Bakımlıyız > Yemek Tarifleri>Salatalar>Yöresel Lezzetler: Zahter Salatası Tarifi

 

Zahter Salatası Tarifi

Bugün sizlerle yeni öğrendiğim bir otun salata tarifini paylaşacağım. Zahter deyince aklınıza ne geliyor? Benim tabi ki Yalan Dünya dizisinin içindeki dizi karakterinin adı. Ama zahter kekike benzeyen bir otmuş. Özellikle tadı ve kokusu çok güzel olan bir ot.

Bu salatayı ilk Sahan Kebap’ta keşfettim ve şu an favori salatalarımdan oldu. Biraz mayhoş tadı var ve bol baharatlı. Ama yaptığım ufak çaplı araştırmada görüyorum çok da faydalı bir otmuş kendileri. Şeker hastalığına, ergenlik sivilcelerine, karın ağrılarına ve soğuk algınlığına iyi geliyormuş. Hatay bölgesine özgü bir ot olan Zahter’in aynı zamanda çayı da çok sevilerek içiliyormuş. Çayını denemedim ama salatasına garanti veririm. Özellikle benim gibi kekikten vazgeçemeyenler için çok özgün bir tat.

Bir de çeşitli baharat ve hububatlarla toz halinde zeytinyağı ile yenilen kahvaltılık versiyonu var Zahter’in. Ama onun tarifi de deneyimledikten sonra gelecektir.

Şimdi size en beğendiğim salatanın yani Ramazan sofralarınıza ayrı bir tat katacak Zahter Salatası’nın tarifini veriyorum.

Zahter otu

Zahter Salatası Malzemeleri

100 gr Zahter

4 Dal Taze Soğan

1 Tutam Maydanoz

Nar Ekşisi

Pul Biber

Zeytinyağı

Hazırlanışı

İnce ince kıyılan zahter, taze soğan ve maydanoz, pul biberle bir süre ovularak öldürülür. Bu işlemden sonra üstüne nar ekşisi ve zeytinyağı dökülür ve servis edilir. Dilerseniz domates de koyabilirsiniz. Damak tadına göre farklı baharatlarla da zenginleştirebilirsiniz. Ramazan için hafif ve kolay yapımlı bu salata sofralarınıza ayrı bir lezzet katacak.

Zahter Salatası Tarifi
Görüntülenme: 6.535

12 Temmuz 2012 tarihinde, Salatalar kategorisi altında, nurcinyalcin tarafından yayınlandı.

Etiketler: , , , , ,

Nurçin Yalçın

Yazıyor...
Moda ile kafayı bozmuş şahsiyet
YORUM YAPILMAMIŞ, ÖYLEYSE SİZ YORUMLAYIN
YORUM YAPIN
Ad soyad
E-mail
Web adresi
Follow Me on Pinterest
BURÇ YORUMLARI
Son Konular
Soru Cevap
Dantel
Galeri
Örgü
İletişim
Yer Sağlayıcı
Gizlilik Bildirimi
Harita
Alexa
DMCA.com


Copyright © 2008 - 2017 Bakimliyiz.com

Kaynaklar