bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 01:42   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gençlik Çağı Depresyonu

Zaman zaman çocuklarınızın aktivitelerinde azalma ve sosyal ilişkilerinde gerileme gibi bazı durumlar gözlemliyor olabilirsiniz. Elbette ki bu gibi durumlar Gençlik Çağı Depresyonu yaşam içerisinde doğaldır. Fakat Gençlik Çağı Depresyonu bunlar artarak devam ediyorsa Gençlik Çağı Depresyonu bu noktada depresif bir tablo akla gelebilir.
Yetişkin dünyasında en yaygın olarak gözlenen hastalıklardan biri depresyondur. Yetişkinlerdeki depresyonun teşhis ve tedavisindeki ilerleyen gelişmeler Gençlik Çağı Depresyonu ergenlik ve çocukluk dönemindeki depresyonla ilgilenilmesine yol açmıştır. Ancak yetişkinlerden farklı olarak gençlik çağındaki depresyona eşlik eden birçok farklı belirtinin ortaya çıktığı bilinmektedir.
Depresyon Nedir Gençlik Çağı Depresyonu
Depresyon Gençlik Çağı Depresyonu duygularda güvensizlik Gençlik Çağı Depresyonu karamsarlık ve çöküntünün oluşmasını Gençlik Çağı Depresyonu düşünce ve hareketlerdeki yavaşlamayı anlatan genel bir durumudur.
Depresyonun Belirtileri
• Düşük aktivite düzeyi Gençlik Çağı Depresyonu okul aktivitelerinden hoşlanmama Gençlik Çağı Depresyonu akademik olmayan okul aktivitelerine genel ilginin kaybı Gençlik Çağı Depresyonu
• Sosyal içe çekilme Gençlik Çağı Depresyonu gruplara katılmada azlık Gençlik Çağı Depresyonu genel sosyal ilgilerin kaybı Gençlik Çağı Depresyonu
• Üzüntülü ve endişeli olma Gençlik Çağı Depresyonu suçluluk ve utanç duyguları Gençlik Çağı Depresyonu kolayca kızma ağlama Gençlik Çağı Depresyonu ani öfke patlamaları Gençlik Çağı Depresyonu
• Konsantrasyon zayıflığı Gençlik Çağı Depresyonu kendini yerme Gençlik Çağı Depresyonu kendine zarar verici davranışlar Gençlik Çağı Depresyonu kararsızlık Gençlik Çağı Depresyonu karamsarlık Gençlik Çağı Depresyonu intihar düşünceleri Gençlik Çağı Depresyonu
• Uykuya dalamama Gençlik Çağı Depresyonu tat duygusunun kaybı Gençlik Çağı Depresyonu zihinsel ya da fiziksel yorgunluk Gençlik Çağı Depresyonu yeme alışkanlıklarında ani ve sıra dışı değişiklikler.
Gençlik Çağında Depresyonu Ortaya Çıkaran Faktörler
Nelson & İsrael Gençlik Çağı Depresyonu biyolojik etkiler Gençlik Çağı Depresyonu sosyal–psikolojik etkiler Gençlik Çağı Depresyonu bilişsel–davranışsal yaklaşımların depresyonun gelişimini etkileyen faktörler olduğundan söz etmektedir.
Biyolojik Etkiler: İkizler Gençlik Çağı Depresyonu aile ve üvey çocuklarla yapılan çalışmalarda Gençlik Çağı Depresyonu yetişkin bireylerin depresyonunda kalıtımın önemli bir faktör olduğu bulunmuştur.
Sosyal Psikolojik Etkiler: Bu etkiler yine depresyondaki yetişkinlerle çalışmalardan türetilmiştir. Ayrılma ve kayıp yaşantısı bu etkilerden ilkidir ve en yaygın biçimde depresyonun psikolojik nedeni olarak gösterilir. Çocukluk dönemindeki bakım eksikliğinin olması Gençlik Çağı Depresyonu aile yapısındaki değişiklikler (boşanma Gençlik Çağı Depresyonu ayrılık Gençlik Çağı Depresyonu aile üyelerinden birinin kaybı) Gençlik Çağı Depresyonu sosyo-ekonomik güçlükler gibi ek faktörler gençlik yıllarındaki depresyon yaşama riskini artırmaktadır.
Bilişsel–Davranışsal Yaklaşımlar: Kişiler arası beceriler Gençlik Çağı Depresyonu bilişsel çarpıtmalar Gençlik Çağı Depresyonu benlikle ilgili görüşler Gençlik Çağı Depresyonu kontrol inançları Gençlik Çağı Depresyonu stres gençlik çağı depresyonunda üzerinde durulan konulardır. Düşük hareket düzeyi ve yetersiz kişiler arası ilişkilerin depresyonun gelişiminde ve süreklilik kazanmasında önemli olduğu Ferster ve Levinson tarafından vurgulanmıştır.
Gençlik Çağında Değişimler ve Depresyon
Ergenlik değişim Gençlik Çağı Depresyonu büyümek Gençlik Çağı Depresyonu dönüşüm ve başkalaşım demektir. Ergenlik döneminde birey hem bedensel hem ruhsal hem de toplumsal alanda değişime dönüşüme uğrar. Büyümek ergenliğe özgü değildir Gençlik Çağı Depresyonu çocuklar da büyürler. Ama pek değişmezler. Öyleyse Gençlik Çağı Depresyonu ergenler hem büyürler Gençlik Çağı Depresyonu hem de değişirler.
Ergenlik bazı yazarlara göre “”ikinci doğum”"dur. Dolto Gençlik Çağı Depresyonu ergenlerin de tıpkı yaşamın ilk döneminde yaşama alışmaya çalışan yeni doğan bebekler gibi Gençlik Çağı Depresyonu kırılgan ve dayanıksız olduklarını belirtir. Ve onları kabuk değiştiren yengeçlere benzetir. Yengeçler kabuk değiştirdikleri dönemde zayıf ve savunmasızdırlar. Eğer bu dönemde yaralanırlarsa bu yaranın izini tüm yaşamları boyunca taşırlar. Öyleyse ergenlik bireyin oldukça zayıf ve duyarlı olduğu bir süreçtir.
Ergenlik bir hastalık değildir. Doğal ve gerekli bir süreçtir. Ancak kimi zaman yetişkinlikte görülen ruhsal rahatsızlıkların başladığı dönemdir de. Bireyin birçok cephede birden mücadele etmek zorunda olduğu zorlu bir dönemdir.
Ergenlik sürecinin zorunlu aşamalarından biri çocukluk döneminin bittiğinin kabullenilmesi ve yeni bir dönemin gerektirdiği tüm yeni tanımlamaların yapılmasıdır. Yas Gençlik Çağı Depresyonu yapılandırıcı ve düzenleyici nitelikleriyle ergenliğe damgasını vurur. Ergenlikte yas bütünüyle olumlu ve hatta zorunludur.
Ancak bu sürecin olumlu olabilmesi bazı koşullara bağlıdır. Bu koşullardan en önemlisi ergenin yeni özdeşimlere yönelebilmesidir. Yeni özdeşim nesneleri çeşitlidir. Ergenlerin düşüncelerini ve davranışlarını örnek aldıkları Gençlik Çağı Depresyonu etkilerinde kaldıkları Gençlik Çağı Depresyonu özdeşim kurdukları kişiler kimi zaman bir sanatçı Gençlik Çağı Depresyonu bir sporcu Gençlik Çağı Depresyonu bir politikacı bir düşünür veya bir aile büyüğü olabilir. Bu noktada kendine yeni bir aile hikayesi üreten ergen kişisel yakınlığı ev dışında da arayabilir.
Ailede boşanma Gençlik Çağı Depresyonu ayrılık Gençlik Çağı Depresyonu ölüm gibi benlik saygısını azaltan durumlarda pek çok gencin ilk tepkisi davranış bozukluğu biçiminde olmaktadır. Gencin birden umursamaz bir tavır takındığı Gençlik Çağı Depresyonu derslerine boş verdiği Gençlik Çağı Depresyonu okuldan kaçmaya Gençlik Çağı Depresyonu öğretmenlere karşı gelmeye başladığı Gençlik Çağı Depresyonu haylaz arkadaşlara kapıldığı gözlenir. Açıkça yas tutamayan Gençlik Çağı Depresyonu depresyon belirtisi gösteremeyen genç Gençlik Çağı Depresyonu dolaylı yoldan depresyonu aşmaya çabalar. Kolay arkadaş edinemeyen genç de ilişki alanını daraltıp yalnız kalacağı uğraşlara yönelebilir. Hayvan besleyerek Gençlik Çağı Depresyonu tüm gününü onların bakımına ayırarak Gençlik Çağı Depresyonu onlarla konuşup severek depresyona karşı kendini savunmaya çabalayabilir.
Tanımını yaptığımız depresyon gençlik çağında tüm belirtileriyle birlikte çok seyrek olarak görülür. Fakat ortaya çıkan bu belirtiler gençlik dönemine özgü belirtiler de olabilir. Kimlik gelişimi tamamlanana kadar ve geleceğe dair beklentiler ve rol tanımları netleşene kadar devam edebilir. Ortaya üstü örtülü Gençlik Çağı Depresyonu dolaylı ya da depresyonu düşündürebilecek belirtiler çıkabilir. Bu belirtiler şunlardır:
• Genç can sıkıntısı çeker ve tedirgindir.
• Hiçbir işle uzun süre ilgilenemez Gençlik Çağı Depresyonu bir uğraştan ötekine yönelir.
• İstekle başladığı bir işten çabuk bıkar Gençlik Çağı Depresyonu coşku ile bezginlik arasında gider gelir.
• Dikkatini yoğunlaştırmakta güçlük çeker Gençlik Çağı Depresyonu okuduğunu anlamaz. Unutkanlıktan dalgınlıktan yakınır Gençlik Çağı Depresyonu ders dinleyemez Gençlik Çağı Depresyonu başarısı düşer.
• Bedeniyle uğraşır.
Depresyon yaşayan gençlerin ailesiyle ve çevresiyle ilişkileri sürekli gergin ve bozuktur. Gençlerin bir bölümünde ise karamsarlık Gençlik Çağı Depresyonu isteksizlik Gençlik Çağı Depresyonu üzüntü Gençlik Çağı Depresyonu yalnızlık gibi içe çekilme belirtileri egemendir. Belirtileri ne olursa olsun depresyonda olan bu gençlerin Gençlik Çağı Depresyonu sorunlarla karşılaştıklarında bunları çözemediklerinden Gençlik Çağı Depresyonu güç durumlarda konuşacak Gençlik Çağı Depresyonu danışacak birini bulamadıklarından yakınmaları ilginçtir. Aileleriyle araları gergin olan bu gençlerin önemli bir bölümü yaşıtlarının desteğinden de yoksundurlar.
Genç kısa bir süre bile olsa umutsuzluk Gençlik Çağı Depresyonu güçsüzlük değersizlik duygularını yaşadıktan sonra benlik saygısına indirilen ani bir darbe sonucu çevresine duyduğu öfke ve kızgınlığı kendisine yöneltebilir. Bu kızgınlık ve öfkenin yoğunluğu kendisine zarar vereceği girişimleri tetikleyebilir.
Gencin sorunlarını yadsıma yanında kendi suçluluk duygularını bastırma çabasıyla Gençlik Çağı Depresyonu aileler tedaviden kaçmaktadırlar. Bir bakıma kendi kendileriyle yüzleşmekten korkmaktadırlar. Bu nedenle ilişkilerin gözden geçirilmesi Gençlik Çağı Depresyonu sorunların ele alınması için son fırsattır. Aile içi dengeyi bozan nedenlerin araştırılması Gençlik Çağı Depresyonu bunalıma yol açan örseleyici yaşantıların değerlendirilmesi için uygun bir zamandır.
KAYNAKLAR:
Prof. Dr. YÖRÜKOĞLU. Atalay. Gençlik Çağı Ruh Sağlığı ve Ruhsal Sorunlar. 1996
PARMAN Gençlik Çağı Depresyonu Talat. Ergenlik ya da Merhaba Hüzün. 2000
WURTZEL Gençlik Çağı Depresyonu Elizabeth. Prozac Toplumu. 1997
DSM IV Amerikan Psikiyatri Birliği. 1996


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gençlik Çağı Depresyonu

Gençlik Çağı Depresyonu konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gençlik depresyonu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gençlik sırları Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 27-05-2008 01:17
Gençlik sırları Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 23-05-2008 12:10
Testosteronu az olan erkeğin depresyonu çok Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 21-05-2008 08:15
Çocukluk Depresyonu Bkmlyz Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 17-04-2008 01:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats