bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-07-2008, 06:16   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sara Hastalığı Hakkında Herşey

Arkadaslar Merhaba Sara Hastalığı Hakkında Herşey
Basimizdan geçen kötü bir olayi sizinle paylasmak ve sizlerinde nedenleri hakkinda dikkatli olmaniz konusunda uyarmak istedim.
12 Eylül sabahi 10 yasindaki oglum yatagindan kalktiktan 10 dakika sonra lavabo’nun önünde kriz geçirdi. Yerde vucudu kaskati iken titremelerle birlikte Sara Hastalığı Hakkında Herşey göz bebekleri kayboldu Sara Hastalığı Hakkında Herşey nefes zorlugu Sara Hastalığı Hakkında Herşey agizda köpürmeler. Hemen acile kaldirildi. Yapilan tastlerden sonra konulan teshis sara (epilepsi) idi. Ilaç tedavisine baslandi.
Daha soku üzerimizden atamadan 9 gün sonra 21 Eylül sabahi 07:00 de oglum benim yanimda yatakta iken yine kriz geçirdi. Ilk müdehaleyi yaptiktan sonra bu sefer Fakülteye gittik. Orada da yeniden tetkikler yapildi. Teshis ayni idi. Bizdeki belirtilere göre 8-14 yasindaki çocuklarda görülebilen bir sara çesidi imis. Kullanilan ilaç 20-21 gün sonra beyne ulastigi için Sara Hastalığı Hakkında Herşey beyin henüz ilaçtan fayda görmeye baslamamis idi.
Arastirmalarimiza göre ve bu konuda en iyisi oldugunu ögrendigimiz Fakültedeki profesör’den ( Mehmet Okan) randevu almistik. Dün yapilan görüsme ve muayeneden sonra hocanin bize (sizlere de) dikkat etmemiz gereken konular sunlar idi.
Epilepsi’yi tetikleyen unsurlar 50 Hertz TV’ ve Monitörlerdeki resim kaymalarini çocuk beyni daha kolay algilayayip Sara Hastalığı Hakkında Herşey beyin Sara Hastalığı Hakkında Herşey istem disi bu atlamalari takip ettigi için yoruluyormus. Yorulan beyin daha sonra bir bosalma istegiyle vucuda nöbet geçirtiyormus. Bu nedenle mümkünse 50 Hertz üzerindeki cihaz kullanimi. (Avrupa’da 60 Hertz altinda TV üretilmesi yasaklanmis.) Oglum bu yaz hemen hemen her gün saatlerce 50 hertz olan TV’de playstation ve yanindaki Bilgisayar’da oyun oynadi. Bir çok arkadasimin çocugu Sara Hastalığı Hakkında Herşey yegeni de ayni durumda oldugu için bu maili hazirlayarak uyarmak istedim.
Tetiklemeyi yapan diger bir unsur “kafein” yani Kola. Profesör çocuklarin beyni için kolanin çok zararli oldugunu belirtti. Kafeinli içeceklerden özellikle kola ve enerji içeceklerinden çocuklari uzak tutun dedi.
Tetiklemeyi yapan bir diger unsur da yanip sönen isiklar Sara Hastalığı Hakkında Herşey yani disko isiklari. Bu isiklari evde karanlikta veya los isikta izlenilen Tv veya bilgisayar olunlari olusturuyor. Tv’ yi en az 3 metre ve aydinlik ortamda izlenmesini ve özellikle söyledi hoca. Bilgisayari ise günde en fazla 20 dakika ile sinirladi.
Son nöbetten sonra en az 2 yil sürekli (kontrollü) ilaç kullanimi ile sorunun epeyce giderilebilecegini ve 14 yasindan sonra %96 oraninda bir daha nöbet geçirilmeyecegini belirtti.
Bilgi edinmenizi Sara Hastalığı Hakkında Herşey dikkatli olmanizi ve bu sorunu yasamis ve olumlu sonuç almis arkadaslarin bana geri dönmelerini rica ederim.
SARA (EPILEPSI)
Sara Hastalığı Hakkında HerşeySARA: Tibbi ismi EPILEPSI’dir.Tekrarlayan nöbetlerle karekterize siklikla geçici bilinç kayiplarina neden olan bir durumdur. Ancak sara hastaliginda bilinç kaybi her zaman olusmaz.
Sara Hastalığı Hakkında HerşeySara neden olusur Sara Hastalığı Hakkında Herşey
1-Beyin tümörleri: Özellikle 35 yasindan sonra baslayan sara hastaliginda siklikla beyin tümörü tespit edilir.Beynin içinde büyüyen tümör baski yaparak beyinin elektrik düzenini bozar ve sara nöbetleri olusur.
2-Dogustan olusan bozukluklar: Beyinin yapisal bozukluklari vardir ve dogustan gelir.Ailevi Sara Hastalığı Hakkında Herşeyyani kalitsal özelliklerde etkilidir.
3-Beyin ameliyatlarindan sonra sara hastaligi olusabilir.
4-Çocuklugunda havale geçiren insanlarin ileriki dönemde sara hastaligina yakalanma riski yüksektir.
5-Beyine yeterli kan gitmesini engelleyen durumlarda beyin dokusundaki besin maddeleri ve oksijen azalir.Bu da beyin hücrelerinde hasara neden olur ve sara krizi olusur.
6-Tiroid bezinin hastaliklarinda sara meydana gelebilir.
7-Beslenme bozukluklari: B6 vitamini eksikliginde sara krizi olustugu tespit edilmistir.
Sara Hastalığı Hakkında HerşeyTESHIS: Sara hastaliginin kesin teshisi “sara nöbetinin direk olarak hekim tarafindan gözlenmesi” ile koyulur.Uzman hekim bayilmanin sara olup olmadigini net olarak anlayabilir. Sara Hastalığı Hakkında Herşey
Sara Hastalığı Hakkında HerşeyTeshisde EEG denilen ve beyin elektrik dalgalarini ölçen bir tetkikden de yararlanilir.Ancak EEG %50 oraninda kesin teshis aracidir.Yani EEG normal çikan bir insanda kesinlikle sara yoktur denemez.
Sara Hastalığı Hakkında HerşeyTEDAVI: Bayilmayi engelleyici çesitli ilaçlar vardir.Bu ilaçlar mutlaka bir nörolog veya beyin cerrahisi uzmani tarafindan seçilmelidir.Hastaligin sekline uygun ilaç baslandiktan sonra bayilma nöbetleri azalacaktir.
Unutulmamasi gereken önemli nokta Sara Hastalığı Hakkında Herşey antiepileptik denen bu ilaçlar kullanildigi takdirde Sara Hastalığı Hakkında Herşey bayilmanin tamamen geçecegi Sara Hastalığı Hakkında Herşey bir daha hiç olmayacagi diye bir kural olmamasidir Sara Hastalığı Hakkında Herşey Amaç Sara Hastalığı Hakkında Herşey bayilma siddetini azaltmak Sara Hastalığı Hakkında Herşeynöbetler arasindaki süreyi uzatmaktir. Düzenli tedavi gören vakalarda nöbetler aylarca olusmayabilir.Ilaç kullanilirken bayilma olsa dahi tedavi asla birakilmamalidir. Bazi hastalar tekrar bayilinca tedavinin etkisinin olmadigini düsünerek Sara Hastalığı Hakkında Herşey ilaçlari birakmaktadirlar. Yine xxx rastlanan hatalardan biriside Sara Hastalığı Hakkında Herşeyuzun zaman bayilmayan hastalarin “artik iyilestim” diyerek ilaçlarini birakmalaridir.Her iki durumda da hastalik siddetini arttirarak devam edecektir. Ilaçlarla kontrol altina alinamayan durumlar vardir.
Gün içinde onlarca kez nöbet geçiren hastalarda ilaç tedavisi etkili olmazsa cerrahi tedaviye basvurulur. Ancak bu ameliyatlar sara ameliyatlari konusunda özel bir ilgi gösteren merkezlerde Sara Hastalığı Hakkında Herşey uzmanlari tarafindan yapilirlar. Ülkemizde sara cerrahisi yapan merkezler mevcuttur.
Buralarda oldukça basarili sonuçlar alinmaktadir.
****PRATIK BILGILER***
Evimizde Sara Hastalığı Hakkında Herşey çevremizde zaman zaman bayilan insanlara rastlariz. Bunlarin sara veya sinirsel bayilma olup olmadigini anlamak yararli olabilir. Genelde sinirsel bayilmalar daha siklikla olmaktadir.
Acil servislere yildirim hiziyla Sara Hastalığı Hakkında Herşey trafik içinde çesitli riskler göze alinarak getirilen hastalarin büyük çogunlugu sinirsel bayilmalardir.
SARA BAYILMASI
1- Hasta kütük gibi devrilir. Yer seçimi yapmaz. Atesin içine Sara Hastalığı Hakkında Herşey tasa Sara Hastalığı Hakkında Herşey suyun içine düsebilir Sara Hastalığı Hakkında Herşey
2- Siklikla kafasini veya vücudunun çesitli yerlerini çarpma nedeni ile yaralayabilir.
3- Gözleri açiktir ve göz bebegi yukari kaymistir.Yalnizca göz akı görünür.
4- Etrafdaki konusmalari duymazlar.
5- Uyandiklarinda sersem gibidirler.Asiri derecede yorgunluk hissederler Sara Hastalığı Hakkında Herşey
6- Genelde dillerini isirir ve yaralarlar Sara Hastalığı Hakkında Herşey
SINIRSEL BAYILMA
1- Bayilacagi yeri seçer Sara Hastalığı Hakkında Herşey genelde kendine zarar gelmeyecek yerleri seçer.
2- Vücudunda herhangi bir yaralanma olusmaz.
3- Göz kapaklari kapalidir ve gözlerini kirpistirirlar. Göz kapaklarina dokununca kirpistirma artar.
4- Etraftaki konusmalari duyarlar.
5- Aglayarak uyanirlar. Genelde bir tartisma sonrasi bayilirlar.
6- Yaralanma olmaz
***KRIZ GEÇIREN SARA’LI HASTAYA ILK YARDIM***
- Lütfen Sara Hastalığı Hakkında Herşey kriz geçiren saralinin burnuna sogan dayamayiniz.
- Lütfen Sara Hastalığı Hakkında Herşey agzina kasik Sara Hastalığı Hakkında Herşey Çubuk vs. sokup çenesini zorlamayiniz. Dislerinin kirilmasina veya dilinin yaralanmasina sebep olabilirsiniz.
- Lütfen basina toplanip hava almasini engellemeyiniz.
- Lütfen Sara Hastalığı Hakkında Herşey hastaya kolonya banyosu yaptirmayiniz.
….Hasta yüzüstü yatirilir.Soluk almasina engel olabilecek herhangi bir cisim varsa uzaklastirilir. Düstügü yerde ates Sara Hastalığı Hakkında Herşey su vs. varsa derhal normal bir alana çekilir. Agzinda biriken köpükler bir mendil vasitasiyla silinir. Hastanin basinda sakin bir sekilde nöbetin bitmesi beklenir.
….Normalde nöbet bir kaç dakika sürer ve kendiliginden sonlanir. Sayet nöbet uzarsa ve hasta dakikalar sonra hala ayilmadiysa hemen bir hastahaneye müracaat etmelidir


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  




Etiketler
sara hastaligi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sara Hastalığı Hakkında Herşey

Sara Hastalığı Hakkında Herşey konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sare hastalığı, sara hastaligi, sare hastalıgı, sare hastaligi, epilepsi nöbetlerinin bitmesi, epilepsi hastaliginin bitmesi, sara hastalığının gizemi, sare ve sara hastalığı, sare tedavisi, sare hastalık nedir, sare hastalıgında bayıldıgında ne yapılır, sare hastaligi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
boyama hakkında herşey rüzgar Saç Boyaları 2 18-05-2011 10:58
İnci Resimleri Ve İnci Hakkında Herşey CooLKadin Doğa, Manzara Resimleri 20 12-06-2008 01:56
Sara - Epilepsi Bakimli Bayan Sağlığımız 0 03-04-2008 09:14
Osteoporoz hakkında herşey Bakimli Bayan Sağlığımız 0 21-03-2008 10:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats