Bakımlıyız > Yaz aylarında bebek bakımına dikkat

Bebeklerimiz hepimiz için çok değerlidir. Bulunduğumuz yaz günlerinde bebeklerimizin bakımı ile ilgili dikkat etmemiz gerekenlerle ilgili uzmanlar tarafından hazırlanmış bir yazıya göz atmanızı öneririm.

bebek_resimleri

Sıcak ve nemli havalarda en çok bebeklerin etkilendiğini belirten çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, “Yaz aylarının kendini hissettirmesiyle sıcak ve nemli hava hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak ve nemli hava yetişkinlerin yanı sıra en çok bebekleri etkileniyor. Bebekler aşırı sıcak ortamda havale riski geçirme tehlikesinde olabilir. Bu nedenle onları serin ortamlarda tutmalıyız, ancak kesinlikle klimalı ortamda bulundurmamalıyız. Klimalı ortam olsa bile klimadan uzak tutulmalı ve içerideki sıcaklık 27 ile 28 derece olmalıdır” kaydettiler.
Bebeklerin sıcaklardan dolayı ishal hastalığına yakalanabileceğine işaret eden uzmanlar, “Bebeklerin sık sık altlarını ıslatacağından, bebeklerimizin altını mutlaka kontrol ederek, sık aralıklarla değiştirilmeliyiz. Bebeğe verilen yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle ısı kaybından doğan terleme sonucu ter kaybını önleyecek içeceklerin ishal yapıp yapmadığına dikkat edilmelidir” ifadelerine yer verdiler.

Bebeklerin sıcaktan etkilenmemesi için beslenmesinin önemine de dikkat çeken uzmanlar anne ve babalara şu tavsiyelerde bulundular:

“Bebek ilk 6 aya kadar sadece anne sütüyle beslenmeli ve sık sık sıvı verilmelidir. Aşırı sıcaktan dolayı vücutta su kaybı olacağı için kaybı önleyecek içecekler verilmelidir. Bebeklerimizin güneşe ihtihaçları vardır. Güneşin en dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri dışında bebek güneşe çıkarılmalıdır. Dışarı çıkarıldığında ise şapka giydirilmeli, arabasında gölgelik bulunmalı ve giysileri hafif olmalıdır. Ayrıca, yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalan bebeklerin günde 2-3 kez serin suyla banyo yaptırılması gerekiyor.”

kaynak: İhlas Haber AjansıGörüntülenme: 4.039

30 Haziran 2009 tarihinde, Genel kategorisi altında, Editör tarafından yayınlandı.

Etiketler: , ,

YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar