bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-07-2008, 06:05   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Alzheimer

Alzheimer Hastalığına Genel Bakış
Alzheimer hastalığı sadece tanının konduğu hastaların değil aynı zamanda onların yakınları olan kişilerin de yaşamlarını derinden etkileyen bir hastalıktır. Tedavisi olmayan ve sürekli ilerleyen bir bunama hali olarak Alzheimer hastalığı Alzheimer giderek artan bellek kaybı Alzheimer muhakeme güçlüğü Alzheimer iletişim bozuklukları Alzheimer kişisel ve davranışsal değişikliklerle günlük yaşamı daha da karmaşık hale getirir.
ABD’de yaklaşık 4 Alzheimer5 milyon kişi Alzheimer hastasıdır. İlerlemiş yaş Alzheimer için bir risk faktörüdür Alzheimer bu nedenle bu rakam yaşam beklentisi arttıkça ve ABD’deki yaşlı nüfus çoğaldıkça dramatik biçimde artacaktır. 2050 yılına kadar 11 ila 16 milyon kişinin Alzheimer hastası olacağı düşünülmektedir. Alzheimer tanısı konmuş kişilerin pek çoğu tanıdan itibaren 8-20 yıl kadar yaşayabilirler.
Alzheimer için herhangi bir tedavi olmamasına rağmen bu hastalığa yakalanan kişilerin yakınları hem bakım Alzheimer destek prensiplerini hem de farklı tedavi seçeneklerini anlayarak hastalarının yaşam kalitesini artırabilirler.
Alzheimer Hastalığına İlişkin Nedenler ve Risk Faktörleri
Alzheimer hastalığına dair altta yatan nedenleri bulmaya yönelik araştırmalar devam etmektedir. Nedenler büyük olasılıkla çevresel faktörlerin Alzheimer yaşamla ilgili seçimlerin ve genetik faktörlerin bir kombinasyonudur.
Şu anda hastalığa ilişkin kanıtlanmış risk faktörleri ilerleyen yaş ve ailesel öyküdür.
Yaş
Alzheimer Hastalığına rastlanma sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. 65 yaş üzerindeki kişilerin % 10’u Alzheimer hastasıdır. Bu oran 85 yaşın üzerindeki kişilerde % 50’dir. Kişisel bazda Alzheimer 65 yaşın üzerinde Alzheimer hastalığı riski her 5 yılda iki katına çıkmaktadır.
Ailesel Öykü
Kan bağı olan kişilerin birinde veya daha fazlasında Alzheimer hastalığı olması Alzheimer kişilerin Alzheimer hastalığı riskini artırmaktadır. Ailesel öyküye bağlı Alzheimer hastalığının erkenden ortaya çıkmasından sorumlu mekanizma beta-amiloid denilen maddenin üretimi ve birikimi ile ilişkili üç genin mutasyona uğramaları ve genetik yolla aktarılmalarıdır Alzheimer beta amiloid Alzheimer hastalarında beyindeki yapışkan plakların oluşumundan sorumlu bir proteindir.
Hastalığın genellikle rastlanan formu geç yaşlarda başlayan formudur. Bu tür bir demans’ın (bunama) doğasını anlamaya yönelik araştırmalar devam etmektedir Alzheimer ancak araştırmacılar bu durumun gelişmesi riskinden sorumlu iki geni saptamışlardır Alzheimer bunlar apolipoprotein E (apoE) ve UBQLN1’dir.
Sürmekte olan araştırmalar yaşamla ilgili seçimlerin ve tıbbi koşulların Alzheimer hastalığı gelişimi riskini ne şekilde etkilediğini aydınlatmayı hedeflemektedir. Bununla beraber hastalığın diyet Alzheimer egzersiz Alzheimer vücut ağırlığı Alzheimer kan basıncı Alzheimer kolesterol ve diğer kan yağları ve mental stimülasyon ile olan bağlantılarını tanımlamaya yönelik araştırmalar henüz mevcut değildir.
Alzheimer Hastalığının İşaret ve Semptomları
Alzheimer hastalığının ortaya çıkışına dair ilk belirti genellikle hafıza kaybıdır. Hastalık Alzheimer daha sonra beynin öğrenme Alzheimer bilgiyi değerlendirme Alzheimer mantıklı hale getirme ve diğer fonksiyonlarına da etkileyecek biçimde ilerleme gösterir.
Genellikle hastalığın üç evresi vardır Alzheimer hafif Alzheimer orta şiddette ve ciddi. Her bir evre spesifik demans (bunama) semptomlarına ve semptomların ciddiyetine göre diğer evrelerden ayrılır.
Alzheimer
Hafif Alzheimer Hastalığı
Erken dönemde Alzheimer hastalığının semptomları genellikle başkaları tarafından rahatlıkla saptanamaz. Tipik olarak yakın arkadaşlar ve aile bireyleri bellekdeki Alzheimer muhakeme yeteneğindeki Alzheimer dil kullanımındaki ve davranışlardaki hafif değişiklikleri fark ederler. Hastalığın ilk rastlanan semptomu genellikle bellek kaybıdır Alzheimer bu kayıp en fazla en yeni hatıraları etkiler.
Alzheimer hastalığının diğer olası bulguları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
• Apati (duyguları ortaya koyamama hali) Alzheimer insiyatif eksikliği Alzheimer Motivasyonda azalma Alzheimer
• Dil kullanımında güçlükler Alzheimer
• Uyku bozuklukları Alzheimer
• Ruh veya duygu durumunda hızlı geçişler Alzheimer
• Değişimlerden rahatsızlık duyma Alzheimer
• Günlük aktiviteleri hatırlama güçlüğü Alzheimer
• Parasal ve günlük yaşamı sürdürmeye yönelik alanlarda sorumsuzluk.
Alzheimer hastalığına sadece bir doktor tanı koyabilir. Eğer bilişsel fonksiyonlarınızla ilgili bir kaygı duyuyorsanız veya yakınlarınızdan birinde bu türden belirtilerle karşılaşıyorsanız bağlı bulunduğunuz sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
Orta Şiddette Alzheimer Hastalığı
Alzheimer hastalığı ilerledikçe bellek Alzheimer dil ve muhakame ile ilgili problemler daha fark edilir hale gelmeye başlar. Kişilik ve davranış değişimleri daha uç noktalarda gerçekleşmeye başlar. Bu noktada hasta kendisine veya çevresindekilere zarar vermeye başlayabilir.
Orta şiddette Alzheimer hastalığının belirtileri ise şöyle sıralanabilir:
• Bilinen kişilerin Alzheimer yerlerin veya nesnelerin tanınmasında güçlükler Alzheimer
• Rahatlayamama durumu Alzheimer
• Uyku bozuklukları Alzheimer
• Muhakame güçlüğü veya mantık oluşturmada problemler Alzheimer
• Saldırganlık veya ajitasyon Alzheimer
• Uygun olmayan davranışlarda bulunma Alzheimer
• Günlük aktivitelerde giderek artan güçlükler Alzheimer
• Gerçeklerle olan bağlantının azalması Alzheimer
• Aşırı şüphecilik veya paranoya Alzheimer
• Halüsinasyonlar.
Alzheimer hastalığına sadece bir doktor tanı koyabilir. Eğer bilişsel fonksiyonlarınızla ilgili bir kaygı duyuyorsanız veya yakınlarınızdan birinde bu türden belirtilerle karşılaşıyorsanız bağlı bulunduğunuz sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
Ciddi Alzheimer Hastalığı
Hastalığın daha sonraki evrelerinde kişiler bakımlarından sorumlu olan kişilerden tamamen kopuk hale gelirler. Günlük yaşamlarının her alanında banyo yapma Alzheimer traş olma Alzheimer giyinme ve yemek yeme gibi faaliyetlerde başkalarının yardımına gereksinim duyarlar. Ciddi Alzheimer hastalığı semptomları arasında şu belirtiler mevcuttur:
• Arkadaşları Alzheimer aile üyelerini veya kendi kendini tanımada güçlük Alzheimer
• Dil kullanımında yetersizlik Alzheimer
• Motor fonksiyonların bozulması Alzheimer
• Vücut fonksiyonlarında kontrol kaybı Alzheimer
• İnfeksiyonlar Alzheimer nöbetler Alzheimer kilo kaybı Alzheimer uyku bozuklukları türünde sağlık problemleri Alzheimer
Alzheimer hastalığına sadece bir doktor tanı koyabilir. Eğer bilişsel fonksiyonlarınızla ilgili bir kaygı duyuyorsanız veya yakınlarınızdan birinde bu türden belirtilerle karşılaşıyorsanız bağlı bulunduğunuz sağlık kuruluşuna başvurmalısınız


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
alzheimer nedir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Alzheimer

Alzheimer konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: alzheimer hastası başkasına zarar verirmi, alzheimer hastası başkasına zarar verir mi, alzheimer hastaları zarar verir mi, alzaymir hastalari kendine zarar verirmi, alzheimer hastasının kendine zarar vermesi, alzaymır hastasi zarar verirmi, ayzermir hastslari naskalarina zara verirmir, demans hastasi kendine zarar verirmi, alzheimer hastasi kendinezararverirmi, alzaymır hastaları başkalarına zarar verdi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Alzheimer, beyinde değişikliğe yol açıyor gizem Psikoloji 0 05-07-2008 05:59
Alzheimer düşmanı meyveler Bkmlyz Alternatif Tıp 0 21-05-2008 06:00
Alzheimer elektrik dalgalarıyla geçebilir Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 07-05-2008 03:52
Alzheimer-Bunama Bakimli Bayan Sağlığımız 0 03-04-2008 08:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats