Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Hamilelik>Koroid pleksus kisti nedir?

Gebeliğin erken dönemlerinde görülen koroid plexus kisti kafa içinin büyük kısmını kaplar,beyin dokusunun gelişimiyle boyutları küçülür ve zamanla kaybolur.

Gebeliklerin %1’inde rastlanır. Koroid pleksus kistlerinin varlığı Trizomi 18 ve Down sendromu gibi kromozom bozukluklarına bağlı olabilir. ancak bu düşük ihtimaldir.

Buna rağmen kistin yakından takip edilmesi gerekir. Amniyosentez ile bebeğin kromozomlarının incelenmesi yapılabilir.Eğer bir kromozom bozukluğuna rastlanmazsa bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilemeleri beklenmez.Gebelik haftası ilerledikçe kaybolacaklardır. Anne babaların çok endişelenmeleri yersizdir.

Koroid Pleksus  Kisti( Koroid plexus Kisti , Choroid Plexus Cysts) Bebekte Sorun Yaratır Mı?

Bu kistler genellikle gebelik ilerledikçe genellikle kaybolurlar ve bebeğin beyin gelişimini veya zekasını etkilemezler. Trizomi 21  yani “down sendromu”  varlığında bu kistlerin klinik ilişkisi yoktur, down sendromu ile  birarada bulunmaları ise tamamen tesadüftür. Fakat bunun aksine trizomi 18 denilen sendromda bu kistler, 1/3 oranında yani yüksek sıklıkta birlikte  gözlenir. Koroid pleksus kistlerinin, başka anomalilerle birlikte olmadığı yani ,izole olduğu durumlarda (izole koroid pleksus kisit), bu kistlerin varlığı ek sorun teşkil etmez ve klinik önemi yoktur fakat bu kistler, diğer kromozomal hastalıklar yada başka patolojilerde  ek bulgu olarak karşımıza çıkabilirler. En sık trizomi 18 (Edward’s sendromu) eşlik etmekle beraber daha nadiren trizomi 21 yada trizomi 13 de eşlik edebilir. Bu nedenle koroid plexus kisti (Choroid Plexus Cysts)  saptanan hastalar ayrıntılı ultrason ile başka anomalilerin varlığı açısından araştırılmalıdır.

Koroid Pleksus  Kisti ( Koroid plexus Kisti , Choroid Plexus Cysts) Takibi Nasıl Yapılır?

Eğer ultrasonografik incelemede özellikle “detaylı ultrasonografik inceleme”  sonucu izole koroid pleksusu kisti olduğuna karara verilirse  perinatoloji uzmanının kararı ile kromozomal anomali olmayacağı düşünülür ve genellikle  amniosentez önerilmez, gebeliğin normal ultrasonografik  takibine devam edilir. Ultrasonografi  ile başka anomaliler de görülüyorsa  veya ikili test – üçlü testte risk çıkmış ise  yüksek oranda kromozomal anomali olabileceği için amniyosentez yapılması gerekmektedir.

Koroid Pleksus  Kisti İle İlgili Notlar

 • Koroid Pleksus  Kisti tüm gebeliklerin %1,5 ‘unda görülür.
 • Koroid Plexus  Kisti  %98’i  26. gebelik haftasından sonra kendiliğinden  kaybolur.
 • Koroid Pleksus  Kisti tespit edildiğinde ek risk faktörlerinin araştırılması gerekir. (İleri anne yaşı , Ek Ultrason  bulgusu , Pozitif triple test –üçlü test)
 • Koroid Pleksus  Kisti nin tek taraflı veya çift taraflı  olması kromozom anomalisi riskini etkilemez.
 • Koroid Plexus  Kisti  çift taraflı olanlarda ek ultrason  bulgusu sıklığı fazladır.
 • Kistlerin septalı ( bölmeli )  olması ve kist sayısı kromozom anomalisi sıklığını arttırmaz.

Koroid pleksus kisti görülen gebeliklerde amniyosentez önerilen durumlar nelerdir?

 • Yakın akrabalardan birinde kromozom anmalisi (down sendromu) olan kişiler.
 • Anne ve babada kalıtsal hastalıklar olanlar.
 • Daha önce kromozom anamalisi olan bebek doğurmuş olanlar. (Down sendromu)
 • İkili ve üçlü testte risk saptananlar.
 • Ayrıntılı ultrasonda anormallik tespit edilenler.
 • 35 yaş ve üstü olanlar.

Yukarıdaki sayılan durumlar yoksa Kroid pleksus kisti için çok endişe etmek gereksizdir. Bu durumda yapılacak en doğru şey kistin takibini yapmaktır.
Görüntülenme: 8.271

03 Şubat 2011 tarihinde, Hamilelik, Çocuk Gelişimi kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar