bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 01:48   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi

GİRİŞ
Çocuk ve ergenlerde cinsel kötüye kullanım Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi bir erişkinin cinsel arzu ve gereksinimleri için çocuk veya ergeni cinsel bir nesne olarak kullanması şeklinde tanımlanmaktadır (1). Araştırmacılar Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi çocuklukta ve ergenlikte cinsel kötüye kullanımın nadir olmadığını düşünmektedir. ABD’de 1976-1986 yılları arasında çocuk koruma kurumlarına bildirilen cinsel kötüye kullanım olgularında dramatik artış gözlenmiştir Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi 1976′da bildirilen cinsel kötü kullanıma uğramış çocuk sayısı 10.000′de 0.86 iken 1986′da 10.000′de 20.89′a yükselmiştir (2). Bunun sebebi hekimlerin cinsel örselenmeyi tanımada daha duyarlı hale gelmeleri ve bildirimlerin artmasıdır. Tahminlere göre kızların %20’si Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi erkeklerin %9′u çocukluk ve ergenlik döneminde uygunsuz cinsel davranışlara maruz kalmaktadırlar (3). Yapılan başka bir geniş ölçekli araştırmada ise toplum örneklemindeki her 10 erkek ve her 3 kız çocuktan birinin onsekiz yaşından önce cinsel kötüye kullanıma uğrama riski taşıdığını saptanmıştır. Bunların gerçek oranları tahminlerden daha yüksektir Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi çünkü bunların tanınmaları zor olmakta ve gizlenmektedir (4). Çocuk ve gençlerde cinsel kötüye kullanım ülkemizde de sanıldığının aksine daha yüksek oranlardadır. Ülkemizde Trakya Üniversitesinde yapılan bir çalışmada aile içi cinsel kötüye kullanımının %1.4 oranında olduğu bulunmuştur (5).
Cinsel kötüye kullanımda çocuk için bir çok risk etmeni söz konusudur. Ancak bunlar arasında en önemli rol oynayan ailesel etmenlerdir. Çalışmalarda Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi cinsel kötüye kullanıma güvenli ailesel bağı olmayan bireylerde daha sık rastlandığı gösterilmiştir. Zayıf anne-baba-çocuk ilişkisi Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi anne ve baba arasındaki zayıf ilişkiler Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi koruyucu anne ve babanın bulunmayışı cinsel taciz riskini artırmaktadır. Aynı şekilde çocukta bir psikiyatrik bozukluğun bulunması (mental retardasyon gibi) çocuğun cinsel kötüye kullanım riskini artırmaktadır (6 Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi 7). Cinsel kötüye kullanım genellikle aşamalı olarak gelişmektedir. Taciz yapan ilk önce arkadaşça ve dostça davranmakta Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi sonrasında baştan çıkarma aşaması ile devam etmekte Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi daha sonra ise sessizce zorlama ve baskı başlamaktadır (3). Cinsel tacize uğramış çocuklarda cinsel örselenmeye uyum sağlama sendromu (child :-):-):-)ual abuse accommadition syndrome) gözlenmektedir (2).
Bu sendromda sırasıyla şu aşamalar gerçekleşir:
1. Başlangıçta cinsel kötüye kullanım olayını gizleme (secrecy) söz konusudur. Bu durum Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi cinsel tacizi yapanın “bu bizim sırrımız Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi kimseye söyleme Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi” tarzında yaklaşımı veya tehdidi Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi çocuğun çevrenin kendisine inanmayacağı endişesi Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi aile içi bir taciz ise ailenin dağılması endişesi gibi birçok nedenlerden kaynaklanabilmektedir.
2. Bundan sonraki aşamada çocuk kendini çaresiz hisseder (helplessness).
3. Daha sonrasında çocuk kendini hapis olmuş (entrapment) hisseder ve sonrasında duruma göreceli uyum (accomadition) sağlar.
4. Zamanla çocuk veya ergen gücünü toplayarak gecikmiş Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi çelişkili Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi içinde bizi ikna edemeyen itirafı (delayed Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi conflicted Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi and unconvincing disclosure) gerçekleşir.
5. Sonrasında tekrar geri çekilme (retraction) Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi hiçbir şey olmamış gibi davranma sergilenir.
Cinsel kötüye kullanım iki gruba ayrılmaktadır:
1. Dokunmanın olduğu cinsel kötüye kullanım tipleri: Vajinal Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi oral Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi anal cinsel ilişki veya cinsel organların okşanması.
2. Dokunmanın olmadığı cinsel kötüye kullanım tipleri: Teşhircilik Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi çocuk önünde masturbasyon Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi aaaaagrafi vs.
Epidemiyolojik çalışmalar teşhircilik Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi uygunsuz okşama ve dokunmanın olduğu cinsel kötüye kullanımın en yaygın görülen tipler olduğunu göstermektedir. Bunu masturbasyon ve koitusun olduğu tipler izler. Koitusun olduğu tiplerde olumsuz etkilenme daha fazladır (8).
Klinik görünümler:
Cinsel kötüye kullanıma uğrayan çocuklar Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi üç temel belirti ile hekimin dikkatini çeker:
1. Davranışsal değişiklikler
2. Genital-rektal veya diğer tıbbi yakınmalar
3. Uygunsuz cinsel ilişkinin açıklanması
1. Çocuk ve Ergendeki Davranışsal Değişiklikler:
Cinsel kötüye kullanıma uğramış çocuk ve ergenlerdeki en özgün davranış belirtileri artmış cinsel dışa vurumlar ve davranım bozuklukları tarzında kendisini göstermektedir. Yapılan çalışmalarda cinsel tacize uğramış çocukların daha sık cinsel davranışlar gösterdiği belirtilmektedir. Bu çocukların yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi teşhircilik Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi baştan çıkarma veya oyunlarında cinsel içeriğin olması Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi erişkin veya diğer genç çocuklarla daha sık cinsel ilişkiye girme davranışları gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu çocuklarda Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi aşırı veya açıktan masturbasyon Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi cinsel organları ile aşırı oynama Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi yetişkinlere veya çocuklara uygunsuz sarılma ve öpme veya ergenlikte flörte erken başlama sık gözlenmektedir (3 Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi 9-12). Cinsel tacize uğramış çocuklar anksiyete ve depresyon belirtileri Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi korku Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi bedensel yakınmalar Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi uyku örüntüsü değişiklikleri ve kabuslar tarzında sorunlar yaşayabilir (13). Cinsel kötüye kullanıma uğramış erkek çocuklarda en sık görülen davranış tepkisi Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi saldırgan davranışların gelişimi şeklindedir. Erkek çocuklarda davranım bozukluğunun belirtileri de sıklıkla gözlenmektedir. Kızlarda gözlenen en sık davranış tepkisi ise Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi özkıyım ve kendine zarar verme davranışlarıdır. Kendine zarar verici davranışlar genellikle vücudunda sigara söndürme Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi bileğini kesme ve özkıyım girişimleri gibi davranışlar şeklinde kendini göstermektedir (14).
Tablo I’de cinsel kötüye kullanıma işaret edebilecek davranışsal değişiklikler yeralmaktadır:
Tablo I. Olası Cinsel Kötüye Kullanıma İşaret Eden Davranışsal Değişiklikler
Davranım bozuklukları
Baştan çıkarıcılık
Fobiler
Öfke nöbetleri
Madde kötü kullanımı
Uyku bozuklukları
Saldırganlık
Sosyal çekilme
Gece kabusları
Kendine zarar verme
Depresyon
Yeme bozuklukları
Cinsel dışa vurumlar
Düşük kendilik değeri
Okul problemleri.
2. Genital-rektal veya diğer tıbbi yakınmalar:
Çocukla ilgilenen kişinin cinsel kötüye kullanmaya bağladığı veya hekimin muayene sırasında dikkatini çeken bulgular Tablo II’de sıralanmıştır:
Tablo II. Muhtemel Cinsel Kötüye Kullanıma Bağlı Tıbbi İşaretler
Genital Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi anal veya üretral travma
Genital veya anal ağrı Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi kaşıntı Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi sıyrıklar Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi kanama
Tekrarlayan üriner enfeksiyon Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi cinsel yolla geçen hastalıklar Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi dizüri Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi veya akıntı
Vulvitis veya vulvovajinitis veya anal inflamasyon
gebelik
Karın ağrısı Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi kronik kabızlık Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi ağrılı dışkılama
Enürezis Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi enkoprezis
3. Uygunsuz Cinsel İlişkinin Açıklanması:
Muayeneler sırasında çocuk Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi cinsel kötüye kullanımı hekime açıklayabilir. Aile içi cinsel kötüye kullanım Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi aile içinden biri veya komşular tarafından ihbar edilebilir.
CİNSEL KÖTÜYE KULLANIMA KLİNİK YAKLAŞIM
Çocukla Görüşme: Çocuktan mümkün olduğu kadar ayrıntılı öykü alınmalıdır. Görüşme sırasında şunlara dikkat edilmelidir:
Çocuktan öykü alırken çocuk veya ergenle yanlız bulununuz Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi dostça ilişkili kurunuz ve destekleyici olunuz.
Tanışma sonrasında neden görüştüğünüzü anlatınız ve görüşmenin amacını açıklayınız.
Çocuk veya ergen ile aynı düzeyde oturunuz. Görüşmeye arkadaşları Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi okulu veya ilgileri hakkında yumuşatıcı konuları sorarak başlayınız.
Ses tonunuzun ve yüz ifadenizin yargılayıcı olmasından kaçınınız.
Onu tehdit edici konuşmalar yapmayınız. Onun güvenini kazanınız ve konuştuklarınızın ikinizin arasında kalacağına güvence veriniz.
Başlangıçta açık-uçlu sorular sorunuz. Açık uçlu sorular şu şekilde olabilir: “Birileri sana hoşlanmadığın bir tarzda dokundu mu Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel TaciziÇocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi “Birileri senin özel bölgelerine dokundu mu Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel TaciziÇocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi ” Nasıl oldu Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel TaciziÇocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi “Konuyu biraz daha açar mısın Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel TaciziÇocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi “Hatırladığın başka birşeyler daha var mı Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel TaciziÇocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi “En son olan olayı bana anlatabilir misin Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi”.
Taciz olayından sonra ağrı Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi kanama veya idrar yaparken yanma olup olmadığını sorunuz. Taciz yapanın ismini ve tacizin nerede olduğunu öğreniniz.
Tekrarlayıcı sorulardan kaçınınız.
Açık uçlu soruların sorulması bitmiş ve hala cinsel taciz olayı açığa kavuşmamışsa Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi daha özel sorular sorunuz.
Görüşme sırasında çocuğun davranışlarını gözlemleyiniz ve kaydediniz. Kayıtlarınızı çocuğun ifade ettiği tarzda yazınız.
Görüşme sonlanırken çocuğa olan şeyleri anlatmasının doğru bir davranış olduğu söyleyiniz.
Anne baba ile görüşme: Anne baba ile konuşurken çocuğu oyun odasına alınız. Anne baba ile görüşme aile öyküsünü ve gelişimsel tıbbi öyküsünü içermelidir.
Fiziksel muayene: Cinsel kötü kulanıma uğramış çocukların çoğunda major fiziksel bulgular yoktur: Fizik muayene sırasında şunlara dikkat edilmelidir:
Cinsel taciz şüphesi olan çocuktan tıbbi öykü alınırken ve fizik muayene yapılırken aceleci davranmamak gerekir. Çocuğa ve ergene nasıl fizik muayene yapılacağı anlatılmalıdır.
Çocuğun özel bölgelerini çok nazik muayene ediniz. Çocuğun kendi vücudunun bölgeleri için kullandığı sözcükleri tanımlamasını isteyiniz.
Muayene konusunda ve çocuğun korkularıyla ilgili sorularını cevaplandırınız.
Muayene sırasında anne-babasının yanında bulunmasını isteyip istemediğini sorunuz.
Muayene sırasında üzerine örtü örtünüz. Giysilerini çıkarırken odadan çıkarak ona saygılı davranınız.
Muayene sırasında basit aritmetik soruları Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi bilemeceler Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi vb. sorular sorarak gevşemesini sağlayınız Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi konuşmalarınızla yüreklendiriniz.
Genitallerin ve anüsun muayenesinde otoskop ve benzeri cihazlar kullanılabilir. Erkek genitallerini ayakta veya yatarak muayene ediniz. Anüsü muayene ederken anal dilatasyon nazikçe yapılmalıdır. Birçok prepubertal kızda vajinal vestibülün Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi himenin ve dış genitallerin görsel muayenesi yeterlidir. Çoğu kız için en uygun muayene diz-göğüs pozisyonudur. Bu muayenede başparmak ve işaret parmağı ile labialar bilateral olarak tutulur ve dışa aşağıya doğru nazikçe çekip ayırılır. Çocuğun istemsiz olarak pelvik kaslarını kasması nedeniyle vajinal vestibül yapıları görülmeyebilir. Labial traksiyon sırasında çocuğun gevşemesini sağlanmalıdır. Çoğu çocuk diz-göğüs durumunda daha rahat eder. Bu pozisyonda noninvazif olarak posterior himeni Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi vajinayı Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi anusu ve sıklıkla serviksi görmek mümkündür.
Cinsel tacizi takiben fiziksel bulgular:
Vajen dokusunun esnek ve travma sonrasında iyileşmesinin çabuk olması nedeniyle çoğu olguda fiziksel bulgu yoktur. Vajenin parmakla muayenesi dokuya zarar vermez. Bu nedenle normal genital muayene taciz belirtilerini değiştirmemektedir. Ayırıcı tanıda önemli olan bir durum da kazalara bağlı olarak sıklıkla kızlarda meydana gelen genitallerdeki yaralanmalardır. Ancak kazalara bağlı oluşan genital yaralanmalarında sıklıkla klitoris Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi mons pubis ve labial struktürler gibi anterior yapılar hasar görür. Genellikle straddle yaralanmalar (ata biner tarzda) asimetriktir ve himen olaya katılmaz. Aksine penetrasyonun olduğu cinsel tacizlerde doku hasarı primer olarak posterior kommissura Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi fossa navikularis Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi ve posterior himendedir. Bu nedenle kızlarda cinsel taciz için yapılan fizik muayenede posterior vestibul yapıları üzerinde odaklaşılmalıdır. Penetrasyonlarda genellikle posterior himende U veya V şeklinde yırtıklar olur. Cinsel tacize uğramamış prepubertal çocuklarda normal himenal açıklık vardır. Fakat posterior himen defekt varlığında duhulün olduğu cinsel tacizlerde himenal açıklığın aşırı derece genişlemiş olması tanıya götürücüdür. Erkek çocuklar nadiren anormal bulgu gösterir. Eğer bulgu varsa sıklıkla anus çevresinde yaralanma aranmalıdır. Penil ve skrotal yaralanmalar sık değildir. Akut anal bulgular şunlar olabilir: şişme Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi kızarıklık Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi abrazyonlar ve nadiren fissurlardır. Anal laserasyonlar nadiren skar bırakırlar. Kronik ve tekrarlayıcı travmalarda anal deformite veya tag olması Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi ampullada gaita olmaksızın 30 sn içinde 15 mm den fazla dilatasyon oluşması veya tam dilatasyondan sonra anal katlantılarda kalınlaşma ve düzensizlik gözlenebilir.
Laboratuvar Bulgular:
Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar yönünden araştırılmalıdır. HIV Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi hepatit B ve sfiliz serolojisi Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi niesseriya gonore kültürü (vajina Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi rektum ve boğazdan) Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi klamidiya trakhomatis (vajina Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi rektum) ve trikomanis vajinalis araştırılmalıdır. Cinsel saldırıya (tecavüz) uğramışlara 72 saat içinde adli jinekolojik muayene yapılmalıdır. Tecavüze uğrayanlarda eğer abdominal duyarlılık veya rijidite var ise vajinal veya rektal perforasyon düşünülmelidir. Vajinal veya rektal kanama varlığında soğuk kompres konmalı yaşam bulguları izlenmelidir. Cinsel saldırıyı takiben adolesanlarda cinsel yolla bulaşıcı hastalıklardan korunma (15): Seftriakson 125 mg tek doz i.m + Metranidazol 2 gr tek doz oral + Oksisiklin 2×100 mg oral 7 gün boyunca verilebilir. Aşılı değilse hepatit B aşısı yapılmalıdır. Post pubertal kızlarda gebelikten korunmak için kontrseptifler verilebilir. Ovral (ethinyl estradiol ve norgestrel) blastosit implantasyonunu engelleyerek etki eder. Önerilen doz ilk 72 saat içinde 2 tablet Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi 12 saat sonrasında tekrar 2 tablettir. Bulantı en sık görülen yan etkidir.
Yaşanan olay nedeniyle çocuk ve aile suçlanmamalıdır. Çocuğa kendisinin hatası olmadığı anlatılmalıdır. Çocuklara Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi bazı çocukların başına da benzer şeylerin geldiği veya gelebileceği anlatılmalıdır. Cinsel kötüye kullanıma uğramış çocuklara uygun yaklaşımın sağlanması Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi çocuğun olayı çözümlemesi ve sıkıntısıyla başa çıkması konusunda yardımcı olacaktır. Bu sebeble cinsel kötüye kullanım olguları ile karşılaşan hekimler nasıl davranacakları konusunda eğitimli olmalı ve klinik yaklaşımları bilmelidir. Pediatristlerin bu olgularda çocuk ruh sağlığı uzmanlarıyla işbirliği içinde olmaları gerekir.
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi

Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aile içi cinsel itiraflar, çocuklarda cinsel taciz, aile içi taciz itiraf, aile içi taciz itirafları, cınsel ıtıraf, cınsel ıtıraflar, aile içi itiraflar, aıle ıcı ıtıraf, tacize uğrayanların itirafları, cinsel taciz itirafları, aileicitacizitiraflari, aile ici itiraflar, aile ici taciz itiraflari, aile ici iftiraf, aile ii taciz itiraflar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuk Pançoları Ören Bayan Örgü Panço Modelleri 1 19-02-2009 11:06
Çocuk Modası ve Çocuk Moda Markaları... Bkmlyz Çocuk Giysileri ve Çocuk Modası 0 11-05-2008 04:12
çocuk pançosu Ören Bayan Örgü Panço Modelleri 0 04-04-2008 02:12
Çocuk Ve Korku Bakimliyiz Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 12-03-2008 08:08
Çocuk Ve Ev İşleri Bakimliyiz Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 12-03-2008 08:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.