bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 01:36   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Genel olarak şiddet ve saldırganlık

Tüm soyut kavramlar gibi saldırganlık ve şiddet kavramlarının da tanımlanması Genel olarak şiddet ve saldırganlık hem zor hem de çok kolaydır. Zorluk ve kolaylık Genel olarak şiddet ve saldırganlık bu kavramların sınırlarının kolaylıkla genişletilerek Genel olarak şiddet ve saldırganlık içeriklerinin bulanıklaştırılabilmesinden gelmektedir. Kavramlar konusunda özensiz bir tutum Genel olarak şiddet ve saldırganlık işimizi zorlaştırmakla kalmayıp bir kavram kargaşasına yol açarak şiddeti Genel olarak şiddet ve saldırganlık nedenlerini ve sonuçlarını net bir şekilde ele almamıza da engel olabilir. Bu nedenle biz Genel olarak şiddet ve saldırganlık saldırganlık ve şiddet derken bu kavramların bilinen ve çoğu bilimci tarafından paylaşılan tanımlarını kullanacağız. Buna göre saldırganlık Genel olarak şiddet ve saldırganlık “başka bir insana zarar vermeye Genel olarak şiddet ve saldırganlık acı çektirmeye veya yaralamaya yönelik herhangi bir tür davranışa verilen ad”dır. Şiddet de benzer anlamda kullanılan bir kavram olarak “güç kullanmak Genel olarak şiddet ve saldırganlık baskı uygulamak Genel olarak şiddet ve saldırganlık başka insanlara zarar vermeye ve yaralamaya dönük hareketler” anlamına gelmektedir.
Şiddet Genel olarak şiddet ve saldırganlık sadece birey ölçeğinde ele alındığında Genel olarak şiddet ve saldırganlık bireyin artmış saldırganlık dürtüleri ile içsel kontrol düzenekleri arasındaki denge bozulduğunda gündeme gelir. Bireyin saldırgan eğilimleri ve şiddet fantazileri olabilir Genel olarak şiddet ve saldırganlık fakat bunlar kişi kontrolünü yitirmedikçe eyleme dönüşmezler Genel olarak şiddet ve saldırganlık böylelikle bir şiddet problemi ortaya çıkmamış olur. Organik veya sinirsel bozukluklar ile çevresel ortamdan gelen uyaranlar Genel olarak şiddet ve saldırganlık saldırganlığı ortaya çıkaran dürtüleri şiddetlendirirken Genel olarak şiddet ve saldırganlık beyindeki kimi kimyasal bozukluklar ve kişinin ruhsal dünyasının kolayca kırılabilme özelliği göstermesi Genel olarak şiddet ve saldırganlık kontrol sistemini zayıflatır.
Birçok araştırmacı Genel olarak şiddet ve saldırganlık şiddet eylemlerini biçimleyen güçleri anlamaya ve bu yolla kimin şiddet gösterebileceğini öngörmeye çalışmışlardır. Şiddeti öngörmekte kullanılan ve bu araştırmalarda elde edilen tek tek bireylere ait bulguların en bilinenleri şunlardır:
1) Yüksek düzeyde zarar verme niyeti Genel olarak şiddet ve saldırganlık
2) Kurbanın varlığı Genel olarak şiddet ve saldırganlık
3) Sık ve açık tehditlerde bulunma Genel olarak şiddet ve saldırganlık
4) Somut plan yapma Genel olarak şiddet ve saldırganlık
5) Şiddet araçlarına kolaylıkla ulaşabilme imkanı Genel olarak şiddet ve saldırganlık
6) Kontrolü yitirmeye dair önceki yaşamından sağlanan bilgi Genel olarak şiddet ve saldırganlık
7) Devamlı öfke Genel olarak şiddet ve saldırganlık düşmanlık veya küskünlük duyguları Genel olarak şiddet ve saldırganlık
8) Şiddeti seyretmekten hoşlanma Genel olarak şiddet ve saldırganlık
9) Merhametsizlik Genel olarak şiddet ve saldırganlık
10) Kendisini kurban olarak görme Genel olarak şiddet ve saldırganlık
11) Otoriteye küsme Genel olarak şiddet ve saldırganlık
12) Çocuklukta kötü muamele ve yoksunluk Genel olarak şiddet ve saldırganlık
13) Evde sıcaklık şefkat ve ilgi azlığı Genel olarak şiddet ve saldırganlık
14) Erken anababa kaybı Genel olarak şiddet ve saldırganlık
15) Çocuklukta yangın çıkarma Genel olarak şiddet ve saldırganlık yatak ıslatma ve hayvanlara zalim davranma Genel olarak şiddet ve saldırganlık
16) Daha önceden şiddet eylemlerinde bulunmuş olma Genel olarak şiddet ve saldırganlık
17) Dikkatsiz ve tedbirsiz araba kullanma…
Şiddet davranışının sıklığı ve özellikleri
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan istatistiklere göre 1992 yılında 1 Genel olarak şiddet ve saldırganlık932 Genel olarak şiddet ve saldırganlık274 adet şiddete yönelik suç işlenmiştir. Bunlardan 109 Genel olarak şiddet ve saldırganlık062’si tecavüz Genel olarak şiddet ve saldırganlık 23 Genel olarak şiddet ve saldırganlık760′ı cinayettir. Şiddet suçları metropol bölgelerde kırlık kesimlere göre daha fazladır.

Cinayetler en fazla birbirini tanıyan insanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Cinayetlerin %50 den fazlası ateşli silahlarla yapılmıştır. ABD’nde cinayet Genel olarak şiddet ve saldırganlık 15-24 yaş arasında en sık ikinci ölüm nedenidir. Zencilerde bu oran iki kat daha fazladır. Cinayet oranı İngiltere Genel olarak şiddet ve saldırganlık İsveç Genel olarak şiddet ve saldırganlık Japonya ve Kanada gibi silah taşımanın daha sıkı kurallara bağlı olduğu ülkelerde daha düşüktür. Cinayet Genel olarak şiddet ve saldırganlık düşük sosyoekonomik grupta daha yaygındır ve daha çok erkekler tarafından gerçekleştirilir. ABD’nde lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada erkeklerin %28′i Genel olarak şiddet ve saldırganlık kız öğrencilerin ise %7’si bir önceki ay içinde fiziksel bir kavgaya karıştıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan gençlerin %35′ i Genel olarak şiddet ve saldırganlık yaşamları boyunca en az birkez tıbbi yardım gerektirecek denli yaralandıkları fiziksel bir kavga yaptıklarını belirtmişlerdir.
Zeka gerilikleri Genel olarak şiddet ve saldırganlık ağır ruhsal bozukluklar (şizofreni Genel olarak şiddet ve saldırganlık manik atak Genel olarak şiddet ve saldırganlık paranoid bozukluklar) Genel olarak şiddet ve saldırganlık antisosyal ve sınır (borderline) kişilik bozukluğu gibi kimi ruhsal rahatsızlıklarda ve kişilik bozukluklarında şiddet ve saldırganlık eğilimi bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Herhangi bir ruhsal rahatsızlığı olsun veya olmasın saldırganlık gösteren bireyler Genel olarak şiddet ve saldırganlık bunu genellikle bildikleri insanlar Genel olarak şiddet ve saldırganlık çoğu kez de aile üyeleri üzerinde gerçekleştirirler. Bu durum Genel olarak şiddet ve saldırganlık saldırganlığın belirsiz bir yönelim göstermediğine işaret etmektedir. Ancak bu genellemenin tek ve konumuz açısından önemli istisnası genç erkeklerdir. Gençlik döneminde yeralan erkekler Genel olarak şiddet ve saldırganlık çoğunlukla tanımadıkları veya rastlantı sonucu karşılaştıkları insanlara karşı da saldırganlık sergileyebilmektedirler.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Genel olarak şiddet ve saldırganlık

Genel olarak şiddet ve saldırganlık konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ilk Olarak çocuk Gelişimini Bilmenin önemi Nedir? mine ulas Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 30-05-2008 02:53
Köpeklerde saldırganlık Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50
Tedavi yöntemi olarak sanat Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 12-03-2008 11:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats