bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-07-2008, 06:15   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz

Sınırı aşmak Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz cinnet geçirmek sebep ve sonuçları ile Histerik Psikoz:
Yazılı ve görsel basında sıklıkla karşılaştığımız “cinnet geçirerek…” diye başlayan haberler hepimizin tüylerini ürperten sonuçlar doğurabilmektedir. Asıl ilginç olan nokta Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz genellikle daha önce herhangi bir psikiyatrik sorunu olmadığı düşünülen Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz bu tür bir davranışın hiç beklenmediği kişilerden bu davranışların kaynaklanabilmesidir. Bu nedenle pek çok kişi ” acaba ben de aniden kendimi kaybederek böyle yapar mıyım Cinnet Geçirmek Histerik Psikozşeklinde korkulara kapılabilmektedir.
Aniden ve dramatik bir şekilde gelişen bu durumun başlangıcı öncesinde genellikle çok üzücü olaylar bulunabilmektedir. Kişiler bu durumda varsanılar (halüsinasyon) ( gerçekte olmayan sesler duyma Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz görüntüler görme Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz kokular duyma ya da tensel dokunmalar hissetmek şeklindeki algılar) yaşayabilmektedirler. Sanrılar (hezeyan Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz delüzyon) yani gerçekte olmayan ama olduğuna kesin bir şekilde inanılan düşünceler içinde olabilmektedirler. Bazen de depersonalizasyon ( kişinin kendisini ya da kendi bedeninin bölümlerini kendisine yabancı hissetmesi) ya da derealizasyon ( kişinin etrafındakileri yabancı hissetmesi) gözlenebilmektedir. Kişiler olağandışı Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz kendi özelliklerine uymayan davranışlar gösterebilirler. Bu durumdaki kişilerin duygusal durumları ve görünümleri gerçek psikozlar gibi donuk değil Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz uçarı ve değişkendir. En önemlisi Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz bu düşünce ve davranım bozuklukları ile giden durum birkaç saat ile birkaç hafta arasında değişebilen bir sürede düzelmektedir.
Histerik psikozun tarihi süreci:
“Histerik psikoz” olarak adlandırılıp Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz acil psikiyatrik tedavi ve hastanede yatış gerektiren bu durum Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz yüzyılın başlarında “histerinin bir çeşidi” olarak tanımlanmıştı. Avrupa ve Amerika’da yaygın bir biçimde kullanılmaktaydı.
İlk olarak Moreau de Teurs 1845 yılında bu durumun karakteristik görünümlerini incelemiştir. 1868 yılında Andreas Hoek bu durumun temelinde travmatik yaşantılar olduğunu belirtmiştir. Freud 1894′te bu yaşantının kişinin hissettiği dayanılamayan fikirlerin ve beraberindeki kaygı ve suçluluk hissinin sonucunda Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz benliğin kendini koruma çabası şeklinde oluştuğunu ileri sürmüştür. Aynı yıl Pierre Janet histerik psikozun dissosiyatif yapısını göstererek Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz tedavide hipnozu kullanmıştır. Bu dönemde histerik psikoz konusunda en önemli otorite Pierre Janet olmuştur. Freud ve Breuer’in histeri ve histerik psikoz üzerine ilk görüşleri Janet’den güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Ancak Babinski’nin de desteklediği Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz organik temeli yok şeklindeki histeriye karşı yürütülen kampanya ve Bleuler’in şizofreni kapsamını aşırı genişleterek Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz aslında şizofreni olmayan bu durumu da şizofreni içine katması sonucu “histerik psikoz” kavramı unutulmaya başlandı. Bu kişilere yapılması gereken uygun tedaviler yerine Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz farklı yaklaşımlar uygulanmaya başlandı. Bleuler’in etkisi o kadar güçlü oldu ki Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz 1911 yılından sonraki dönemde Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz Freud dahil çoğu psikiyatr histerik psikoz tanısını koyamadı. Fenichel’in 1945 yılına ait eserlerine göre Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz gerçeklik dayanılmaz hale gelirse Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz kişi histerik psikoz ile gerçeklikle ilişkisini keser ama durum tekrar dayanılır hale getirilir demiştir. Bu reaksiyonun çocuk sahibi olma Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz operasyon geçirme gibi stres etkeni diğer durumlarda da görülebileceğine dikkat çekmiştir. Hissedilen belirtilerin sıklıkla Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz eksikliği hissedilen isteklerin doyumu şeklinde olduğunu düşünmüştür.
Hollander ve Hirsch 1964 yılında histerik psikoz kavramını formüle edip Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz tekrar canlandırdılar. Yaşanan belirtilerin içinde olunan kültür tarafından anormal karşılanmayan bir strese karşı dayanma davranışı şeklinde kabul edilip Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz tolere edilebileceğini belirtmişlerdir. Bu esnada durum öncesi yaşanılanların dramatize edilerek Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz başkaları ile olası çatışmaların önlenebildiği Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz yardım ve destek arayışına girildiğini öne sürmüşlerdir. Bu reaksiyonun cephedeki askerler arasında ya da sivil hayatta trafik kazaları ve cerrahi operasyonlar sonrasında görülebileceğini belirtmişlerdir.
Bu sorun kültürel olarak yaşandığı Yeni Gine’de Bena Bena yerlileri aile kurma aşamalarında bu durumu yaşanabilmekte ve kültürel olarak doğal karşılanabilmektedir.
Van der Hart travmaların etkisi ile oluşabilen dissosiasyonun (kişinin kendisi Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz etrafı ve olaylara karşı değişik bir farkındalık hali içine girmesi) önemli rol oynadığını belirtmiş Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz histerik psikoz yerine “reaktif dissosiyatif psikoz” teriminin kullanılmasını önermiştir.
Ülkemizde Tutkun Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz Yargıç ve Şar’ın çalışmaları ile Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz bu bozukluğun sadece bu hali ile sınırlı bir durum olmayabileceği Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz adeta bir buzdağı gibi belirtilerin altında gizlenmiş olan bir dissosiyatif kimlik bozukluğunun bulunabileceğini göstermişlerdir. Bunun da çocukluk çağı travmatik yaşantılarının varlığını gösterebileceğine dikkat çekmişlerdir.
Histerik psikoz ve evlilik:
Rosenbaum’ a göre aile içi ilişkilerdeki sorunlar Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz bozuk evlilikler Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz istenmeyen ya da istenip de geleceği olmayan cinsel yaşantılar Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz kişiyi kısıtlayan çevreye aşırı ölçüde sessiz bir şekilde katlanma hali de bu duruma yol açabilmektedir.
Martin’e göre bu durumu yaşayan kadınlar eşlerine karşı nefretle yüklü bağımlı bir ilişki içindedirler. Bu bireylerin eşleri bu bağımlı yapıya ait davranışlara tahammül edemezlerse Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz kişiler gerçekçi bireyselleşmeyi gerçekleştiremezlerse bu sorun yaşanabilmekte ve kişiyi o anın gerçekliğinden uzaklaştırmaktadır. Aynı zamanda bu tablo ile eşlerine davranışlarını düzeltmeleri mesajı da verilmektedir. Bu kişilerin eşleri onlara destek vermekte yetersiz kalmakta ve ilişkileri süresince onların varolan güçlerini yıkacak şekilde yaklaşmaktadırlar. Evlilikler daha çok eşlerinin girişimleri ile bitebilmektedir. Bu kadınlar olası kayıplardan doğabilecek acıyı yaşayabilecek kapasiteyi gösteremeyebilirler.
Cavernar Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz Sullivan ve Maltbie’ye göre ise Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz bu durumun oluşumu öncesinde cinsel girişim bulunabilmektedir. Bu cinsel girişim istenmemekte ya da ilişkinin geleceğinden dolayı sıkıntı hissedilmektedir.
Hollender ve Hirsch bu durumu yaşayan kadınların temel olarak anne-çocuk tipinde bir ilişkiye eğilimli olduklarını Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz yetişkin ilişkileri ve sorumluluklarına hazır olmadıklarını ve cinsel sorunlarının olabileceğini belirtmişlerdir.

Ülkemizde de Şar ve Savaşır’ın yaptığı araştırmalara göre Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz hastaların yaşam öykülerinde kendilerinin sevgi gibi duygusal Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz güvenlik Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz beslenme ve eğitim gibi maddi gereksinimlerini ihmal eden Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz reddedici Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz ilgisiz ve kısıtlayıcı özellikleri olan ebeveynlere sahip oldukları Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz çok sayıda bitip tükenmez hayal kırıklıklarına maruz bırakıldıkları saptanmıştır.
Bu şekilde bir altyapısı olan bozukluk zamanında harekete geçilmezse kişinin ve çevresinin hayatını tehliaaae sokabilecek durumlara yol açabilir. Eşlere düşen görevler arasında Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz anneleri ve babaları ile eşleri arasına gereken sınırı çekebilmek Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz eşlerinin olası baskılar karşısında zorlanmalarına olanak vermemek Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz gereken yerde aile büyüklerine yanlış davranışları nedeniyle müdahalelerde bulunmak Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz duygusal paylaşımlarını arttırmak gelmektedir. Çünkü sizin ve çocuklarınızın hatta torunlarınızın mutluluğu ve sağlığı sadece sizin değil eşinizin de elindedir.
Anne ve babalar ise Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz çocuklarını ileride kendi kararlarını isabetli bir şekilde kendi başlarına verecek Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz özgür iradelerini kullanabilecek ve zorluklar karşısında boyun eğmeyecek bir yapıda yetiştirmelidir. Aksi halde çocuklarının kişilikleri yeterince olgunlaşamayacak ve her yönü ile bağımlı Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz tepkisiz Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz sorunları çözemeyen Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz sürekli içine atıp bu tür psikiyatrik sorunlar yaşayabilecek kişiler yetiştirmiş olacaklardır.
Bu kişilerin diğer yakınlarına da görevler düşmektedir. Öncelikle herkes empati
(kendisini başkaları yerine koyarak düşünüp Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz davranmaya Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz başkalarını anlamaya çalışmak) yapmaya çalışmalı Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz başkaları üzerinden rahatlamaya çalışmamalı Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz her zaman her yerde haklı olduğunu düşünmemelidir. Mutluluğunuz başkalarının mutsuzluğu üzerine kurulmamalıdır. Kişiler eğer mümkünse Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz sınırları aşmamak kaydı ile Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz baskıcı durumlara müdahale etmeli Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz bu durumdaki kişileri psikiyatrik tedaviye yönlendirmeye çalışmalıdırlar.

Psikiyatrik tedaviler ile bireylerin bu durumu yaşarken acil olarak zarar görmeden Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz ilaç tedavileri ya da terapiler ile normal durumlarına getirilmesi hedeflenir. Sonrasında kişinin geçmişteki travmalarının çözümlenmesine çalışılır. Bu noktada aile terapileri gerekebilir. En son aşamada ise kişinin sorunlarla başetmede daha uygun ve etkin davranabilmesi için gerekli benlik gücünün sağlanması amaçlanır


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
histerik psikoz nedir

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz

Cinnet Geçirmek Histerik Psikoz konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cinnet geçirmek, cinnet anında yapılması gerekenler, cinnet geçirme, cinnet belirtileri, cinnet gecirmek tedavisi, cinnet geçirme belirtileri, cinnet psikoloji, cinnet geçirmek belirtileri, psikolojide cinnet, cinnet froud, cinnet geçirme anında hissedilenler, cinnet psikolojisi, psikoloji cinnet freus, acaba cinnet gecirir miyim, cinnet gecirmenin psikiyatrik temeli,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Histerik Psikoz Nedir? gizem Psikoloji 0 27-06-2008 04:15
Doğum sonrası "Psikoz" Forum Ana Gebelik 0 01-03-2008 12:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats