Bakımlıyız > Diğer>Tik Nedir?Tik Nedenleri ve Tedavisi

Bazı beden hareketlerinin denetimimiz altında olmaması korkutucu görünebilir. Ancak istemsiz hareketlerin çoğu basit seğirmeler ya da tiklerdir.
Kas seğirmesi zaman zaman hepimizin başına gelir; ama sinir sisteminin bazı bozukluklarında bu tür istemsiz hareketler çok artıp rahatsızlık verir. Bazen de, özellikle yüzün belirli bir kas grubuna, yineleyen türde bir seğirme yerleşir. Bu durum ”tik” olarak bilinir. Geniş ölçüde çekilmelere ve sıçramalara ise ”miyoklonus” denir. Bu türdeki istemsiz hareketler de sık görülür.

Seğirmenin nedeni nedir

Kaslar normal olarak, düzenli olarak kasılır ve birlikte eşgüdümlü hareketlerin oluşmasını sağlar. Seğirme ise belirli bir kas grubunda sınırlı kalan, denetimsiz bir kasılma biçiminde oluşur ve amaçlı bir harekete yönelik değildir. Bedende, hareketleri denetleyen gereksiz hareketleri önlemeye yönelik karmaşık bir sistem vardır. Bu nedenle seğirme sistemdeki küçük bir bozukluğun belirtisidir.
Hareket denetiminin bozulması ve seğirme, daha çok yorgunlukta ortaya çıkar. Uyuklarken gözkapaklarının seğirmesi de oldukça sık görülür. Daha ciddi bozukluklar, genellikle metabolizma rahatsızlıklarına bağlıdır. Böbrek yetmezliğinde ve karaciğer rahatsızlıklarında kas seğirmeleri belirginleşir.

Tikler

Tiklerin çoğu, bir grup kasta oluşan eşgüdümlü seğirmelerdir. Yüzde ve özellikle göz çevresinde ortaya çıkarlar. Tikin seğirmeden farkı yinelemesi eşgüdümlü ama amaçsız ve genellikle bir tür nöbet biçiminde ortaya çıkmasıdır. Beş on yaşlarındaki çocuklarda yaygındır ve normal olarak yalnızca bir ya da iki hafta sürer. Aslında tikin, başka çocukların takılmasına ve anne-babanın endişelenmesine neden olmak dışında bir zararı yoktur. Ne var ki çocuğun durumdan tedirgin olması, tikin daha da kötüleşmesine neden olabilir.
En yaygın tikler, göz ve ağız çevresindeki kaslarda ortaya çıkanlardır. Tik kişinin yüzünü gözünü oynatması biçimindedir, yüzün ifadesini geçici olarak bozar ve hemen yok olur. Bu tür hareketler özellikle sıkıntılı durumlarda daha sık olmak üzere pek çok kez yinelenebilir ve her seferinde aynı biçimde ortaya çıkar. Çoğu kişide tik, yineleyici, tek bir istem dışı hareket biçimindedir; ama bazılarında değişik türden çok sayıda tik olabilir.

Giles de la Tourette sendromu

Bazı ender durumlarda çok sayıda tik bulucusunun adıyla anılan Giles de la Tourette sendromuna dönüşebilir. Pek yaygın görünmeyeb bu sendromun tanısı konulmayan hafif türleri de vardır. Genellikle ergenlik çağındaki gençlerde ortaya çıkar ve çok sayıda tik ile tuhaf homurdanma ve yineleyen bağırmaların ortaya çıkmasıyla başlar. Zeka genellikle normaldir. Sendrom, bütün özellikleri sergiliyorsa, kişiye tuhaf bir görünüm verir ve günlük yaşamı ciddi biçimde etkileyebilir.

Tikin Nedeni

Tiklerin kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bozukluğun açıklanmasında, endişe ve strese ilişkin pek çok psikolojik kuramın geliştirilmesine karşın, bunların pek azı kabul edilmiştir. Beynin, özellikle yüzün duyarlı kas gruplarını denetleyen, hareket denetimi merkezinde elektriksel bir sorun olduğuna inanılmaktadır. Bu alanlarda hiçbir zaman hasar ortaya çıkmaz. Bu nedenle de tik ciddi bir hastalığın belirtisi değildir ve belki de denetim merkezindeki anormallik, sonunda kendi kendine geçen geçici bir bozukluktur. Tik sürekli hale gelirse ya da uzarsa psikolojik nedeni olmayan kökleşmiş bir alışkanlık olduğu düşünülür.

Miyoklonus

Miyoklonus, özellikle uyumak üzereyken olan, büyük çaplı ve ani bir seğirmedir. Zaman zaman herkeste olabilir. Ama şiddetli ve sürekli miyoklonus, ciddi beyin hasarının işareti olabilir. Ancak bu durum çok enderdir ve ciddi beyin hastalığının öteki belirtileriyle birlikte ortaya çıkar.

Tedavi

Çoğu vakada tikleri ve seğirmeleri olan kişilerin gereksindiği açıklama ve rahatlatma dışında tedavi gerekmez. Birden çok tikin olduğu durumlarda bunların baskılanması gerekebilir ve bu konuda yararı görülen pek çok ilaç vardır. Miyoklonusun kontrol altına alınmasında ise sara hastalığı için kullanılan ilaçlar etkili olmaktadır.
Görüntülenme: 4.126

03 Kasım 2009 tarihinde, Diğer kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , , , , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar