Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Psikoloji>Şirofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri

Hasta kişi dünyayı farklı bir şekilde algılar. Kişi kendine gerçek dışı bir dünya yaratır ve kendini gerçeğe dayanmayan hayallerle ( Varsanı, Halüsinasyon ) ve birtakım yanlış düşüncelerle ( sanrı, delir ) ifade etmeye çalışır.

Yanlış düşünceler ( SANRI, DELİR ) : Düşünce bozukluğu ve düşüncelerin gerçekle bağdaşmama durumudur. Kişi gerçekle bağdaşmayan düşünceler üretir ve bunların gerçek olduğunu savunur.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/psikoloji/images/klinik1.jpg
Hayaller, varsanılar ( Halüsinasyon ) : Kişi gerçek dışı hayaller görür, sesler duyar, bazı kokular ve tadlar alır. Örneğin kişi başkaları tarafından duyulmayan bazı sesler duyar.

Hastalık esnasında kişinin aklı karışık bir hal alır. Aynı zamanda fikir ve hareketlerde saçmalık dikkati çeker. Kişi karışık düşünce, duygu ve hislere kapılır. Hiçbirşey üzerine konsantre olamaz.
http://www.bilgievi.gen.tr/Files/Content/sizofreni.jpg

Bütün bu belirtiler : ( hayaller, yanlış düşünceler ) şizofreninin pozitif belirtileridir. Çünkü bu belirtiler, kişinin dış dünyayla temasını sağlamaktadır ve hasta bu belirtileri yaşarken oldukça aktif davranmaktadır.

Hastalığın negatif belirtileri ise, kişinin psikoz esnasında kaybettiği normal davranışlardır. Bu durumda kişi; bütün enerjisini kaybetmiş, içine kapanmış; çevresine, işine ve hobilerine olan ilgisini kaybetmiştir.
Görüntülenme: 5.204

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar