Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Siroz Nedir? Siroz Belirtileri ve Tedavisi

Bulaşıcı sarılıktan sonra da görülmesine karşılık siroz, daha çok içki içenlerin hastalığıdır. Hastalık erken fark edilirse tedavi edilir.Siroz, karaciğer hücrelerinin gittikçe daha çok harap olmasına yol açan bir karaciğer hastalığıdır.Hücrelerin yerini alan fibroz doku, yani bağ dokusu yavaş yavaş sertleşir ve karaciğer etkisini yitirmeye başlar. Üzerinde beliren küçük modüller, sirozlu karaciğere girintili çıkıntılı bir görünüm verir.

Nedenleri

Sirozun başlıca nedeni alkoldür. karaciğer için alkol  miktarı insandan insana değişmekle birlikte, on yıl süreyle her gün 2,5 litre bira ya da onun eşdeğeri başka bir içki içmenin, hastalığa eğilimli kişilerde siroza yol açabileceği kabul edilir. Bulaşıcı sarılık siroza yol açabilir. Hastalığa neden olan virüs kirli iğnelerle, kan aktarımı sırasında ya dakirli sularla bulaşabilir.
Bunların dışında, ender görülmekle birlikte, nedeni belli olmayan siroz vakaları da vardır.

Belirtiler

Hafif siroz genellikle belirti vermez. Hastalık sessiz biçimde başlar. Belirtilerin çoğu, aslında karaciğerin temizlemesi gereken zehirlemesi gereken zehirli kimyasal maddelerden ve kanın pıhtılalaşmasını sağlayan faktörlerin azalmasından doğan iç kanamalardan kaynaklanır. Beyin işlevleri bozulur; ciltte biriken safra, kaşıntıya neen olur; bunu sarılık ve karaciğerin büzülmesi izler. Karın şişer, deride kırmızı çizgiler halinde ince damarlar belirir. Karaciğer, bedende normal olarak bulunan düşük orandaki kadın hormonlarını düzenleyemediğinden, erkeklerde erbezleri küçülür, göğüsler büyümeye başlar.

Tehlikeleri

Ağır siroz hastalarında ölüm nedeni ya koma ya da yemek borusu çevresindeki damarların yırtılmasıyla oluşan kanamadır. Ciddi kanamalarda hasta birkaç dakika içinde ölür.

Tedavi

Hastalığın nedeni alkol alışkanlığı ise, gerekli tedavi alkolü bırakmaktır.Gammaglobin sarılığa karşı korunma sağlar. Hastalığa yakalananlar karantinaya alınmalı ve en az 6-12 ay içkiden uzak durmalıdır.Siroz yerleştikten sonra etkili bir tedavisi yoktur.Ancak idrar söktürücü ve steroit ilaç tedavisiyle karaciğer korunmaya çalışılır.

Sonuç

Karaciğerin, oluşan hasarı giderme konusunda olağanüstü yetenekli olmasına karşılık, bir noktadan sonra hücrelerin yıkımı yeni hücre oluşumunu aşar. Siroz bu dönemi geçtikten sonra hızla ilerler ve hastalığa yol açan nedenler ortadan kalksa bile, çoğunlukla on yıl içinde ölümle sonuçlanır. Ama hafif hastalıklarda içkiyi bırakma koşuluyla hastanın yaşam süresinde bir değişiklik olmaz.Görüntülenme: 4.373

15 Aralık 2009 tarihinde, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , ,

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
abdulkadir:
21 Aralık 2012, 16:20

akciğer rahatsızlıklarında balgamların renklerine göre hastalık belirti verir derler ve bunun duışında misal sağ ve sol göğüs kafesinde ve sırta vuran bir ağrı var kişide ise midede fıtık ve gastrit karaciğerinde ise aşırı bir yağlanma bağırsak ise spastik kolon denilen bir hasta bu göğüs kafesinde oluşan ağrıları ve bel sırt ve omuz ağrılarını da çekermi yanıtlarsanız mutlaka sewinirim saygılarımla

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar