bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 01:34   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Stresle başa çıkmanın en etkili yolları

Stresle başa çıkmanın en etkili yolları
Kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir etken olan stres Stresle başa çıkmanın en etkili yolları aşırı derecede yaşandığında zihinsel Stresle başa çıkmanın en etkili yolları ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüşebiliyor. Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmenin yolları mevcut.
İş hayatı Stresle başa çıkmanın en etkili yolları ev Stresle başa çıkmanın en etkili yolları çocuklar Stresle başa çıkmanın en etkili yolları ödenecek faturalar Stresle başa çıkmanın en etkili yolları kredi kartı borçları Stresle başa çıkmanın en etkili yolları okul taksitleri Stresle başa çıkmanın en etkili yolları kalabalık Stresle başa çıkmanın en etkili yolları trafik Stresle başa çıkmanın en etkili yolları gürültü derken Stresle başa çıkmanın en etkili yolları bu kadar koşuşturmaca arasında kendimize Stresle başa çıkmanın en etkili yolları hobilerimize ve en önemlisi sevdiklerimize yeteri kadar zaman ayıramamak Stresle başa çıkmanın en etkili yolları yaşantımızda gün geçtikçe artan bir stres faktörünün oluşmasına zemin hazırlıyor. Uzmanlara göre aslında bir hastalık olmayan stres Stresle başa çıkmanın en etkili yolları kontrol altında tutulduğunda yeni alternatifler oluşturmak konusunda düşünmeye sevk etmek ve hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir faktör. Ancak aşırı stres Stresle başa çıkmanın en etkili yolları zihinsel Stresle başa çıkmanın en etkili yolları ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bir tehdit unsuru.
Aşırı stres altındaki kişilerde yeme-içme bozuklukları Stresle başa çıkmanın en etkili yolları uykusuzluk Stresle başa çıkmanın en etkili yolları huzursuzluk Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sinirlilik Stresle başa çıkmanın en etkili yolları iştah kaybı ya da aşırı yeme eğilimleri Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sigara ve alkol bağımlılığının artması Stresle başa çıkmanın en etkili yolları konsantrasyon eksikliği Stresle başa çıkmanın en etkili yolları isteksizlik Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sürekli yorgunluk gibi kişinin iş ve sosyal yaşantısını son derece olumsuz etkileyecek belirtiler görülüyor. Yoğun ve uzun süreli stres altındayken dolaşım sistemine adrenalin ve stres hormonları salgılandığını belirten uzmanlar Stresle başa çıkmanın en etkili yolları bu hormonların da kalp hastalıkları Stresle başa çıkmanın en etkili yolları yüksek tansiyon Stresle başa çıkmanın en etkili yolları şeker hastalığı Stresle başa çıkmanın en etkili yolları bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık açısından risk oluşturabilecek problemlere neden olabileceğini bildiriyor.
Stresle başa çıkmanın en etkili yolları

İnsanları strese sokan faktörler ve bunlarla mücadele yöntemleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de evlilik Stresle başa çıkmanın en etkili yolları boşanma Stresle başa çıkmanın en etkili yolları hamilelik Stresle başa çıkmanın en etkili yolları doğum yapma Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sevilen birinin ölümü Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sağlık problemleri Stresle başa çıkmanın en etkili yolları işten çıkarılma Stresle başa çıkmanın en etkili yolları yeni bir işe başlama Stresle başa çıkmanın en etkili yolları farklı bir şehir ya da ülaaae taşınma gibi genellikle alışık olunmayan ve ilk kez karşılaşılan olaylar Stresle başa çıkmanın en etkili yolları çoğu insan üzerinde strese yol açabiliyor. Bununla birlikte Stresle başa çıkmanın en etkili yolları hipertiroid Stresle başa çıkmanın en etkili yolları aşırı hareketsizlik ve kötü beslenme gibi unsurların da strese sebep olan faktörler arasında bulunduğu belirtiliyor. Uzmanlar Stresle başa çıkmanın en etkili yolları stresle başa çıkmanın en etkili yollarını şu şekilde sıralıyor:
- Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayın.
- Fazla kilonuz olduğunu düşünüyorsanız Stresle başa çıkmanın en etkili yolları ki bu da görüntünüzden ve giyim şeklinizden hoşnut olmamanıza sebep olacağı ve ayrıca hareket kapasitenizi sınırlayacağı için sizi strese sokacaktır Stresle başa çıkmanın en etkili yolları bu konuda bir diyetisyene müracaat ederek yardım alın. Bünyenize uygun olmayan çok düşük kaloroli şok diyetleri kesinlikle uygulamayın.
- Beslenmenizde “omega 3″ ve “omega 6″ yağ asitleri açısından zengin balığa Stresle başa çıkmanın en etkili yolları protein açısından zengin et ve süt ürünlerine Stresle başa çıkmanın en etkili yolları seratonin hormonu salgılanmasına yardımcı olan karbonhidratlara ve lifli gıdalara özellikle yer verin.
- Her gün düzenli olarak 1.5 litre kadar su için. Stres altındayken ise Stresle başa çıkmanın en etkili yolları terlemeden dolayı su kaybınız olacak ve ağzınız kuruyacaktır. Bu durumu önlemek için özellikle su için.
- Haftada 3 gün egzersiz yapın Stresle başa çıkmanın en etkili yolları en azından 1 saat kadar yürüyün. Özellikle açık havada yapılacak egzersizler Stresle başa çıkmanın en etkili yolları stresle başa çıkmada etkili olan hormonların salgılanmasına yardımcı olur.
- Her gün çok geç saatlerde olmamak kaydıyla belirli bir saatte yatmayı ve sabahları belirli bir saatte kalkmayı alışkanlık haline getirin.
- Uykunuzu yeterince aldığınıza emin olun. Hatta Stresle başa çıkmanın en etkili yolları daha kaliteli bir uyku için yatmadan önce ılık duş alın. 1 bardak sıcak süt ya da bitki çayı için Stresle başa çıkmanın en etkili yolları rahatlatıcı müzik dinleyin ya da hoşunuza gidecek bir şeyler okuyun. İş konusunda ya da ertesi gün yapacaklarınızla ilgili hiçbir şey düşünmeyin.
“Hayır” demeyi mutlaka başarmalısınız
Stresle başa çıkmanın en etkili yolları
- Çok yoğun bir tempoda çalışıyorsanız Stresle başa çıkmanın en etkili yolları belirli aralıklarla mola verin Stresle başa çıkmanın en etkili yolları dik oturun Stresle başa çıkmanın en etkili yolları gözlerinizi kapatın ve 10 dakika kadar zihninizi boşaltın. Sevdiğiniz şeyleri Stresle başa çıkmanın en etkili yolları olmak istediğiniz bir yeri hayal edin.
- Belirli aralıklarla iş yerinde dolaşın Stresle başa çıkmanın en etkili yolları yürüyün ya da merdiven inip çıkın. Hareket etmeniz kan dolaşımınızın da harekete geçmesine yardımcı olacaktır.
- Ne olursa olsun eve iş getirmeyin. Eşinizi Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sevdiklerinize Stresle başa çıkmanın en etkili yolları çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın. Bu süreleri dolu dolu Stresle başa çıkmanın en etkili yolları kaliteli bir şekilde geçirin. Aile birliğinin korunmasına ve aile bağlarının güçlendirilmesine önem verin. Düzenli aralıklarla aile büyüklerinizi arayın ve ziyaret edin.
- Gün içinde kendinize ve hobilerinize zaman ayırın. Bu Stresle başa çıkmanın en etkili yolları kitap okumak ya da müzik dinlemek Stresle başa çıkmanın en etkili yolları yürüyüş yapmak Stresle başa çıkmanın en etkili yolları sevdiğiniz bir arkadaşınızla bir kafede oturup sohbet etmek de olabilir.
- Evde ya da iş yerinde Stresle başa çıkmanın en etkili yolları yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın. İşlerinizi daima aciliyet ve önem sırasına göre yapın. Kimsenin aynı anda her şeye birden yetişemeyeceğini unutmayın. Zamanınızı iyi kullanın. Gerek evde gerekse iş yerinde günlük ve haftalık planlar Stresle başa çıkmanın en etkili yolları programlar yapmak size yardımcı olacaktır.
- “Hayır” demeyi mutlaka başarmalısınız. En yakınlarımız bile bazen içinde bulunduğumuz stresi ve koşuşturmacayı göz ardı ederek çok talepkar ya da bencil olabilir. Onlara ”hayır” demeyi öğrenin.
- Gerek evde gerek iş yerinde Stresle başa çıkmanın en etkili yolları eğer ihtiyacınız varsa mutlaka yardım ve destek isteyin. Siz bunu dile getirmedikçe insanların farketmesini beklemeyin.
- Sizi zorlayan Stresle başa çıkmanın en etkili yolları samimiyetine inanmadığınız ve size aaaif vermeyen kişilerle birarada olmayın. Bu Stresle başa çıkmanın en etkili yolları eskiden çok samimi olmanıza rağmen şimdi sizin için hiçbir şey ifade etmeyen bir okul arkadaşınız bile olabilir.
- İnsanların boş yere vaktinizi çalmasına izin vermeyin.
- Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın.
- Sizin için stres kaynağı olan olaylara ya da sizi öfkelendiren durum tünüzden ve giyim şeklinizden hoşnut olmamanıza lara farklı açılardan bakmayı deneyin. Neden-sonuç ilişkileri üzerinde düşünün. Empati kurmayı öğrenin. Unutmayın ki her zaman siz haklı olamazsınız.
- Stresiniz ve öfkenizle başa çıkmayı öğrenin. Acele karar vermeyin Stresle başa çıkmanın en etkili yolları nefes alma tekniklerini deneyerek sakinleşmeye çalışın Stresle başa çıkmanın en etkili yolları daha sonra pişman olacağınız sözler sarf etmeyin. Gerekirse bir süre bulunduğunuz ortamı terk edin ve sakinleştikten sonra durumu yeniden değerlendirin.
Stresle başa çıkmanın en etkili yolları
- Gülümsemeyi Stresle başa çıkmanın en etkili yolları iyimser ve esprili olmayı ihmal etmeyin.
- Sıkıntılı anlarınızda kendinize başarılarınızı hatırlatın ve gelecek için neler yapmak istediğinizi listeleyerek planlayın.
- Şu anda sizi çok üzen ya da kızdıran bir olayı 1 yıl sonra muhtemelen hatırlamıyor olacağınızı unutmayın.
- Geçmişte olanlarla çok fazla uğraşmayın. Gelecek için planlar yapın Stresle başa çıkmanın en etkili yolları ancak bunun için kafanızı çok yormayın. En önemlisi Stresle başa çıkmanın en etkili yolları içinde bulunduğunuz anı yaşayın.
- Belirli aralıklarla tatile çıkın Stresle başa çıkmanın en etkili yolları özellikle de doğa ile içiçe olabileceğiniz yerlere gidin.
- İnançlarınızı güçlü tutun. Bu Stresle başa çıkmanın en etkili yolları iç huzurunuz açısından önemlidir.
- İhtiyacı olanlara maddi-manevi yardım edin. Bu Stresle başa çıkmanın en etkili yolları kendi gözünüzdeki değerinizi arttıracaktır.
- Her yolu denemenize rağmen stresle başa çıkamıyorsanız Stresle başa çıkmanın en etkili yolları mutlaka bir uzman psikologdan ya da psikiyatristten yardım alın.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Stresle başa çıkmanın en etkili yolları

Stresle başa çıkmanın en etkili yolları konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Toplantılardan Zaferlerle Çıkmanın Yolları;Henry CALER, Bob OSKAN Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 04:17
Stresle Mücadele Yöntemleri gizem Psikoloji 0 29-06-2008 02:12
Çocuklarda İnatlaşma ile Başa Çıkmanın Yolları Forum Ana Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 07-03-2008 01:48
Stresle Mücadele Yolları Forum Ana Psikoloji 0 05-03-2008 03:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats