bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Psikoloji

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-07-2008, 04:20   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Doğum sonu depresyonu

Postportum depresyon doğum sonu depresyon yani çökkünlük demektir. Her ne kadar “doğum sonu” denmekte ise de doğum öncesi ve sırasında da ortaya çıkabilir. Depresyonun tipik belirtileri olan üzüntü moralsizlik kendine güven de azalma kötümserlik ağlama yakınma şikayetleri ortaya çıkar. Bunlar başlangıçta dikkati çekmeyebilir. Fakat bu duygu durumunun süresi uzayınca (15-20 gün kadar) çevrenin dikkatini çekmeye başlar. Bu tablo giderek ağırlaşabilir. Hastanın kötümserliği kötülük görme hezeyanlarına kendine güven düşüklüğü kendini suçlama kendini yararsız görme giderek de ölüm intihar düşüncelerine neden olur. Daha ağır şeklinde (sistemsiz mantıksız) hezeyanlar ve görsel işitsel halüsinasyonlar tabloya eklenebilir.
Ülkemizde bunun sıklığı ile ilgili araştırma yoktur. Ancak psikiyatristlerin seyrek olmayarak karşılaştıkları bir tablodur. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Doğumun neden olduğu fizyolojik özellikle hormonal değişiklikler yine hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan psiko- sosyal faktörler ya da her ikisi birlikte neden oluşturabilirler.
Genellikle genç annelerde ve ilk çocukta daha sık görülmektedir. Ancak yaş sınırı yoktur. Sosyo-ekonomik düzeyle de ilişkisizdir. Eğitim düzeyiyle ilişkisi belirlenmemiştir.
Psikiyatrik tedavi mutlaka gereklidir. Ve erken başlanması önemlidir. Tablo ağırlaştıktan sonra tedavi güçleşmekte geri dönüşü güç problemlere yol açabilmektedir. Bunlardan en önemlisi kalıcı tedavisi zor şizofreni benzeri bir psikotik tabloya yol açabilmesidir. Bu durumda hastanın hezeyanları ve halüsinasyonları kalıcı olabilmektedir.
Dengeli anlayışlı yaklaşımlar yararlı olur ancak hastalık başladıktan sonra mutlaka uzman birinin yardımı gerekir.
Hastalığın süresi için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bazen 1-2 ayda iyileşebilir. Bazen 5-6 ay ya da daha uzun sürebilir. En önemli kötü sonuç kalıcı bir psikotik bozukluğa neden olabilmesidir. Bu nadir de olsa görülebilir.Konu daywest tarafından (27-01-2010 Saat 02:32 ) değiştirilmiştir..
Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-01-2010, 01:46   #2 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Doğum sonrası depresyonu...

Küçük bir bebeğin aileye katılması ve her şeyi ile size ait bir canlıya sahip olmak son derece heyecan ve mutluluk verici bir olaydır.

Annelik bir canlının hayata gelmesine vesile ve tanık olmak açısından ancak yaşanarak tarif edilebilecek sevgi şefkat aşk koruma ve sorumluluk ile harmanlanmış çok yoğun bir duygudur.

Büyük bir sabırsızlık ile geçen hamilelik döneminden sonra doğum ile birlikte annenin hayatında yaşam boyu devam edecek yepyeni bir sayfa açılmaktadır.

Bebeğin her şeyi ile anneye muhtaç olmasından kaynaklanan bu süreç hem çok keyifli hem de oldukça yorucu ve sabır gerektiren bir dönemdir.

Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza almış olmanın heyecanı ile son derece mutlu ve zinde olabilirsiniz ancak birkaç gün içinde kendinizi hiçbir neden yokken olur olmadık şeylere ağlarken ya da son derece mutsuz alıngan ve huzursuz hissedebilirsiniz. Bu duygusal dalgalanmalar doktorların postpartum depresyon olarak adlandırdıkları hamilelik sonrası depresyonudur.

Her on yeni anneden sekizinde doğumu takip eden ilk on gün içinde ortaya çıkan doğum sonrası depresyonu doğumdan sonra ve özellikle de plasentanın atılması ile östrojen ve progesteron hormon seviyelerinin hızla düşmesinden kaynaklanır. Östrojen düzeyi bebeğinizi emzirdiğiniz sürece düşüktür ve emzirmeyi kestiğinizde hormon seviyesi tekrar artmaya başlar.

Doğum sonrası depresyonu 2 - 3 gün içinde ya da 1 - 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Artık hem yeni hayat tarzı ve sorumluluklarınıza adapte olmaya başlamış ve ilk acemiliği üzerinizden atmışsınızdır ve en önemlisi de bebeğinize duyduğunuz sevgi ve şefkat onun sıcaklığı ve kokusu her şeyin üstesinden gelmenize yardımcı olmaktadır.

Ancak bazı durumlarda doğum sonrası depresyon haftalarca devam edebilir. Bu aslında sizin elinizde olan bir durum değildir ve hormonsal değişimlerin de etkisi ile daha önce hiç alışık olmadığınız bir tempoya ayak uydurmakta zorluk çekebilir kendinizi sürekli aynı şeyleri yapmaktan dolayı kapana kısılmış ve dış dünyadan kopmuş hissedebilir henüz hamilelik kilolarınızı atamadığınız için istediğiniz gibi giyinemediğiniz ve dilediğiniz zaman dilediğiniz yere gidemediğiniz için ve yeterince uyku uyuyamadığınız için kendinizi son derece yorgun bitkin ve mutsuz hissedebilirsiniz.

Aslında bunların hepsi son derece normaldir ve unutmayın ki dünya üzerinde milyonlarca kadın bu süreci yaşamaktadır yani yalnız değilsiniz.

İlk acemilik döneminizi atlattıktan sonra siz bebeğiniz ile birlikte son derece huzurlu mutlu ve keyifli bir hayat bekliyor. Ona her baktığınızda sevgi ile içiniz dolup taşacak ve her yeni günde onun ilk gülüşüne ilk adımlarına ve ilk kez anne deyişine tanık olduğunuzda dünyalar sizin olacak.

Eğer doğum sonrası depresyon tahmin edilenden uzun sürerse hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından mutlaka en kısa sürede konunun uzmanı bir doktora gidilmeli ve gereken destek alınmalıdır.

Doğum sonrasında kendini daha iyi hissetmek için:

Doğum sonrasında gerek bebek bakımı ve gerek ev işleri için size yardımcı olacak birilerinin olmasını organize edin.

Eğer yalnızsanız asla her şeyi yapmaya her şeye koşturmaya çalışmayın. Çünkü bu şekilde işin içinden çıkamazsınız. Öncelik bebeğinizde olacak şekilde işleri günlere bölün. Ev biraz dağınık olabilir ya da ütüler de biraz bekleyebilir. Unutmayın siz biyonik kadın ya da sihirbaz değilsiniz.

Bebek bakımı ve ev işlerinde mutlaka eşinizden yardım isteyin. Onun da bu sorumluluğun bir parçası olması gerekir.

Zaman zaman ağladığında bebeği babasının sakinleştirmesi ve biberonunu vermesi baba ile bebek arasındaki bağı daha da güçlendirecektir.

Eski enerjinize ve gücünüze çabuk bir şekilde dönmek için bebeğinizin uyuduğu saatlerde siz de uyuyun ya da dinlenin kafanızı boşaltın.

Hamilelik kilolarından kurtulmak için doktorunuza danışarak onun uygun gördüğü dönemden itibaren hafif hafif egzersiz yapmaya başlayın.

Emziriyorsanız ki bu hem bebek hem de sizin için çok faydalıdır emzirerek ayda ortalama 1 kg verebilir ve emzirme sırasında salgılanan oksitoksin hormonu ile karın kaslarınızın daha çabuk toparlanmasını sağlarsınız.

Bebek bakımı ve ev işleri konusunda bir yardımcınız varsa haftanın belirli günleri kendiniz için bir program yapın kuaföre gidin cilt bakımı vücut bakımı manikür-pedikür ve masaj yaptırın. Bu işlemler kendinizi özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

Rahatlamak ve dinlenmek için yaptıracağınız masajın vücudunuzun biçimlenmesinde çok faydası olacağını unutmayın.

Bebeğinizi emzirirken gazete kitap ve dergileri sesli okumanız hem sizin gündemi takip etmeniz hem de bebeğinizin sesleri algılaması açısından çok faydalıdır.

Bebeğinizle ilgilenir ya da ev işi yaparken televizyonun ve radyonun açık olması sıkılmanızı önler ilginizi çeken programları takip edebilirsiniz. Ancak bebeğinizin televizyon seyretmemesi gerektiğini unutmayınız.

Yardımcınız varsa haftanın belirli günleri pilates yoga gibi hem rahatlatıcı hem de vücudu forma sokan programlara katılabilir açık havada yürüyebilir ya da yüzebilirsiniz.

Dinlenme esnasında ya da bebeğiniz uyurken müzik dinlemek sizin ve bebeğiniz açısından oldukça yararlıdır.

Bebek bakımı konusunda çok tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız işinizi kolaylaştırmak için ilgili kitap dergi ve internet sitelerini takip edebilirsiniz.

Bebek sahibi olan diğer kişilerle bir arada olmak bir şeyler paylaşmak size yalnız olmadığınızı gösterecek bazı konularda fikir almanızı sağlayacak ve işlerin üstesinden daha kolay gelmenizi sağlayacaktır.

Tüm bu koşturmaca içinde eşinizle olan paylaşım ve dialoğunuzun devam etmesine fırsat buldukça birarada bir şeyler yapmaya ve en önemlisi birbirinize zaman ayırmaya özen gösterin.

Doğum sonrasında eşinizle aranızda bir kopukluk olduğunu düşünüyorsanız birbirinizle konuşarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Unutmayın o da çok yeni bir yaşam tarzına uyum göstermeye çalışıyor.

Süt sağma aletlerinin size gün içinde çok ciddi zaman kazandıracağını unutmayın ve eğer süt veriyorsanız bu aletlerin kolaylığından faydalanın. (En azından birkaç öğünü bu şekilde verebilirsiniz)

Eğer çalışıyorsanız güvenli bir şekilde bebeğinizin bakımını organize ettikten sonra en kısa sürede işinize dönmeyi planlayın. Bu hem sizi dünyaya bağlayacak hem size özgürlük duygusu verecektir.

Bebeğinizi bırakıp işe giderken suçluluk duygusu hissetmeyin bebeğiniz kısa sürede bu sisteme alışacaktır ve işin en güzel yanı gün sonunda özlemle bebeğinizi kucaklamak ve onu koklamaktır.

Unutmayın siz mutlu ve üretken olduğunuz sürece bebeğinizde mutlu olacaktır ve ona daha kaliteli daha verimli zaman ayıracaksınız.


Bebeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel anlamda iyi gelişmesi için çaba sarf edin bu konudaki yayınları takip edin. Böylece manevi anlamda tatmin olacak ve öğrettiğiniz şeyleri öğrendiğini gördükçe çok mutlu olacaksınız.
daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, daywest adlı üyemize teşekkür etti.
adore (02-02-2010), elif (27-01-2010)
Etiketler
dogum sonrasi depresyon, dogum sonu depresyonu

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğum sonu depresyonu

Doğum sonu depresyonu konusu, SAĞLIK / Psikoloji forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gençlik Çağı Depresyonu Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:42
Testosteronu az olan erkeğin depresyonu çok Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 21-05-2008 08:15
Çocukluk Depresyonu Bkmlyz Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 17-04-2008 01:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats