Bakimliyiz.Com

-   Psikoloji (http://www.bakimliyiz.com/psikoloji/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Gençlik ve Şiddet (http://www.bakimliyiz.com/psikoloji/19027-genclik-ve-siddet.html)

Bkmlyz 06-07-2008 01:35

Gençlik ve Şiddet
 
Hazırlayanlar: Doç. Dr. Erol Gökahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif Ankara Numune Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi
Uz. Dr. M. Hakan Türkçaparhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gifSSK Ankara Hastanesi

GENÇLİK BAŞIMDA DUMAN
İnsanlık tarihi boyunca şiddethttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif insanlığın gündeminden hiç eksik olmamıştır. Kimi zaman problemlerin çözümü için şiddetten bir vasıta olarak yararlanma yoluna gidilirkenhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif kimi zaman da toplumdan şiddeti söküp atmanın çareleri üzerinde durulmuştur. Türk toplumu dahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif diğer tüm toplumlar gibi kendisini bazı tarihsel durum ve koşulların sonucundahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif şiddet problemlerinin içinde bulmuş ve bu problemleri çözebilmek için çareler aramıştır. Örneğin 1970-1980 yıllarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif toplumumuzun böyle bir şiddet karabasanına gömüldüğü ama bir biçimde bundan sıyrılmasını bildiği yıllar olarak toplumsal hafızamıza kaydedilmiştir.

1970-1980 yılları arasında yaşanan ve kendini daha çok siyasi biçimlerde ifade eden şiddethttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif toplumun tüm kesimlerinde belirgin bir etki yapmış ama özellikle bir gençlik problemi olarak ortaya çıkmıştı. Bu dönemde bir gençlik problemi olarak siyasi şiddethttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif ülkemizin çözmek zorunda olduğu problemler içindehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif tartışmasız bir biçimde birinci sıraya yerleşmişhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/nokvir.gif başta yüksek ve orta öğrenim görenler olmak üzerehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif birçok gencimiz menfur olaylarda yaşamlarını yitirmişler veya çeşitli bedenselhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif ruhsalhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif toplumsal sorunlarla başetmek durumunda kalmışlardı. 1970-1980 dönemihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif gençliğin şiddetle ilgili problemlerininhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif bazı durum ve koşullar bir araya geldiğindehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif hangi noktalara varabileceğinin çok tipik bir örneğini göstermektedir. Üstelik bu halhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif yalnızca bizim ülkemize mahsus değildir. Hangi ülkenin tarihine bakarsak bakalımhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif gençliğin şiddetle ilgili problemlerinin bazan çok ileri safhalara vardığını ve hatta 1968′li yıllarda olduğu gibihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif dünya çapında bir boyuta ulaştığını gözlemleyebiliriz.
1994-1995 öğrenim yılının özellikle ikinci yarısındahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif başta İstanbul metropol kentimizin liselerinde olmak üzerehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif orta öğrenim gençliğimizin şiddetle ilgili yeni tipte bir problemle karşı karşıya olduğuna dairhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif kamuoyumuzda haklı bir telaş ve kaygı ortaya çıkmıştır. Bu olayların nedenleri tam olarak anlaşılamamışhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif fatura “kredili sistem”e kesilmiştir. 1996-1997 öğrenim yılının başlangıcından itibaren bu kez genç yaş grubunda yaşanan şiddet olaylarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif yeniden üniversitelere “siyasi şiddet” kılığında girmiştir. Tüm bunlar olup biterken kamuoyu ve yetkililer hep aynı bildik tavrı almaktahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif somut ve belirgin veriler sunan bilimsel araştırmalar yapılmaksızınhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif bir an evvelhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif aceleyle suçlular aranması yoluna gidilmektedir. Her kişihttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif her toplumsal ve siyasi kesimhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif kendi tarz ve anlayışına görehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif problemin bir yanına el atmaktahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif ortada bilimsel araştırma bulguları olmadığındanhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif toplumumuzu çok derinden etkileyen bu sorunun nedenleri ve çözüm yolları hakında bir fikir birliği sağlanamamaktadır. Hatta bazılarıhttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif gençliğimizden tümüyle umutlarını kesecek kadar ileri ölçülere varan değerlendirmeler yapmaktan çekinmemektedirler.
Biz isehttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif çözümünde belki bir ışık olur umuduylahttp://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif bu çok önemli toplumsal soruna bilimsel olarak yaklaşmayı deneyeceğiz. Öncelikle şiddet ve saldırganlık üzerinde durmalıyız.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:16 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.