bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-07-2008, 06:07   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Evham ( Anksiyete)

Evham hayatımızda olumsuzlukların anası olarak beynimizi kemiren bir düşünce olarak yer alıyor….
Anksiyete Evham ( Anksiyete) Eski Yunan ‘ dan bu yana bilinen Evham ( Anksiyete) Yalnızca bir ruhsal bozukluk olmaktan öte edebiyat Evham ( Anksiyete) sanat ve felsefenin de konusu olmuş bir kavramdır.
Genel tanım olarak anksiyete Evham ( Anksiyete) organizma için tehlike olarak tanımlanabilir ya da tanımlanamaz herhangi bir durumkarşısında yaşantılanan Evham ( Anksiyete) bir çok bedensel belirti Evham ( Anksiyete) duygu ve düşünceye yol açan bir durumdur. Eskiden anksiyetenin nedeni bilinmeyen Evham ( Anksiyete) korkunun nedeni ise bilinen durumlarda yaşantılanan duygular olduğu düşünülmekteydi.Ancak günümüzde bu ayrımın çok anlamlı olmadığını gösteren çok sayıda kanıt vardır.
Normal Anksiyete Ve Patalojik Anksiyete Ayrımı
Anksiyetenin anormal Evham ( Anksiyete) patolojik bir süreç olup olmadığı hakkındaki tartışmalar ve belirsizlikler oldukça önemlidir.Normal bir süreç olarak bakıldığında anksiyete Evham ( Anksiyete) organizmayı tehlikeli bir durumla karşılaştığı zaman harekete geçmesini sağlayarak koruyan Evham ( Anksiyete) ” savaş ya da kaç ” cevabının ortaya çıkmasını sağlayan bir düzenektir.
Beynimiz duyu organları aracılığı ile yaşamsal bütünlüğümüzü tehtit eden durumlar olup olmadığını denetler. Bazı duyumlar doğuştan itibaren beynimiz tarafından tehlikeli olarak bilinir. Örneğin çok şiddetli gürültü Evham ( Anksiyete) derimize bir iğnenin batması Evham ( Anksiyete) yaralanma Evham ( Anksiyete) ateş Evham ( Anksiyete) yükseklik Evham ( Anksiyete) karanlık gibi. Doğuştan beynimize kayıtlı olan tehlikeli durumlar algılandığında beynimiz istemdışı bir etkinlik gösterir. Beynimizin bazı bölgelerinden adrenalin adı verilen kimyasal bir madde salgılanır.
Bu madde bütün organlarımızı yaklaşan tehliaaae karşı savaşmaya ya da kaçmaya hazırla Evham ( Anksiyete) soluğumuz sıklaşır Evham ( Anksiyete) Kalbimiz daha hızlı çarpmaya başlar Evham ( Anksiyete) özellikle kol ve bacaklarımızdaki kaslara daha fazla kan ulaşır. bütün bu değişimler Evham ( Anksiyete) yaklaşan tehliaaale başedebilmek için bedenimizin hazırlanmasını sağlar.
Psikiyatri ve fesefedeki bir çok kuram da anksiyeteyi kendini gerçekleştirme Evham ( Anksiyete) özgürlük ve kişisel gelişim için gerekli olan bir durum olarak ele almışlardır.Psikanalatik açıdan bakıldığında anksiyete Evham ( Anksiyete) ” olgunlaşma sürecinin normal bir sonucudur”. Varoluşçu felsefeye göre anksiyete Evham ( Anksiyete) kişinin ” dünyada olduğunu hissetmesi Evham ( Anksiyete) varoluşun gerektirdiği bir ıstıraptır. ”
Patalojik anksiyete ise Evham ( Anksiyete) gerek şiddet Evham ( Anksiyete) gerekse süre açısından karşılaşılan uyaranla orantısızdır ve kişide toplumsal ya da mesleki açıdan yeti yitimine sebep olur. Normal ve patolojik anksiyete ayrımını bir örnek üzerinden anlatmaya çalışalım.
Tanımadığı insanlardan oluşan yeni bir ortama girmek ve bu insanlarla bir ilişki başlatmak Evham ( Anksiyete) bir çok insan için ” normal ” düzeyde bir anksiyete yaratan bir uyaran olabilir. Başlangıçta düzeyi göreceli olarak şiddetli olan anksiyete Evham ( Anksiyete) insanlarla kurulan ilişki ilerledikçe ve ortam daha ” tanıdık” hale geldikçe Evham ( Anksiyete) yavaş yavaş azalmaya başlar.Benzer bir durumde ” patolojik” anksiyete yaşayan bir kişide ise durum biraz daha farklıdır.Ortama girdiği andan Evham ( Anksiyete) hatta daha önceden itibaren şiddetli bir anksiyete yaşamaya başlar Evham ( Anksiyete) elleri terler Evham ( Anksiyete) yüzü kızarır Evham ( Anksiyete) çarpıntısı olur Evham ( Anksiyete) oradaki insanların kendisiyle ilgili görüşleriyle ilgili felaket senaryoları yazmaya başlar.( ” aptal gibi göründüğümü düşünüyorlar ” ” bnden hoşlanmadılar ” gibi ) Bu yüzden o ortamdaki insanlarla ilişki kurması zorlaşır. Bir an önce o ortamdan uzaklaşma çabası içine girer.
Bunun gibi deneyimlerin sayısı arttıkça Evham ( Anksiyete) gerçekte tehlike açısından ” nötr ” olan bu tip ortamlar Evham ( Anksiyete) kişinin beyninde ” tehlikeli olarak” kodlanmaya başlar ve bu durum Evham ( Anksiyete) mümkün olduğunca bu tip ortamlardan uzak kalmasına Evham ( Anksiyete) yan Evham ( Anksiyete) ” kaçınma davranışı” içine girmesine neden olur. Bu kaçınma davranışları zamanla kişinin sosyal olarak izole hale gelmesine Evham ( Anksiyete) yani yeti kaybına yol açabilir. Bu durum psikiyatride ” sosyal fobi ” olarak bilinir.
Yukarıdaki sosyal fobi örneğinde olğu gibi Evham ( Anksiyete) diğer anksiyete bozuklarında da görülen önemli bir özellik Evham ( Anksiyete) gerçekte tehlikeli olmayan ortamın ya da nesneni tehlikeli olarak algılanması ve buna bağlı olarak geliştirilen kaçınma davranışıdır. Ani başlayan anksiyete atakları olarak tanımlayabileceğimiz panik bozukluğuna Evham ( Anksiyete) kişinin panik ataklarının geldiği ortamlar( örneğin Evham ( Anksiyete) kalabalık alışveriş merkezleri Evham ( Anksiyete) ya da sinama salonları Evham ( Anksiyete) toplu taşıma araçları gibi kapalı ortamlar.) tehlikeli olarak algılanır ve kişi bu ortamlardan olduğunca uzak durur.
Temizlik takıntıları ile seyreden obsessif-kompulsif bozuklukta Evham ( Anksiyete) kişi kirli olduğunu düşündüğü nesne ya da ortamlardan uzak durmaya çalışır.Tüm bu örneklerde görüldüğü gibi Evham ( Anksiyete) patolojik anksiyete kişinin belirli yaşam alanlarını ve davranışlarını kısıtlayıcı bir özelliğe sahiptir ve bu yüzden Evham ( Anksiyete) psikolojik tedavi gerektirir.
Anksiyetenin Belirtileri
 • Kalp çarpıntısı Evham ( Anksiyete) kan basıncında artma
 • Nefes almada hızlanma Evham ( Anksiyete) nefes darlığı.
 • Bulanık görme
 • Yüzde kızarma
 • Terleme
 • Titreme
 • Bulantı kusma Evham ( Anksiyete) karın ağrısı
 • Sık idrara çıkma
 • Huzursuzluk Evham ( Anksiyete) gerginlik
 • Olduğu yerde dona kalma
 • Ölüm korkusu
 • Kalp krizi geçirme korkusu
 • Çıldırma Evham ( Anksiyete) aklını yitirme korkusu
 • Bayılma korkusu
 • Kontrolü yütürme korkusu
 • Gerçek dışı hissetme
 • Çevrenin olduğundan farklı algılanması
 • Düşüncelerin bulanık olması
 • Dikkatini toparlayamama
Anksiyete Bozukluklarında Tedavi
Anksiyete bozuklukları tedavi edilebilen psikiyatrik rahatsızlıklardır. Tedavide kullanılan ilaçların Evham ( Anksiyete) ” antidepresan” ve ” anksiyoliltik ” özellikleri vardır. Ancak bu ilaçların kulaktan dolma bilgilerle ya da doktor olmayan kişilerin tavsiyesi ile kullanılması sakıncalıdır. İlaç tedavisi dışında Evham ( Anksiyete) bazı psikoterapi yöntemlerinin ( örneğin Evham ( Anksiyete) bilişsel davranışçı terapi) ve gevşeme egzersizlerinin de anksiyete bozukluklarının tedavisinde etkili oldukları bilinmektedir. İlaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte kullanılmasının çoğu anksiyete bozukluğunda tama yakın düzelme sağlanmaktadır.
Prof. Dr. Selçuk Candansayar
Dr. Aslıhan Sayın


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
evham anksiyete nedir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evham ( Anksiyete)

Evham ( Anksiyete) konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: evham tedavisi, evham belirtileri, aklını yitirme korkusu, evham ölüm korkusu, çocuklarda evham, evham, anksiyete ateş, aklını yitirmenin belirtileri, aklini yitirme korkusu, aklini yitirme belirtileri, beynimizi kemiren korkuları psikolog bitirirmi, anksiyete antidepresan, evham ve korkularin sebepleri, olum evhami korkusu, evham ve aklını yitirme korkusu,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats