Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Psikoloji>Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Şizofreni değişik türleri olan psikolojik bir hastalıktır. Paranoid şizofreni, dağınık şizofreni, katatonik şizofreni, farklılaşmış, kalıntı ve yalın olmak üzere gruplandırılmaktadır.

Paranoid şizofreniyi daha önceki yazımızda ayrıntılı olarak tanımlamıştık. Diğer şizofreni tipleri:

Katatonik şizofreni hareket bozukluklarına neden olabilen bir şizofreni türüdür. Kişi saatlerce aynı durumu koruyabilir, bitkisel hayata girmiş gibi davranabilir. Etrafa tepkisizdir. Konuşmaz. Ancak saatler ve günlerce hiç durmadan konuşabilir ya da fiziksel aktivite gösterebilir. Klişe davranışlar, eylemleri amaçsızca tekrarlamalar vardır. Nadiren görülen bu şizofreni türünde genellikle fiziksel bozukluklar, herhangi bir madde bağımlılığı, ilaç kullanımı ve virüs kaynaklıdır.

Farklılaşmamış şizofrenide şizofreni teşhisi yapılmasına yeterli kadar belirti olmasına rağmen, herhangi bir sınıfa sokulmasına yetecek veri bulunmamaktadır. Tüm tiplerin belirtilerini içerebildiği gibi hiç birini içermeyebilir.

Kalıntı şizofrenisinde, daha önce yaşanmış şizofrenilerden kalan ve iz olarak belirtilen davranışlardan ibarettir. Sanrı görme, konuşma bozukluğu, davranışlarda dağınıklaşma yoktur ya da belirgin değildir. tuhaf inanışlar, hayali arkadaşlar olabilir. Uyku bozukluğu, kendini soyutlama, sürekli bunalma hali ve alınganlıklar en çok görülen belirtilerdir. Zaman ilerledikçe düşüncesizlikler vaş gösterir, konuşma net olmasına rağmen anlaşılmayan imgelemlerle süslenir ya da konu dışına kayar. Etrafa olan ilgileri yokolma derecesine gelir. Bu tip şizofrenler alışılagelmemiş yaşantı biçimleri sergilerler.

Yalın şizofreni de ise şiddetli belirtiler gösterilen bir dönem olmaksızın, duygularda donukluk, iradeye hakim olamama, düşüncelerin zayıflaması, tepkilerin azalması gibi durumlar gelişir. Hastada genel bir ilgisizlik, amacını kaybetmişlik, toplumdan uzaklaşma ve girişimsizlik izlenir. Hasta içine kapanır, deyim yerinde ise tam bir vurdumduymazlık içindedir. Bu tip şizofreni birdenbire ortaya çıkmaz. Belirtisiz başlar ve yavaş yavaş gelişerek ortaya çıkar.
Görüntülenme: 7.253

24 Eylül 2011 tarihinde, Psikoloji, Sağlıklı Yaşam kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar