Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Kadın Hastalıkları>Rahim ağzı kanseri nedenleri, belirtileri, teşhis ve tedavisi

Rahim ağzı kanseri gelişmeden yıllar önce kanser öncüsü bazı hücresel değişiklikler ortaya çıkıyor. Bu da ancak her yıl düzenli olarak yapılcak ”pap smear” testi ile fark edilebiliyor. Yani kanser belirti vermeye başladığında artık geç kalınmış oluyor. Alman Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Melih  Aygün, smear testini düzenli yaptıran kişilerin rahim ağzı kanserine yakalanmadan gerekli müdahaleler yapılarak sağlıklarına kavuşabileceklerini belirtiyor.

Rahim ağzı kanseri neden olur? Nasıl Oluşur?

Rahim ağzı veya serviks kanseri dünyada meme ve rektum kanserinden sonra en sık rastlanılan üçüncü kanser türüdür. Gelişmelerte olan ülkelerde en sık görülen ikinci kanser iken gelişmiş ülkelerde 6-10. sıradadır. Ülkemizde ise (2003 istatistiklerine göre) kadınlarda en sık görülen kanserler arasında 10. sıradadır. Serviks yüzeyini oluşturan hücrelerde dış veya iç faktörler sonrası gelişen hücre anarşisi ve bu anarşinin vücut tarafından kontrol edilememesi sonucunda oluşur.

Hormon Tedavisi Rahim ağzı kanserine yol açar mı?

Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı bu kanserin gelişiminde belirlenmiş bir risk faktörüdür. Bu faktörün cinsel multipartnerite ile beraber seyrettiği kabul edilir. Özellikle sigara içen kadınlarda risk artmaktadır.

Beslenmenin hastalık üzerindeki etkileri nelerdir?

Özellikle malnutrisyon adı verilen ileri beslenme bozukluğu az sebze ve meyve tüketimi bu kanser oluşumu için kabul edilen risk faktörüdür. Bilimsel çalışmalarda A,E vitaminleri glutamine alınması ve özellikle doğum kontrol hapı kullananlarda ise folik asit alınımının bu kanserin erken safhalarındaki gelişimi önlemede etkili olduğu gösterilmiştir.

Genetik bir hastalık mıdır?

En önemli risk faktörü Human Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonu olduğu kabul edilmekle beraber belirli ırklarda bu kanserin daha sık görülmesi ve bazı ailelerde anne veya kız kardeşinde cerviks kanseri varsa, o kişide de görülme sıklığının 2-3 misli artması ailevi bir yatkınlığı düşündürmektedir. Ancak bu yatkınlığın HPV karşı bir bağışıklık azalması mı yoksa başka nedenlerle mi olduğu kesinlik kazanmamıştır.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı kanserleri genellikle erken evrenlerinde maalesef tipik bir belirti göstermezler. İlişki sonrası kanama ve berrak artmış akıntı ve düzensiz kanama genellikle tümörün büyümesiyle ortaya çıkan belirtilerdir. Bu tümöre bağlı oluşan kasık ağrısı şikayeti ancak ilerlemiş evrelerde çıkan belirtidir.

Rahim ağzı kanseri nasıl teşhis edilir?

En etkili ve erken rahim ağzı kanseri tanıma yönttemi ”servikal smear” testidir. Her yıl servikal smear ile yapılan tarama bu kanseri erken yakalamak için en iyi yöntemdir. Bu test sonucunda eğer anormal hücresel değişiklikler gözlenirse tanıyı destekleyerek biyopsilerin yapılması gerekmektedir.

Pap smear testi ilk olarak ne zaman yaptırılmalı?

Cinsel olarak aktif hayata başlamış her kadının yaptırması önerilir.

Pap smear testinin güvenirliliği ne kadardır?

PAP smear in güvenirlik oranı %90 ın üzerindedir. Hayatında bir kez PAP smear yaptırmış bir kadında servikal kanserini yakalama oranı %45 iken hayatı boyunca 9 kere PAP smear yaptırmış bir kişide kanseri yakalama oranı %99 a kadar yükselir. Bu nedenle düzenli PAP smear yaptırmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Pap smear testi nasıl uygulanır?

Jinekolojik muayene sırasında spekulum adı verilen adı verilen alet ile görüntülenir ve özel bir fırça veya spatül rahim ağzına sürülerek alınır. Bu sürüntü sırasında servikal hücreler sıvı bazlı PAP sitoloji veya konvansiyonel sitoloji yöntemleri ile patolojik olarak incelenir.
Görüntülenme: 5.345

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar