bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 01:37   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler

1) Engellenme: İnsanları şiddete teşvik eden en güçlü şey engellenmedir. John Dollard’ın engellenme-saldırganlık varsayımı Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler bu ilişkiye dayanır. Bu varsayımın özgün şekline göre Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler engellenme Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler daima bir biçimde saldırganlığa yol açar ve aynı şekilde saldırganlık Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler daima engellenmeden köken alır.
Bununla birlikte engellenmiş insan Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler her zaman saldırganlığa başvurmaz Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler küskünlükten Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler ruhsal çökkünlüğe engellenmeye yol açan durumu ortadan kaldırmaya yönelik davranışlara dek Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler bir dizi tepki gösterebilir. Her engellenme saldırganlığa yol açmadığı gibi saldırganlığın tamamı da engellenmeden doğmaz. Kimi insanlar örneğin boksörler Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler futbolcular Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler birçok nedene ve uyarana bağlı olarak saldırgan davranışlar gösterebilirler. Engellenmenin hangi durumlarda saldırganlığa yol açtığıyla ilgili çalışmalarda engellenmeyi yaratan etkenin bunu belirlediği saptanmıştır. Engellenme yaratan etken Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler sadece yoğun olduğu zaman saldırganlığa yol açmaktadır. Engellenme hafif veya orta derecede olduğunda ise Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler saldırganlığı arttırmayabilir. Ayrıca engellenme Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler hakedilmiş ve doğal olarak görüldüğünde değil de Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler aaafi veya haksız olarak görüldüğünde saldırganlığı arttırmaktadır.
2) Doğrudan provake edilme: Araştırmalarda elde edilen bulgulara göre Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler fiziksel kötüye-kullanım ve alay Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler insanlarda saldırgan davranışları arttırmaktadır. Birkez saldırganlık ortaya çıktı mı bu öngörülemez bir şekilde artarak sürebilmektedir. Bunun sonucundan hafif sözel dalga geçmeler veya bakışlar bile süreci başlatarak daha şiddetli provake edici davranışlara ve artan şiddet tepkilerine yol açabilmektedirler.
3) Saldırganlık gösteren örneklere maruz kalma: Filmlerde ve televizyon programlarında Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler radyo Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler gazete Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler fotoğraf gibi kitle iletişim araçlarında yeralan şiddet ögelerinin etkileri Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler toplumun saldırganlık konusunda en fazla duyarlı olduğu alanlardan birisidir. Bu konuda çok çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Televizyondaki şiddetle saldırganlık arasında bağlantı Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler artık bilinen ve kabul edilen bir saptamadır. Çocukların televizyonda izledikleri şiddet içeren filmler arttıkça akranlarına karşı daha saldırgan oldukları bulunmuştur. İlişkinin şiddeti Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler izleme zamanı ile orantılı olarak artmaktadır. Görsel olarak şiddete maruz kalmanın en önemli etkisi Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler çocuklar üzerinedir. Küçük çocuklar şiddet uyguladıklarında kurbanın acı çekmesine aldırmadan yaptıkları şeyi sürdürebilirler diğer yandan büyük çocuklar ve yetişkinler kurbanın çektiği acıdan etkilenerek durabilirler. Yine çeşitli yaşlardaki çocuklarla yapılan bir deneyde şiddet ögesi içeren bir filmin başı gösterildikten sonra çocuklara film için bir final seçmeleri söylendiğinde küçük çocukların saldırgan sonlar Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler büyük çocukların ise şiddet içermeyen sonlar seçtikleri görülmüştür. Bu da şiddeti algılayış ve değerlendirişin duygusal ve bilişsel olgunlukla ilgili olduğunu düşündürmektedir.
Filmlerdeki ve televizyondaki şiddetin çocukları etkileme şekli ve süreci ile ilgili üç tür mekanizma ve etkiden söz edilmektedir: a) Gözlemsel öğrenme: Bireyler medyada gördükleri şiddet olayları ile daha önce davranış dağarcıklarında olmayan insanlara zarar vermenin ve şiddetin yeni yeni usullerini öğrenerek davranış dağarcıklarına katmaktadırlar. b) Kontrolün kaybolması: Saldırgan davranış ve eylemleri izleyenlerin saldırganlık ve siddete karşı olan engelleyici kontrol mekanizmaları gevşemektedir. c) Duyarsızlaşma: İzleyicilerin saldırgan davranışlar ve onun kurbanlarda yarattığı sonuçlarına karşı olan duygusal tepkileri azalmaktadır. Çünkü şiddet görüntüleri olağanlaşarak ve kanıksanarak Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler sanki gerçek değillermiş gibi algılanmakta ve zaten görüntüler asla gerçeğin yerini tutmamakta Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler şiddet medyaya olanca çıplaklığıyla yansıyamamakta Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler adeta tül bir perde altına alınmaktadır. Sonuç olarak kişi artık bu olaylara duygusal bir tepki gösterse bile bu çok az olmaktadır.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler

Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Psikolojik ilkyardım gizem Psikoloji 0 05-07-2008 06:12
Saç Kaybını Artıran Etkenler Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 28-06-2008 07:18
Sünnette psikolojik travmaya dikkat Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 26-06-2008 01:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats