Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Reflü Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Reflü Nedir ? Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü belirtileri, reflü tedavisi

Reflü belirtileri, reflü tedavisi

Reflü yemek borusunda yanma şeklinde belirtileri olan bir tür sindirim rahatsızlığıdır. Mide asidi yemek borusuna kaçar ve yemek borusunda rahatsız edici bir yanma meydana gelir. Reflüden korunmak veya rahatsızlığı hafifletmek için diyetinizde değişikliğie gitmeniz gerekir. Reflü rahatsızlığı olanlar aşağıda yazmış olduğumuz diyeti uygulayabilirler.

Öncelikle öğünlerde yemek miktarı azaltılmalı ve mide asla aşırı doldurulmamalıdır. Bunun dışında şu diyet önlemleri faydalı olacaktır.

– Yağlı gıdalardan kaçınma; Yağlı yiyecekler midede diğer yiyeceklere göre daha fazla kalırlar. Bu sebeple mide yağlı gıdaları sindirmek için daha fazla asit salgılar. Bu durum reflü rahatsızlığını tetikler. Önlem olarak yemeklerde daha az yağlı yemekler tüketilmeli ve fast food türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

– Karbonhidrat içeren yiyecekler; Karbonhidrat içeren yiyecekler daha kolay sindirilirler bu sebeple tercih edilebilir. Ancak aşırı alındığında midede doluluk oranı artar ve buna bağlı olarak mide basıncının artmasıyla mide asidi yemek borusuna kaçabilir. Bunu öne eğildiğinizde hissedebilirsiniz. Sonuç olarak karbonhidratlı yiyecekler tüketilebilir ama az miktarda.

– Kilo verilmelidir; Kilo alımı reflüye sebep olduğundan kilo vermeye yönelik diyet uygulanmlı, fazla kilolar atılmalıdır.

– Çikolatadan uzak durma; Çikolata içindeki bir takım maddeler yemek borusu kaslarında gevşeye meydan verirler. Bu durum reflü rahatsızlığını tetikler.

– Kahveden kaçınma: Kahve reflü ihtimalini artırıcı etkiye sahiptir.

– Alkolden ve gazlı içeceklerden kaçınma; Alkol ve gazlı içecekler reflü semmptomlarını artırıcı etkileri nedeniyle kaçınılması gereken gıdalardır.

Bunların yanında; Yemeklerden sonra öne eğilmekten kaçınılmalı, en az 45 daskika dik durmaya ve dik oturmaya özen gösterilmeli. Uyurken baş yukarıda olmalı. Mide üzerine baskı yapılmamalıdır.Görüntülenme: 2.321

16 Ekim 2015 tarihinde, Sağlıklı Yaşam, Hastalıklar kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar