Bakımlıyız > Anne ve Çocuk>Çocuk Gelişimi>Okul Öncesi Dönemde Sosyal Davranışlar

Okul Öncesi Dönemde Sosyal Davranışlar

Okul Öncesi Dönemde Sosyal Davranışlar

Çocuğun ilk yaşlarındaki yakalıdığı uyum ileriki yaşlar için önemlidir. Çünkü çocuklar nasıl başladıysa öyle devam ederler. Çocukluk döneminde çevresiyle uyumlu bir çocuk ileriki yaşlarda da sosya yönden uyumlu bir birey olacaktır.

Okul öncesi dönem; gelişimin en hızlı olduğu, kişiliğin temellerinin atıldığı, çocuğun yakın çevresinden en çok etkilendiği ve her türlü öğrenmeye açık olduğu, bir dönemi içerir. Okul öncesi dönemde kazanılan yürüme ve konuşma özellikleri çocuğun çevresini keşfetmesine ben duygusunun kazanılmasına yardım eder. Anne ve baba tarafından ortaya konulan kısıtlamalar ve yasaklara tepki çocuk tarafından olumsuz olarak verilir. Okul öncesi donemde çocuk bu kısıtlamalara daha uyumlu bir tepki verir, hayal gücü gelişir.

Anne-baba tarafından gösterilen sevgi, dengeli bakım ve beslenme, çocuğun temel güven duygusunu geliştirir ve bu yıllarda anne-baba ile ilişkilerinde olumlu yönde izlenimler varsa, başkalarına karsı da benzer biçimde davranır. Kısaca çocuk, aile içinde kendine yapılan sosyal davranışları yansıtır. Ailenin dışındaki iletişimi iyi değilse çocuk aynı deneyimi tekrar yaşamak istemez. Olumlu sosyal ilişkiler tekrar edilir. Mutlu sosyal deneyimler, çocuğu sosyal deneyimlerini tekrarlamaya teşvik eder.

Sosyal uyum yasam boyu devam eden bir süreçtir ve okul öncesi eğitim kurumunda geçirilen sure arttıkça çocuklarda gözlenen paylaşma, işbirliği yapma, arkadaşlarıyla birlikte oynama gibi olumlu sosyal davranışların sıklığı da artmaktadır
Görüntülenme: 3.748

08 Ocak 2014 tarihinde, Çocuk Gelişimi, Anne ve Çocuk kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar