Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Raşitizm Nedir?Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?Tedavi Şekli Nasıldır?

D vitamini eksikliği nedeniyle büyümekte olan kemiklerde ciddi bozukluklarla sonuçlanabilen bir hastalıktır. İyi bir sağlık eğitimi ve yeterli beslenmeyle önlenebilir.
Raşitizm büyümekte olan kemiklerde kalsiyum(Ca) yetersizliği sonucu oluşur. Bu hastalık daha çok D vitamini eksikliği çeken çocuklarda görülür ve kuzey ülkelerinde daha yaygındır.
D vitamini yiyeceklerde Ca soğurulmasını kolaylaştırır ve kemikleşme sürecinde Ca’un kandan kemiklere geçmesini sağlar. Çocuklarda kemikler büyüme sürecinde olduğu için D vitamini eksikliği yetişkinlere oranla daha fazla etkili olur. Ancak benzer biçimdeki bir yetersizlik yetişkinlerde de görülür ve ”osteomalazi” adını alır. Dengeli ve normal beslenen bir kişide D vitamini eksikliğinin ortaya çıkması pek olası değildir. Ancak bazı koşullarda D vitamini eksikliğinin ve buna bağlı olarak raşitizm görülmesinin riski artar. Bunun en iyi örneğini az güneşli ülkelere göç etmiş sıcak iklim insanları oluşturur.
Bu insanlar az güneş gören bölgelere yerleştiklerinde geleneksel beslenmelerini sürdürürler. Oysa bu tür bir beslenme ancak bol güneşle birlikte yeterli D vitamini sağlayabilmektedir ve güneşten yoksun kaldıklarında beslenmeleri de yetersiz kalmaktadır. Başka bir deyişle beslenmeleri güneş açığını kapayamaz. Öte yandan koyu tenli insanların derisinde güneşin etkisiyle D vitamini yapımı açık tenlilere oranla daha azdır. Bu da yetersizliğe katkıda bulunur.

Nedenleri
Bedendeki Ca düzeyi hem D vitamini hem de boyundaki paratiroit bezlerince denetlenir. Aslında D vitamini bilinen anlamda bir vitamin değildir. Güneş etkisiyle deride yapılabilir ve böbrek ile karaciğerin de etkisiyle işlev görür. Bu organlar D vitaminini kandaki Ca düzeyine bağlı olarak etkin ve etkin olmayan biçimlerine dönüştürmede rol oynayan bir dizi bileşik oluştururlar.
D vitamini düzeyi azaldığında soğurulması bu vitamine bağlı olduğundan Ca düzeyi de azalır. Ancak kandaki Ca düzeyi belli bir orandan daha fazla düşemez öyle olsaydı ”tetani” adı verilen kas kasılmaları oluşurdu. İşte bu kasılmaları önlemek üzere paratiroit bezleri devreye girerek kemiklerden kana Ca geçmesini sağlarlar. Ancak bunun sonucunda kemikler Ca azalması yüzünden zayıflarlar.
Raşitizm ve osteomalazi doğrudan D vitamini eksikliği yüzünden oluşursa da bedendeki bir başka organ da, söz gelimi karaciğerdeki veya böbrekteki hastalıklar da aynı duruma yol açabilirler.

Belirtiler
Raşitizm genel kas zayıflığının yanı sıra kemiklerde yumuşama ve biçim bozukluğuna yol açar. Gelişmekte olan kemikler Ca ile güçlenip sertleşmediğinden Ca yerini kemikteki osteoit maddesi alır. Osteoit maddesi kemiklerin büyüyen uçlarına biriktiğinden el bileği, ayak bileği ve diz gibi bölgeler normalden daha büyük olur. Öte yandan osteoit birikmesine bağlı yumrular ortaya çıkabilir. Bunlar kaburgaların önünde alt uçlarında görülür ve tıpta ”tespih dizisi” olarak adlandırılırlar.
Kafa tası kemikleri de yumuşar. Hastalık ilerledikçe bacaktaki kaval kemiği gibi uzun kemikler beden ağırlığının etkisiyle eğrilmeye başlar ve ”o bacak” ya da ”x bacak” diye bilinen bir durum ortaya çıkar. Daha ağır vakalarda bel kemiği ya da leğen kemiği de etkilenir. Hatta biçim bozukluğu görülür.

Tedavi ve Önlemler
Hastalık ortaya çıkmışsa tablet ya da damla halinde D vitamini verilmesi gerekir. Hastalığın bedendeki bir başka bozukluktan kaynaklandığı durumlarda ise nedene yönelik tedavi yapılır.
Tedavi ile hastalık büyük ölçüde geçerse de az da olsa kalıcı biçim bozukluğu gibi bir tehlike vardır. Bu nedenle tedaviden çok hastalığın önlenmesi önem taşır. Bunun için de çocuklara doktorların önerdiği dozda D vitamini vermek yeterlidir. Genellikle bebekler gereken dozu anne sütünden ya da vitamin katkılı süt tozlarından elde ederler. Yalnızca kış aylarında ek vitamin dozu vermek gerekli olabilir.
5 yaşından küçük çocuklar ile gebe ve emziren kadınlarda da genellikle Ca eksikliğine karşı önlem olarak D vitamini verilir. Bunun dışında dengeli bir beslenme gerekli dozda D vitaminini kapsar.Görüntülenme: 4.207

06 Ekim 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar