Bakımlıyız > Sağlıklı Yaşam>Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Nedir?

Varikosel Hakkında Bilgi

Varikosel Hakkında Bilgi

Bu yazımızda size varislerin bir çeşidi olan varikoselden bahsedeceğim. Diğer varislerden farkı testislere yakın görülen varis cinsi olmasıdır. Genellikle sol testis bölgesinde görülen varikosel her on genç erkekten birinde görülme ihtimali olan bir rahatsılıktır ve 15-30 yaşları arasında teşhis edilmektedir.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikosel diğer varislerde olduğu gibi ağrı yapabilir. Ağrının sebebi damarlara uygulanan kan basıncıdır. Varikosel rahatsızlığı olan hastalarda kısırlık görülebilmektedir. Varikoselin bir diğer belirtisi ise testislerde küçülme meydana gelmesidir. Eğer erken tanı konur ve erken tedavi yapılırsa testis eski durumuna dönebilir.

Varikosel embolizasyonu nedir?

Varikosel embolizasyonu, cerrahi olmayan varikosel tedavi yöntemlerinden biridir. Anjiografi cihazı yardımıyla yapılır. Hasta kasığına lokal anestezi uygulanır. Daha sonra kasıktan 1-2 mm lik bir delikten girilerek damarlara bir katater yerleştirilir. Varikosele neden olan damarlara bir kısım işlemler yapıldıktan sonra köpük sıkılarak damarlar tıkatılır. Bu işleme varikosel embolizasyonu adı verilmektedir.

Hasta birkaç saat müşahede altında tutulduktan sonra evine göderilir. İşlem sonrası bulantı, bel ağrısı, kusma, kanama gibi hafif şikayetler görülebilir. Varikosel embolizasyonu varikosel tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedirGörüntülenme: 1.225

11 Ekim 2015 tarihinde, Sağlıklı Yaşam, Hastalıklar kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar