Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Sağlıklı Beslenme ve Diyet>Nasıl Kilo Alınır? Kilo Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kilo alamadığım dönemi düşündüğümde gerçekten ne kadar çok çaba harcadığım aklıma geldi.  Bilinenin aksine kilo almakta en az kilo vermek kadar zordur. Su içsem yarıyo sürekli kilo alıyorum diyenlerin yanında ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum diyenlerde oldukça fazladır. Özellikle iştahsızlık sorunu yaşayan ve metabolizması hızlı çalışan insanlar için kilo almak daha da zordur. Umarım bu yazı kilo alma konusunda size biraz olsun yardımcı olur.

Öncelikle kilo alamamanın nedenini çözmek gerekiyor. Eğer kilo alamamanın altında yatan neden hormonlarsa, hormon tedavisi olmak yeterli olur. Parazit gibi asalaklardan dolayı ise ağızdan alınan ilaçlarla tedavi yapılır. Parazit ya da kurt gibi asalak canlılar ortadan kaldırıldığında kendiliğinden kilo alınabilir. Ancak eğer beslenmeden kaynaklanıyorsa kilo almak için beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak İçin Kilo Alma Yöntemleri

* Kişinin günlük enerjisi saptandıktan sonra + 1000 kalorilik enerji eklenerek bir tedavi uygulanılır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı saptanır.
* Öğünler artırılır ve üç ara üç ana öğün olarak düzenlenir. Ara öğünlerin içeriği besin değeri yüksek yiyeceklerden oluşmalıdır.
* Öğün içerisindeki karbonhidrat, protein ve yağ oranları kişinin kas kitlesine uygun olarak belirlenmelidir. Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmalıdır. Yağlarda yapılan artış bulantıya ya da ishale sebep olabilir. Diyet proteini 1,5 gr\kg şeklinde ayarlanmalıdır. Proteini daha yüksek vermek mümkün olmakla beraber bazı amino asitlerin serotonini arttırmalarıyla iştahsızlık oluşur. Bu yüzden proteini daha fazla arttırmak olumsuz etki yapar.
* Diyetin vitamin ve mineral içeriği zengin olmalıdır. Özellikle B grubu vitaminler yoğun verilmelidir. Bu gruptaki vitaminler iştah artışı sağlarlar.
* Diyetin en önemli özelliklerinden biriside hacim yönünden az besin kalitesi yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır.
* Sabahları iyi bir kahvaltı yapılmalı, kesinlikle atlanmamalıdır.
* Sabah kahvaltıda pekmez, bal gibi besin maddelerinin yanında kuruyemiş (ceviz, fındık) ve karbonhidratlar da (ekmek, börek, vs.) önemli ölçüde alınmalıdır.
* Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanız için minimum 2 litre su içilmelidir.
* Meşrubat yerine tam yağlı olarak adlandırılan sütleri tercih edilmelidir.
* Öğün aralarında fıstık, ceviz, üzüm ve çikolata yenebilir.
* Akşam yemeklerinde alınacak yemek miktarının çok olmamasına dikkat edilmelidir, aksi halde vücudunuzda yağ birikmeleri görülebilir. Kilo alma çalışmalarında önemli olanın yağ almak değil kas kitlesini artırmak olduğu unutulmamalıdır.
* Egzersizlerin hem kardiovasküler çalışmalar (koşu, bisiklet vs.) hem de ağırlık çalışmalarıyla kombine olarak yapılması sağlanmalıdır. Uygulanacak egzersiz ve beslenme programı için bir uzmana başvurmalısınız.
Görüntülenme: 9.997

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
musti 29:
02 Mayıs 2012, 16:51

arkadaşlar bende bu ürünü kullanmak istiyorum ama açıkcası pek güvenim yok ne kadar doğru bilemiyorum onun için bu ürünü kullanan arkadaşlardan gerçekten işe yarayıp yaramadığını yazarlarsa sevinirim

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar