bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 01:37   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri

Şiddetin ve saldırganlığın Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri tekil bireysel özelliklerin ötesinde Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri toplumsal ve siyasi birtakım belirleyicileri olduğu da ileri sürülmketedir. Bu konularda kimi zaman birbirleriyle çelişen birçok teori ortaya atılmakta ve açıklamalar yapılmaktadır. Bunlardan en belli başlı olanlarına kısaca temas edecek olursak Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri şunları söyleyebiliriz:
Değişik toplumlarda ve toplumların değişik katmanlarında saldırgan davranışların ve şiddet olaylarının değişen sıklıkta olması toplumsal etkenlerin saldırganlığı etkilediğini düşündürmektedir. Bunu açıklayabilmek çok çeşitli varsayımlar üretilmiştir ancak sorunun tek ve tatmin edici bir cevabı olmadığı açıktır. Toplumsal şiddetin bugüne kadar üzerinde en çok durulan belirleyeni Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri ekonomik yoksunluk ve toplumsal huzursuluğa verilen tepkilerdir. Araştırmacılar Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri ilk başta insanlara uygulanan baskı ile toplumun ona verdiği tepkinin belirli oranlarda arttığını Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri ancak baskı belirli bir yüksek düzeye eriştikten itibaren şiddet tepkisinin azalmaya Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri ama baskı dayanılmaz bir hale geldiğinde ise Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri bu kez tam tersine şiddet tepkisinin de baskıyla birlikte artmaya başladığını saptamışlardır. Siyasi şiddet üzerine çalışan bazı araştırmacılar Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri toplumdaki ayaklanma ve kargaşaya yol açan siyasi şiddeti Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri daha çok toplumsal ve siyasi alanlarda uzun süreli bir gelişmenin ve ilerlemenin ardından yaşanan kısa bunalım dönemlerine ve bu dönemlerde ihtiyaçların tatmin edilememesine bağlama eğiliminde olmuşlardır.
Landau tarafında ortaya atılan bir varsayıma göre Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri saldırganlık Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri toplumsal destek sistemlerinin yetersiz olduğu veya tamamıyla çöktüğü toplumlarda artar. Enflasyon hızı ve evlenme ve boşanma hızları arasındaki oranları toplumsal ve ailevi stresin bir ölçüsü olarak kullanan Landau 1960 ve 1970′li yıllarda çalıştığı 12 ülkeden 11′inde bu toplumsal ve ailevi bozukluk göstergeleriyle şiddet suçu oranları arasında anlamlı bir bağlantı bulmuştur. Bu araştırmada aradaki bağlantının gösterilemediği tek istisnai ülke Japonya olmuştur. Landau Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri bunu Japonya’da aile dışındada çok güçlü davranışsal kontrol sistemlerinin (örneğin okul Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri işyeri gibi) olmasıyla açıklamıştır. Japon kültürünün toplumsal normların çiğnenmesinin çok güçlü utanç duyguları doğurmasını da ek bir etken olarak belirlemiştir. Bu nedenle Japonya’da toplumsal ve ailevi işlev bozukluğu ile intiharların bağlantılı olarak yükselmesini de buna bağlamıştır.
Bir grup sosyolog Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri sanılanın aksine Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri kimi zaman saldırganlık da içeren çatışmaların Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri önceden iletişimi olmayan grupların Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri bir biçimde birbirleriyle iletişim kurmalarına ve sosyalleşmelerine imkan sağlaması üzerinde durmuşlar Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri çatışmaların grubun bütünleşmesi Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri yeni değerlerin oluşması Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri gerilimlerin azaltılması Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri yeni dengelerin kurulması Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri toplum içinde sağlam emniyet subaplarının meydana getirilmesi açılarından da ele alınmasını önermişlerdir. Bu sosyologlara göre Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri şiddetten ziyade Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri toplum yapısının katılığı Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri düşmanlıkları biriktirmesi ve çatışma başladığında tek bir bölünme çizgisinde yoğunlaşmasına neden olması yüzünden yapının dengesini daha çok tehdit etmektedir. Daha çok sistem üzerinde duran bazı sosyologlar ise Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri bir sosyal sistem içinde kişilerin gelir Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri eğitim Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri etki Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri iktidar ve mesleki itibar gibi değişik konumlarda tutarsız ve uyumsuz olmaları halinde Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri daha fazla şiddete başvuracaklarını Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri sosyal yaşamın sınırlı ve konum farklılıklarının az olduğu toplumların bu yüzden daha istikrarlı kaldıklarını söylemektedirler.
Bugüne dek yapılan çalışmaların çoğunda şiddet ve saldırganlıkla ilgili eylemleri ve suçları daha çok 15-30 yaş arasında Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri erkek Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri fakir Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri şehirli nüfustan Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri ülkede etnik veya toplumsal olarak düşük bir gruba mensup bireylerin gerçekleştirdiği bulunmuştur. Bunun toplumlar arasında pek değişmeyen bir bulgu olması Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri kültürel ve alt-kültürel değerlerin şiddet üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu etkenler bireysel özelliklerle birarada işleyerek etkili olabilmektedir.
Saldırganlıkla ilgili bir diğer önemli toplumsal bulgu Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri göreceli olarak şiddetten uzak gençlerin kalabalık içinde veya gençlik çetelerinde saldırgan davranışlar sergileyebilmeleridir. İnsanlar ait oldukları topluluktan farklı görünmekten hoşlanmazlar. Daha da ötesi Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri insan bir gruba katıldığında bireysel özelliklerinden bir miktar uzaklaşmış ve daha insani özelliklerini yitirmiş bir hale gelip davranışları stereotipleşip tanınmaz hale gelebilir. İnsanın kendisinden farklı insanlardan hoşlanmaması ve onlara şüpheyle bakması eğilimi grup şiddetini arttıran önemli bir nedendir. Bu durum Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri Japonya gibi homojen toplumlarda Amerika gibi hetorojen toplumlara göre şiddetin neden daha az olduğunu açıklar. Yine kalabalık içinde kişi bireyselliğini yitirir Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri davranışlarından daha az sorumlu hale gelir. Anonimlik yalnız halimize göre saldırganlığımızı daha rahat göstermemizi sağlar.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri

Saldırgan davranışın toplumsal belirleyicileri konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saldırgan davranışı belirleyen psikolojik etkenler Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:37
Engelli kardeşlerin ailesine toplumsal baskı Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 05-05-2008 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats