Bakımlıyız > Diğer>Siğil nedir?Oluşma Nedenleri Nelerdir?Tedavi Şekli Nasıldır?

Genellikle görünüşüyle can sıkıcı olan siğil oldukça zararsız bir oluşumdur. Tedaviyle ya da kendiliğinden geçer.
Siğiller, sık görülen ve daha çok çocuklarda görülen oluşumlardır. Yetişkinlerde ve gençlerde daha az görülürler. Genellikle zararsızdırlar. Deri üstünde, küçük, yuvarlak çıkıntılar yaparlar. Her bölgede ortaya çıkabilirler, ama daha çok el, diz, yüz ve jenital bölgede bulunurlar.
Siğiller ağrısızdır ve birkaç ay ya da yıl içinde iz bırakmadan yok olurlar. Ancak ayak tabanında ortaya çıkan bir siğil türü genellikle ağrılıdır ve tedavi gerektirir. Yüzde ve jenital bölgedeki siğiller rahatsızlık verebilirler ve yıllarca geçmeyebileceklerinden tedavi edilmeleri gerekir.

Nedenler ve Bulaşma

Siğil etkeni, ”papavovirüs” adlı bir virüstür. Bu virüs derinin en dış tabakası içindeki hücrelerin içine girip çoğalır. Virüs deriye girdiğinde deri hücrelerinin düzensiz bir biçimde çoğalmasına neden olur ve aslında küçük bir selim tümör olan oluşumu ortaya çıkarır. Bu olay çok ilgi çekicidir, çünkü siğil, insanlarda virüslerle oluştuğu bilinen bu türden oluşumdur.
Siğil virüsü bulaşıcıdır; bir kişiden ötekine ya da bedenin bir bölümünden farklı bir bölümüne geçebilir. Ya doğrudan doğruya deri temasıyla ya da dolaylı yoldan, ortak kullanılan bir eşya, sözgelimi havludan bulaşabilir. Derideki bir çatlak, virüsün girişini kolaylaştırır. Eldeki siğiller büyük olasılıkla el ele tutuşmayla jenital bölgedekiler ise cinsel ilişkiyle geçer. Siğillerin bulaşması ile ortaya çıkması arasındaki süre haftaları ya da ayları bulur.
Çocuklardaki siğiller genellikle yetişkinlere bulaşmaz. Bunun nedeninin, çocukluklarına siğil geçirmiş kişilerin virüse karşı edinsel bağışıklık kazanmış olduğu düşünülmektedir. Ne var ki, ellerdeki ile jenital bölgedeki siğiller arasında az bir fark vardır ve çocukken ellerinde siğil olanlar, yetişkinliklerinde jenital siğillere karşı bağışık değildir.

Görünüş

Siğillerin görünüşü, oluştukları beden bölgesine göre değişir. Avuç içinde olan siğiller, genellikle tektir; kubbe biçiminde kabarıklık yaparlar ve üstlerinde siğillerin yüzeyine kadife görüntüsü veren yüzlerce küçük çıkıntı bulunur. Renkleri pembe ile kahverengi arasında değişir.
El, yüz ve dizlerde olan siğiller genellikle çok sayıdadır ve bazen düz yüzeyleri vardır. Lif biçiminde olan siğil türü ise, ince uzun çıkıntılar oluşturur ve boyun ile yüzde bulunur.
Jenital siğiller, kadınlarda vulvadaki deri kıvrımlarının içinde ya da çevresinde, erkeklerde ise penis başında ya da jenital bölgenin herhangi bir yerinde bulunabilir. Genellikle oldukça fazla büyür ve yayılırlar. Salkım biçiminde ya da yumuşak, karnabahar benzeri oluşumlardır; çirkin görünümlerine karşın fazla rahatsız etmezler. Ancak bazen cinsellik ve boşaltım işlevlerini engelleyebilirler. Ayrıca gennellikle daha ciddi ve cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklarla birlikte olduklarından doktora gösterilmeleri iyi olur.
Siğillerin küçük kılcal damarları vardır, siğilin yüzeyi kesilirse, küçük kanayan noktalar olarak ya da kılcal damarlardaki kan burada pıhtılaştığı için, siğilin tepesinde siyah benekler olarak görülebilirler. Bu noktaların var olup olmaması, doktorların siğilleri, benzer görünüşlü öteki deri oluşumlarından ayırt etmelerini sağlar.

Tedavi

Yüzyıllardan beri siğillerin tedavisi için sayısız çare aranmıştır. Büyü , okuyup üfleme, siğilleri bitkilerle ovuşturma gibi birçok yüntem denenmiştir. Siğilleri yok eden büyülü güçleri olduğunu iddia eden kişiler hala vardır. Üstelik bazen bu tedaviler işe yarayabilmektedir. Bu durumun bir açıklaması, siğilin zaten geçmek üzere olmasıdır; ama telkinin de etkili olması olanaklıdır. Buna karşılık bir doktora gitmek daha olumlu bir yaklaşımdır.
Siğiller için çeşitli tedaviler vardır, ama siğil virüsüne karşı özel bir ilaç yoktur. Bu oluşumlar eritici merhemlerle dondurularak ya da elektrikle yakılarak tedavi edilebilir ve bu işlemlerin hepsi bir doktor tarafından uygulanır.
Sık görülen el ve dizlerdeki çocukluk çağı siğilleri ya kendi kendine ya da mikrop öldürücü asitli losyonlarla tedavi edilir. Bu tür ilaçların günde iki kez uygulanması, siğilin iki ya da üç ayda yok olmasını sağlarlar.
Yetişkinlerde el ve yüzde ortaya çıkan rahatsız edici siğiller bazen sıvı nitrojenle ya da karbondioksit karıyla dondurularak tedavi edilir. Bu girişim biraz ağrı yapabilir ama çok etkilidir ve önemli bir iz bırakmaz. Siğilin elektrikle yakılmasının iz bırakma olasılığı daha çoktur; ayrıca genellikle siğil yeniden çıkabileceğinden bu yöntem daha az kullanılır.
Jenital siğiller özel bir doku eriticiyle tedavi edilir. Bu, doktor ya da hemşire tarafından uygulanmalıdır; dikkatsizce uygulanması ağrıya ve sağlam dokunun zarar görmesine sebep olur. Ayrıca 4-6 saat sonra ilaç yıkanarak deriden uzaklaştırılmalıdır. Bu ilaç gebelik sırasında jenital siğillerin tedavisi için asla kullanılmamalıdır. Deriden soğurulup dölüte zarar verebilir.
Bazen de siğilin yok olmasına ya da tedavi edilmiş olmasına rağmen siğil virüsü deride uykuda kalır ve birkaç hafta ya da ay sonra yeniden etkinlik göstermeye başlar.
Siğiller selim doku oluşumlarıdır. Mikroskopta incelendiğinde üst deri hücrelerinin özellikle de keratinli tabakanın artmış olduğu görülür. Ayrıca hücrelerde virüse bağlı olarak ortaya çıkmış bazı değişikliklere de rastlanır. Eğer herhangi bir nedenle başka türden bir oluşumdan ayırt edilmeleri gerekirse basit bir işlemle alınıp patolojik değerlendirme yoluna gidilebilir. Mikroskobik görüntü kolayca tanı konulmasını sağlar.
Ancak siğillere bir doktor gözetiminde girişimde bulunulması gerektiği unutulmamalıdır. Siğilin tırnakla kazınması ya da koparılmaya çalışılması yalnızca kanamasına ya da yayılmasına neden olur.
Görüntülenme: 31.261

11 Kasım 2009 tarihinde, Diğer, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , ,

TOPLAM 2 YORUM YAPILMIŞ
Gökçe:
17 Ağustos 2011, 17:18

benim sol dirseğimde siğilim var görüntüsü hoşuma gitmiyo iğde yaprağı bitkisi ile tedavi etmeye çalışıyoruz okuyup üfledik ve gerçekten kurumaya başladı hatta küçüldü sizlerde deneyin

hasret:
12 Mart 2014, 15:37

yüzdeki siğiller için bitkisel tedavi yöntemi var mıdır

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar