Çocukların yetiştirilmesinde kazandırılan bazı alışkanlıklar  gelecekte yaşayacakları mutlu bir hayatın anahtarlarıdır. Sorumluluk bilinci de bu anahtarlardan birisidir.

Sorumluluk kısaca, başkalarının hakkına saygı göstermek ve kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkmaktır. Sorumluluk, erken çocukluk dönemlerinden başlayarak çocuğun yaşına, cinsiyetine ve gelişim düzeyine uygun olarak görevlerini yerine getirmesidir.

Sorumluk sahibi çocuklar;
• Kendi kararlarını verebilen
• Karar alırken, elindeki kaynakları kullanabilen
• Değer yargılarını gözeten
• Bağımsız davranabilen
• Özgüven sahibi ve başkalarının haklarını çiğnemeden, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen çocuklardır. Yaptığı işi sonuna kadar götüren ve yapmakta olduğu bir davranışın sonuçlarına katlanmayı göze alan çocuk, sorumluluk sahibi çocuktur.

Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Ailede, düzen, güvenlik, dürüstlük, sevecenlik, adalet ve uyum sağlamak için herkesin bir takım sorumlulukları vardır; çocukların kendi sorumluluklarını alacak şekilde eğitmek ise anne babanın sorumluluğudur.

Sorumluluğu öğrenmek de diğer beceriler gibidir; çocuk ne kadar çok denerse, bu konuda o kadar başarılı olur. Bunun için öncelikle evde bazı sorumluluklara sahip olması, onun okuldaki sorumluluklarını da üstlenmesine yardımcı olur. Sorumluluk kazandırmanın belli bir yaşı yoktur; çocuğun kendi başına bir işi yapmaya istekli ve hazır olduğu zamanlar vardır ve bu zamanlarda ona gerekli imkanlar hazırlanmalıdır. Her ihtiyacı anne-baba tarafından karşılanan, devamlı olarak neyi, nerede ve nasıl yapacağı kendisine hatırlatılan, yanlış yaptığında da azarlanan ve kınanan çocuklar, bağımsız bir kişilik geliştiremezler.

Duygularını, tepkilerini rahatça ifade etmesine izin verilmeyen çocuklar, bağımsız bir kişilik geliştiremedikleri için sorumluluk duygusu kazanmakta da zorlanırlar.
-O daha çocuk, kendi başına karar veremez!
-Onun için doğru olanı yapıyoruz!
-Hayır, öyle demek istemiyorsun!
-O zayıf alıyor, ben üzülüyorum! cümleleri kaçınılması gereken sözlerdir.

Kişisel farklılıklar söz konusu olsa da, anne ve babaların sorumluluk eğitiminde dikkat edeceği temel ve değişmez noktalar şunlardır:

Bilgilendirme: Çocuğa kuralların neden konduğu ve sorumluluğun önemi anlatılmalıdır. Çocuklar, niçin bazı işleri yapmak zorunda olduklarını anlar ve bilirlerse, ne zaman ailelerine yardımcı olmaları gerektiğini ne zaman bağımsız davranabileceklerini de öğrenmiş olurlar.

Takip: Çocuğunuza verdiğiniz görevi yerine getirebilmesi için ona belli bir süre tanıyın. Bu süre içerisinde, sorumlu davranışın yerine getirilip getirilmediğine, ne sürede ortaya çıktığına ve hangi zamanlarda yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Geri Bildirim: Çocuğa belli bir süre sonra sorumluluk gelişimi hakkında bilgi verilmelidir. Sorumlu davranış sayısında artış varsa motive edilmeli, verilen sorumluluklar yerine getirilmediğinde ise olası sebepler konusunda çocukla paylaşım yapılmalıdır.

Hatırlatma: Sorumlu davranış yerine getirilmiyorsa, yeniden hatırlatma sürecine gidilmeli ve davranış değişikliği gerçekleşene kadar devam edilmelidir. Çocuğa sorumluk vermek, kişilik gelişimini pozitif yönde etkiler. Çocuğun yaşına, cinsiyetine ve fizik gücüne uygun sorumlulukları alması kendine güveni arttırır, paylaşma ve başarma duygularını tatmin eder, insiyatif kullanma, çevresini ve kendini organize etme ve koordine etme becerilerini geliştirir.

Çocukların Alabilecekleri Sorumluluklar Nelerdir?

 • Ev ödevlerini yapmak,
 • Okulda ve sınıfta kendisine verilen görevleri yerine getirmek,
 • Okul kurallarına uygun davranmak,
 • Kendi odasını toplamak,
 • Oyuncaklarını toplamak,
 • Yatağını toplamak,
 • Sofrayı kurmak ve kaldırmak,
 • Evdeki evcil hayvanı beslemek,
 • Kendisine basit yemekler hazırlamak,(sandviç, salata, tost vs.)
 • Kirlileri sepete koymak,
 • Küçük kardeşin bakımına yardımcı olmak.Görüntülenme: 7.247

TOPLAM 1 YORUM YAPILMIŞ
muhammetcankaratepe:
25 Nisan 2012, 21:33

arkadaş olarak sorumluluklarımız

YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar