Bakımlıyız > Diğer>Parmakarası Mantarının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?Tedavi Şekli Nasıldır?

Parmakarası mantarı tedaviye genellikle iyi yanıt veren bir hastalıktır. Ancak, daha önemlisi, gerekli önlemleri alarak bu hastalıktan korunmaktır.
Parmakarası mantarı, ayağı ilgilendiren sorunların en sık rastlanılanlarından biridir. Her yaştaki insanda olabilir, ama küçük çocukların bir tür bağışıklığı olduğu görülmektedir.

Nedenleri
Parmakarası mantarının tek gerçek nedeni, kişisel temizliğe yeterince dikkat etmemek ve yıkandıktan sonra ayakları iyice kurulamamaktır. Ayakları çok fazla terleyen insanlar mantar enfeksiyonuna özellikle yatkındırlar. Hava almayan, lastik ayakkabıların giyilmesi de parmakarası mantarı olasılığını yükseltir.
Parmaklar arasındaki terli, nemli kısımlar, mantarların yerleşmesine elverişli ortamlardır. Buraya yerleşen mantarlar, önce bedenin her gün döktüğü ölü deriyi sindirmeye başlar, sonra da canlı dokuya zarar verip iltahaba yol açar.

Belirtiler ve Tedavi
Parmak arası mantarının ilk belirtisi rahatsızlık ve kaşıntıdır. Bunları o bölgede derinin soyulması izler, derinin soyulmasına kötü ayak kokusu da eşlik edebilir.
Ağır vakalarda parmakların arasında kırmızı yarıklar oluşur. Daha da ciddi durumlarda ise, parmak tırnakları etkilenir. Mantar tırnak dokusuna yayılmaya başlayınca, tırnaklar yumuşar ya da kolayca kırılmaya başlarlar. Tırnağın kalınlaşmasını en dış tabakanın hemen altında gözlemek mümkündür.
Modern mantar kremleri ve tozları oldukça etkilidir. Klotrimazol ve tolnafat gibi maddelerin merhem biçimindeki kullanımı çok yararlıdır. Bunlar belirtilerin ortadan kalkmasını izleyen iki-üç hafta sonrasına kadar her gün kullanılırlar.
Enfeksiyonun daha ciddi olduğu ve tırnakların da etkilendiği durumlarda doktor, ”Griseofulvin” adlı bir ilacın ağızdan alınmasını önerebilir. İlaç bir iki hafta içinde etkisini gösterir.  Bundan sonra, yeniden enfekte olmamak için ayağa, çoraplara ve ayakkabılara toz mantar ilaçları serpilir.
Görüntülenme: 8.951

25 Ekim 2009 tarihinde, Diğer kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , ,

TOPLAM 3 YORUM YAPILMIŞ
uğur gülyeşil:
06 Nisan 2012, 07:41

merhaba sol ayak parmaklarımın arasında şiddetli kaşıntı,soyulma ve kızarıklık oluyor,sizce yapmam gereken ne dir?sprey,toz vs önerebileceğiniz birşey varsa söyler misiniz?
teşekkürler…

Yusuf:
23 Aralık 2012, 09:21

Kesinlikle bu tur kaşınmalarda ilaç tedavisi yanlıştır ,ilaç kullanıldıktan sonra bu sefer mideye atıyor …

Bilge Şahin:
21 Şubat 2013, 21:44

Merhaba iki ayağımın da son iki parmağının arasında bir çıkıntı oluştu fakat iltihaba da pek benzemiyor. Sadece ayağımı acıtıyor yürürken. Yaz aylarında geçiyor, kış aylarında yeniden oluşuyor. Bu nedir ve tedavisi ne olabilir?

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar