraha gösterdim,apse dedi,ancak altında kist oluşmuş.apseyi boşalttı.antibiyotik verdi.2 hafta sonra gel lokal anestezi ile çıkaralım dedi.ama gidemedim daha.ama gidecem en yakın zamanda.

ömer binay:
07 Eylül 2011, 20:00

benim boynumda 6mm lik bir kist var doktora gözüktüm ameliyat dedi sizce çok tehlikelimidir cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler…

gamze kısa:
02 Aralık 2011, 16:53

benim kafamda 3mm lik kist var çok korkuyorum ameliyattan bana yardım edin? LÜTFEN..

kaderrr:
21 Aralık 2011, 01:16

sag tarafımda kistte raslanıldı tedavısı nasıl olabılır cok korkuyorum

Hatice:
19 Ocak 2012, 17:18

yaşım henüz 16. Benimde sağ tarafımda kist var ama sanırım iyi huylu tedavi olarak ameliyat mı olunması lazım :/ üstelik kist tümörle aynı mıdır ?

abidin demır:
25 Ocak 2012, 15:03

benim 5 yasında kızım war akcığer ve karacığerınde kıst war çok korkuyorum amelyatı tehlıkelıymiş ne olur bılgi werın cok korkuyorom

Mavi Dünya:
19 Mart 2012, 00:58

Bende de kist var, hemde yaygın şekilde :( Ben 12 gündür İsveç iksiri kullanıyorum, her türlü kist için etkili diyorlar. Her gün sabah akşam 1 çorba kaşığı kadarı 1 su bardağı suya katılıp yarım saaatte yudum yudum içilecek. 2 ay düzenli kullanıp 1 ay ara vereceksiniz, sonra 2 ay daha kullanacaksınız aynı şekilde. Ayrıca kistlerin üzerine isveç iksiri ile ıslatılmış bez koyuyorsunuz bir kaç gün boyunca. Kistler ya yok oluyor yada küçülüyor deniyor. Bende başladım söylediğim gibi. Allah cümlemizin yardımcısı olsun, aminn.

Anonim:
22 Mart 2012, 19:31

5 ay önce 10 cm kist ameliyatla alındı ama suan karın agrılarım bulantı sag tarafımda şişlik var neden olabılır ?

Anonim:
22 Mart 2012, 19:33

kist ameliyattan sonra tekraalayabılırmı

Anonim:
09 Nisan 2012, 18:27

benimde sol tarafimda 5 cm lik bir kıs var napcagımi bilmim 2 ay sonra evlencem

Anonim:
04 Eylül 2012, 14:10

gözümde kist var ameliyatsız nasıl iyileşir?

kaptancan006:
04 Eylül 2012, 14:11

benim gözümde kist var ameliyatsız nasıl iyileşir?

Anonim:
07 Eylül 2012, 05:08

benım yuzumde çıktı ameliyet oldum şimdi yavas yavs duzelıyor

Alev Aslan:
06 Şubat 2013, 11:25

Merhabalar benimde omirilik bitiş yerinde yani bel boşluğuma doğru kist çıktı fakat sıvıymış. Yaşım 17 Ameliyatı kabul etmiştim zarı açıcaz sıvıyı alıp kapatıcaz diye tabir edildi. Tam ameliyat olcakken herşey hazır odaya giricem iptal edildi. Tekrar emarlar çekildi başka uzmanlara danışıldı gerek yok denilmiş sözde benim yaşımdakilerde normalmiş ama ben buna inanmıyorum çünkü yaşıtımdakiler benim gibi belirtiler görmedim. Benim doktorumsa doğuştan dedi. Hafta sonuna yada en yakın tarih yarına ameliyat dışında bi görşme için gidicez bakalım sonucum ne olacak.

bahar bozkurt:
13 Mart 2013, 14:46

meraba selam canım gecmıs olsun bende de 3cmlik kıst var 3 ay tedavı gorucem ben ılac tedavı olucam teyzene tavsıyem sogan suyu ıcsın cok ıyı onu tavsıye edıyorum ılac olmadanda sogan suyu cok cok ıyı mutlaka ıcsın kıstın yok olmasına bıre bır bende sogan suyu ıcıcem bırdaha soyluyorum cok ama coooooooooooook ıyııııııııııııııııı

bahar bozkurt:
13 Mart 2013, 14:53

benım kıstım daha cok yenı pazartesı gunu ogrendım benım sorunum adet duzensızlıgıydı uc ay adet duzensızlıgı agrı sızı cektım hemde cok cektım oyle boyle degıl adet gunlerım kabusum gelmesın o gunler dıyorum valla ceken bılır dıyorum herkese bu arada gecmıs olsun dıyorum dılıyorum saglıklı gunler dılıyorum herkese

bahar bozkurt:
13 Mart 2013, 15:00

hayır canım benım korkma ustelık ıyı huyluymus ılac tedavısı bır ıkıncısı sogan suyu cok ama cok ıyı sogan suyunu ıc hatıce korkma kıst tumorun yanında hıc bısı korkma tumor bambaska bırsey yanı uzun lafın kısası korkmanı gerektırecek bırsey yok gecmıs olsun dıleklerımle korkma hayatım

bahar bozkurt:
13 Mart 2013, 15:05

canım korkmana gerek yokki kıst o kadar kotu bır sey degılkı ılac tedavı uygulamasıyla gecer benım kıstım de sag tarafta

bahar bozkurt:
14 Mart 2013, 20:21

ceydacım insaallah arkadasın için büyük bir mucize olurda beynindeki kistten kurtulur geçmiş olsun diyorum arkadaşının iyi olmasını diliyorum

ayşe karaman:
23 Mart 2013, 21:23

her iki meme cilt cilt altı yaglı dokular ve nipple tbiidir her iki memelipomatöz yapıdadır sol meme 11 5.2 mm sag meme 10-11 izasında 5.7 mm capında 11.7 mmmultıkislik görünüm oluşmaktadır

gamze:
27 Mart 2013, 18:31

umursamıyorum. ne olcksa olsun :)

Anonim:
01 Nisan 2013, 10:29

sol elbileyimde kist var de di doktor ne yapmalıyız dedim amaliyat olmalısın dedi zararı varmı dedim ondan sorada 3ayda bi kontrol edelim daha sonra maliyat olsan daha iyiii dedi

sibel koruk:
03 Haziran 2013, 16:41

bende bugün doktora gittim sol tarafımda böbreğime kadar bi ağrıyla bacağıma vuryordu ağrısı ve sağ tarafım da 18 mm birkaçtane kiss gözlendi ama benim sol tarafım ağrıyor iltihap oldu için görmediklerini söledi ilaç verdi bilmiyorum ne olucak ağrım devam etmekte bi bilgisi olan varsa yardımmcı olabilirmi

gözde:
29 Kasım 2013, 21:24

Mrb bende 6haftalık hamileyım ama kıst cıktı yumurtalılarımda dr henuz bişey soylemedı acaba bebegıme zararı olurmu çok korkuyorum

yeşim:
07 Şubat 2014, 10:03

Slm benim karninda kisninkik var ve benimrahatsiz ediyor karninmì gòrenler sensende var diyor korkuyorum

Yağmur:
16 Şubat 2014, 02:47

Benimde 5yaşında oğlumun sag kasığında var ama 1 aydır bekliyoruz belki geçer diye ameliyat istemedik geçer diye doktoru. Biraz daha bekleyelim dedi ameliyat olmadan geçenlerin oldumu:(

fatma cicek:
26 Mart 2014, 07:44

8Yasinda oglumun kasinda mercimek tanesi buyuklugunde bir sertlik var acaba bu ne olabilir tesekkurler

fadime meydan:
14 Haziran 2014, 22:31

boynumda kist var neyapmalıyım

serife:
19 Haziran 2014, 13:12

Benm kiz kardesim 6aylik hamile bebegin bibreginde 5cm kist cikti bebege ne gibi zarari olur tedavisi nasil olur

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar