bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-07-2008, 06:27   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deprem ve Ruh Sağlığı

Deprem ve Ruh Sağlığı
DEPREM VE DİĞER BÜYÜK FELAKETLERİN RUHSAL DÜNYAMIZA ETKİLERİ:
Büyük Marmara Depreminin üzerinden bir yıl geçmiş bulunmakta. O gece İstanbul’ da olanlarda olmayanlarda Deprem ve Ruh Sağlığı ertesi geceler ev dışında kalan ya da kalmayanlar da ne koşullarda olursa olsunlar zor günler yaşadılar ve yasamaktalar. Tabii ki depremde ailesi ya da yakınlarını kaybedenler Deprem ve Ruh Sağlığı islerini Deprem ve Ruh Sağlığı evlerini kaybedenler bu durumu diğer kişilerden çok daha yoğun olarak yasadılar. Bu satırların yazarının aile büyüklerinin tümünün Yalova’da yasıyor olması ve Yalova’nın çaresizliğine ve hüznüne şahit olması Deprem ve Ruh Sağlığı bir turlu bu yazıya daha önce başlayamamasına yol açmıştır. Modern Deprem ve Ruh Sağlığı konforlu ve pahalı binaların domino taşları gibi birbirinin üzerine yığılması Deprem ve Ruh Sağlığı o unutulması olanaksız koku Deprem ve Ruh Sağlığı çadırlarda oturan insanlar Deprem ve Ruh Sağlığı yardim kuyruklarında toplanan çok sayıda kişinin görüntüleri ve çaresizlik Deprem ve Ruh Sağlığı tükenmişlik Deprem ve Ruh Sağlığı gözlerdeki korku ifadeleri Deprem ve Ruh Sağlığı sinir krizleri Deprem ve Ruh Sağlığı siren sesleri … Unutulacak şeyler değiller.
Depremden hemen sonra Avcılar / İstanbul deprem bölgesinde İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün deprem sonrası görülen psikiyatrik sorunların çözümüne yönelik oluşturduğu iki ayrı merkezde dört psikiyatrisi Deprem ve Ruh Sağlığı bir hemşire ve bir personel ile ücretsiz hizmet vermeye başladık. Mart 2000 itibariyle tek merkezde ama bu kez toplam iki psikiyatrisi (Uz. Dr. Bahadır Bakim ve Uz. Dr. Mustafa Güveli) olarak çalışmaya devam ettik. Size yaklaşık bir yıldır suren ve büyük olasılıkla bir yıl daha sürecek olan çalışmalarımızdan edindiğim bir takım düşüncelerimi ve gördüklerimi aktarmaya çalışacağım.
Kişiler depremi takiben ilk olarak çocuklarının yanına koşmuşlardı. Ancak bu onların yanlarına gidiş sekli o denli kendini kaybetmişçesine olmuştu ki Deprem ve Ruh Sağlığı çığlıklar atarak Deprem ve Ruh Sağlığıyoğun korku ile dolu bir şekilde olmuş Deprem ve Ruh Sağlığı çocuklar depremin kendisinden çok Deprem ve Ruh Sağlığı ailelerinin bu aşırı tepkileri ile olaydan etkilenmişlerdi. Kimisi o an kıyametin koptuğunu zannetmişti. Bazı kişiler o an donup Deprem ve Ruh Sağlığı kalmış Deprem ve Ruh Sağlığı ne konuşabilmiş Deprem ve Ruh Sağlığı ne de herhangi bir eylemde bulunabilmişlerdi. Çoğu kişi en yakın akrabalarının yanına koşup Deprem ve Ruh Sağlığı onların sağlık haberlerini almak için zamanla yarışmışlardı. Bayılanlar ve sinir krizleri geçirenler oldu. İnsanlar enkaz çalışmalarına katılamamanın Deprem ve Ruh Sağlığı yakınları olup de sağ kalanlar ise yasadıkları için suçluluk duyguları içine girdiler. Bazı kişiler bu afetin isledikleri günahlar ve kotu alışkanlıkları nedeniyle kendi baslarına geldiği düşüncesi içindeydiler. Bazı kişiler o anda ne yaptıklarını daha sonra hatırlamıyorlardı. Yattıkları odalara Deprem ve Ruh Sağlığı evlerine hatta kimisi İstanbul il sınırlarına girerken bile yoğun gerilim yasadılar. Bu nedenle geçici bir sure şehri terlettiler. Ancak bu onların rahatsızlıklarını dindiremedi. Çünkü olayı de kafalarında götürmüşlerdi Deprem ve Ruh Sağlığı doğal olarak. Gece rüyalarında yasadılar Deprem ve Ruh Sağlığı en ufak sesten irkildiler. Olay gözleri önünden gitmedi. TV yi seyrederken sanki depremi en canlı hali ile tekrar yasıyor hissettiler. Bu nedenle kişiler haberlerden ve deprem konuşmalarından kaçındılar. Enkazlı yerlerden geçmemek için yollarını değiştirdiler Deprem ve Ruh Sağlığı oralara bakmamaya çalıştılar. Dikkatleri dağıldı Deprem ve Ruh Sağlığı dalgınlık Deprem ve Ruh Sağlığı kendine ise verememe gözlendi. Deprem olmasa bile sallanıyor hissettiler. Bazıları evlerine sallanan şeyler astı Deprem ve Ruh Sağlığı gözleri hep avizelerdeydi. Uykuları bozuldu Deprem ve Ruh Sağlığı çoğu Deprem ve Ruh Sağlığı depremin olduğu saat olan gece 03 e dek uyuyamadı. Anne ve babalar dönüşümlü olarak geceleri nöbet tuttu. Annelerdeki en büyük kaygı Deprem ve Ruh Sağlığı kendilerinden çok çocuklarına bir şey olacağı yönündeydi. Her gece deprem kabusları ve uykuda sıçramalarla uyandı. Eskiden zevk aldıkları şeylere bile ilgisiz kaldılar Deprem ve Ruh Sağlığıhayattan beklentileri kalmadı ve her şey birden anlamsız ve bos geldi. Geleceğe yönelik plan yapmaz oldular. İçlerine kapandılar. Ağlamak isteyip ağlayamadılar. Kısaca robot gibi hissiz ve hareketsiz kaldılar belli bir sure. Bu donem psikiyatride akut stres bozukluğu olarak adlandırılır ve suresi 1 aya dek uzayabilir.
Bu donemi takiben bazı kişilerde yakınmalar daha da uzadı. Kişiler yoğun bir çaresizlik Deprem ve Ruh Sağlığı korku içine girmişlerdi. Depremle ilgili her söylenene inanıyor Deprem ve Ruh Sağlığı hatta bazıları deprem otoritesi konumundaki jeolog ve diğer bilim adamlarına karsı kızgın bir tavır aldılar. Bunlardan bir kısmı seviliyor Deprem ve Ruh Sağlığı bir kısmi sevilmiyor konuma geldiler. Söyledikleri olumlu ya da olumsuz şeyler bunda etkili olmuştu. Çocuklar oyunlarında kurtarma timi rollerini üstlendi Deprem ve Ruh Sağlığı çizdikleri resimler yıkıntıları Deprem ve Ruh Sağlığı çadırları konu alıyor ve önceden çizdikleri renkli resimler Deprem ve Ruh Sağlığı yerlerini daha soluk renklerle yapılmış daha özensiz çizimlere bırakıyordu. Çocuklar daha kavgacı Deprem ve Ruh Sağlığı daha ürkek oldular. Tek baslarına yatamamaya Deprem ve Ruh Sağlığı kekelemeye Deprem ve Ruh Sağlığı idrar kaçırmaya Deprem ve Ruh Sağlığı karanlıkta kalamamaya başladılar. Okul başarıları duştu. Evlerine girmek istemediler Deprem ve Ruh Sağlığı tek baslarına tuvalete gidemez oldular. Tik davranışları ortaya çıktı Deprem ve Ruh Sağlığı yemek yemeye ilgileri azaldı.
Büyüklerse ise deprem anıları Deprem ve Ruh Sağlığı en ufak hatırlatıcı olayda göz önüne geldi. Gece 03 uykusuzluğu devam ediyor Deprem ve Ruh Sağlığı kişiler denizin renginin değişmesi Deprem ve Ruh Sağlığı havanın sıcaklığı Deprem ve Ruh Sağlığı köpek sesleri Deprem ve Ruh Sağlığı kuşların kanat çırpmalarını tehlike işareti olarak algıladılar ve söylentiler ağızdan ağıza yayıldı. Kişiler pek çok şeye karsı ilgisiz oldular. Cinsel isteksizlik de önemli boyutlara varmıştı. Özellikle kadınlarda o esnada deprem olur da günahkar olarak oluruz seklinde düşünceler nedeniyle eslerinden ayrı Deprem ve Ruh Sağlığı çocukları ile yatmalar başladı. Bazı kişilerde deprem gerilimini asmak için alkol kullanımı çoğaldı. Akla gelebilecek herselden kaçınmalar görüldü. Tuvalette ve banyoda çok kısa sure kalma Deprem ve Ruh Sağlığı deniz kenarına inmek istememe Deprem ve Ruh Sağlığı yüksek binalara Deprem ve Ruh Sağlığı kalabalık yerlere girmeme gazete Deprem ve Ruh Sağlığı radyo Deprem ve Ruh Sağlığı TV haberlerinden kaçınma gibi. Çok çabuk ve aşırı tepki verir hale gelindi. Mutfak tüplerinin sürünerek taşınması bile insanları çılgına çeviriyor Deprem ve Ruh Sağlığı hızlı gecen arabalar nedeniyle çıkan tozlar kişilerde deprem anındaki toz bulutunu hatırlatıp Deprem ve Ruh Sağlığı sinirliliğe yol acıyordu. Bazı kişilerde ise konuşma içeriği sadece depremle ilgili oluyor ve bu kişiler çevrelerindeki kişilerin tepkileri ile karsılaşıyorlardı. İşlerini kaybeden Deprem ve Ruh Sağlığı işleri azalan Deprem ve Ruh Sağlığı komşuları semtten uzaklaşıp yalnız kalan insanlar daha bir içlerine kapanıyor ve hayata kusuyorlardı. Olum hiç onlara bu kadar yakın olmamıştı.
İşte bu belirtiler travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırılıyordu. Bazılarında bu belirtiler depremden 6 ay kadar sonra başladı. Bu geç başlangıçlı tipi oluşturuyordu. Bazı kişilerde bu tabloya depresyon ve panik ataklar eklendi. Bazı kişiler ise dağıtılan bu durumla ilgili anketlere biz hekimlere Deprem ve Ruh Sağlığı belediyeye Deprem ve Ruh Sağlığı hükümete yönelik öfke içeren mesajlarla karşılık verdiler. Aslında bu da yüksek düzeyde olan kaygı ve gerilimlerinden ötürüdür. Bir kısım kişiler psikiyatriste gittiklerinde çevrelerince ‘deli’ olarak damgalanacaklarından korktular ve yardım almadılar. Kimisi psikiyatriste gitmenin bir zayıflık olacağını düşünerek gelmek istemedi Deprem ve Ruh Sağlığı kimisi de ilaçların kendilerini uyuşturduğunu düşünerek ilaç almadı. Ancak tedaviye düzenli gelenler fayda gördü. Bu tedavi çalışması T.C.Sağlık Bakanlığı İstanbul il sağlık Müdürlüğünce halen devam etmektedir. Bu tetkik ve tedavi çalışması sonrası sağlanan bilgi birikimi bundan sonra olmasını hiç temenni etmediğimiz başka felaketlerde daha etkili ve uygun tedaviler yapabilmemize olanak sağlayacaktır.
kaynak


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
deprem ve ruhsagligi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deprem ve Ruh Sağlığı

Deprem ve Ruh Sağlığı konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: depremin ruh sağlığına olan etkileri, depremin ruh sağlığına etkileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
kedilerde Ağız ve Diş sağlığı Forum Ana Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi 1 28-01-2012 10:00
Deprem depresyona düşürüyor Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 06:10
Ağız ve Diş Sağlığı Bakimliyiz Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 03-04-2008 04:18
Göz Sağlığı ve Beslenme Bakimli Bayan Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 16-03-2008 04:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats